Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

21. januára 2009

Súd odložil vypočúvanie režiséra Romana Polańského



Kalifornský odvolací súd v utorok odložil vypočúvanie režiséra Romana Polańského losangeleským súdom v prípade žiadosti o zrušenie rozsudku z roku 1977. V tom období filmový tvorca priznal, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. .januára (WEBNOVINY) - Kalifornský odvolací súd v utorok odložil vypočúvanie režiséra Romana Polańského losangeleským súdom v prípade žiadosti o zrušenie rozsudku z roku 1977. V tom období filmový tvorca priznal, že mal sexuálny styk s vtedy 13-ročným dievčaťom. Súd odložil vypočúvanie režiséra na základe tvrdení jeho právneho zástupcu Chada Hummela, podľa ktorého je najvyšší súd v Los Angeles voči Polańskému zaujatý. Odvolací súd požiadal prokuratúru, aby sa k téme vyjadrila. Hummel tvrdí, že do prípadu by sa mal zapojiť neutrálny sudca z inej oblasti.


O zrušenie rozsudku, podľa ktorého je Polański vinný v prípade sexuálneho zneužitia, požiadal režisérov právnický tím v decembri 2008. Dôvodom je údajné "zneužitie právomocí a nevhodná komunikácia" medzi sudcom Laurencom Rittenbandom a žalobcami. Ako dôkaz slúži dokumentárny film Roman Polański: Wanted and Desired (2008). V ňom pripustil vtedajší prokurátor David Wells, že o prípade pred vynesením rozsudku hovoril so sudcom. Nedávno požiadala o zrušenie rozsudku aj Samantha Geimer. Polańského však neoznačila za nevinného. "Bola som 13-ročné dievča, ktoré Roman Polański zneužil," uviedla. Vyhlásila, že opakované zverejňovanie podrobností ubližuje jej rodine.

Sexuálny škandál vypukol v marci 1977 - po druhom stretnutí, na ktorom mal vtedy 43-ročný Polański 13-ročnú Geimer fotografovať pre francúzske vydanie časopisu Vogue. Po prvý raz sa za účelom fotografovania stretli vo februári, kedy režisér údajne dievča požiadal, aby mu pózovala "hore bez". K znásilneniu údajne prišlo na druhej schôdzke. "Fotili sme a pili šampanské," spomínala Geimer neskôr. "Ku koncu to začalo byť trošku desivé. Uvedomila som si, že má iné zámery a vedela som, že by som mala byť niekde inde. Nevedela som, ako sa odtiaľ dostať," dodala Geimer, ktorá potom Polańského obvinila zo sexuálneho zneužitia. V rozhovore v roku 2003 povedala, že sa bránila, ale potom to vzdala. V roku 1977 však pod prísahou vypovedala, že šampanské pila z vlastnej vôle v spoločnosti Polańského a ďalšej ženy, ktorá bola s nimi v dome Jacka Nicholsona. Polański jej prikázal zatelefonovať matke, ktorá sa ponúkla, že príde pre ňu. Dievča však nesúhlasilo - chcelo zostať. S matkou sa rozprával aj Polański a povedal jej, že budú fotografovať dlho. Potom vraj vybral sedatíva a opýtal sa Samanthy či si má vziať, s tým, že si nedá, ak bude musieť šoférovať. Odpovedala, že nevie a tak sa jej spýtal, či si vezme ona. Geimer podľa vlastných slov vedela čo jej ponúka a napriek tomu súhlasila. Potom pokračovali vo fotení a neskôr mali pohlavný styk. Polańského následne obvinili zo znásilnenia s využitím drog, perverzity, sodomie, obscénneho a lascívneho správania sa voči dieťaťu mladšiemu ako 14 rokov a podávania zakázanej látky mladistvej.

Všetky obvinenia neskôr stiahli, keď priznal, že mal pohlavný styk s mladistvou a so sudcom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové pozorovanie na psychiatriu. Odtiaľ utiekol po 45 dňoch, USA opustil 1. februára 1978. Ako právoplatný občan sa usadil vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej jurisdikcie. V USA mu naďalej hrozí 50 rokov väzenia a bezpečne sa nemôže cítiť ani v ďalších krajinách, ktoré s nimi majú dohodu o vydávaní stíhaných osôb. Režisér sa preto krajinám ako napríklad Veľká Británia vyhýba a cestuje najmä medzi Francúzskom a Poľskom. V autobiografii Roman by Polański, režisér tvrdí, že obvinenie vykonštruovala Samanthina matka s cieľom vydierať ho.
SITA/AP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Polański nemá právo žiadať o zrušenie rozsudku, tvrdí prokurátor (18. 1. 2009)



nasledujúci článok >>
Program Štúdio 12 - február 2009
<< predchádzajúci článok
Situácia s pirátskym softvérom sa na Slovensku po roku nezmenila