Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

11. marca 2013

Súd oslobodil Viliama Mišenku v kauze megakrádeže vo VÚB



Po sedemnástich rokoch od vykradnutia Všeobecnej úverovej banky v Nitre dnes senát Krajského súdu v Nitre vyniesol rozsudok. Piatich obžalovaných uznal vinnými a uložil im nepodmienečné ...



Zdieľať
hladany viliam misenka v bratislave NITRA 11. marca (WEBNOVINY) – Po sedemnástich rokoch od vykradnutia Všeobecnej úverovej banky v Nitre dnes senát Krajského súdu v Nitre vyniesol rozsudok.


Piatich obžalovaných uznal vinnými a uložil im nepodmienečné tresty odňatia slobody od päť do osem rokov. Zároveň im nariadil spoločne nahradiť škodu, ktorá vznikla banke. Šiesteho obžalovaného - Viliama Mišenku, ktorého začiatkom roka zadržali vo Venezuele, súd v tejto kauze oslobodil.

Rozsudok nie je právoplatný, advokáti väčšiny obžalovaných sa odvolali. Krádež sa stala v sobotu 6. januára 1996, z trezoru banky v Nitre vtedy zmizlo viac ako 173 miliónov korún (5 742 547 eur).

Súd odmietol argumentáciu obhajcov obvinených, ktorí sa vzhľadom na dĺžku konania dožadovali radikálneho zníženia trestu, prípadne zastavenia trestného stíhania. Predseda senátu pripustil určité prieťahy, ktoré súd zohľadnil vo výške trestov.


Mišenka mal skákať štyri metre

Ak by neboli prieťahy aj zo strany súdu, tresty by boli podľa neho prísnejšie. Na osem rokov poslal súd do väzenia Bohuša S., ktorý zlyhal ako člen bankovej ochrany a umožnil krádež. Sedemročný trest súd vymeral Gustávovi I., ktorému prirátal aj lízingový podvod.

Ďalší traja obžalovaní vyviazli s päťročnými trestami, čo je v tomto prípade dolná hranica trestnej sadzby. Obhajca oslobodeného Viliama Mišenku po vynesení rozsudku povedal, že jeho klient bude od radosti "skákať štyri metre do výšky“. Ako jediný sa z pochopiteľných dôvodov vzdal odvolania. Podľa predsedu senátu neboli žiadne dôkazy, ktoré by Mišenku v tomto prípade usvedčovali.

Prokuratúra sa v obžalobe opierala hlavne o výpovede dvoch obžalovaných Bohuša S. a Gustáva I. z prípravného konania, v ktorých sa obaja priznali a celú krádež detailne popísali.


Výpovede obžalovaní zmenili

Obaja však neskôr tieto výpovede zmenili, všetko popreli a povedali, že sa priznali pod nátlakom. Na hlavnom pojednávaní už všetci obžalovaní odmietli vypovedať. V prípade bolo celkovo určených vyše 60 termínov hlavných pojednávaní, spis má vyše 2 600

Gustáv I. sa prišiel 30. júla 1999 sám na políciu priznať. Ako vtedy vypovedal, ako odborníka na bezpečnostné systémy ho oslovil v roku 1995 Július B. s otázkou, či by vedel otvoriť trezor v nitrianskej VÚB. Obhliadnuť si ho mohol aj zblízka vďaka bratom Igorovi S. a Bohušovi S., Igor bol v tom čase policajt a Bohuš člen bankovej ochranky.

Podľa svojej výpovede tam bol asi desaťkrát a zisťoval, kde sú kľúče a ako sa trezor otvára. Keď už mali akciu naplánovanú, postarali sa bratia o vstup do banky a odstavenie alarmu. Gustáv otvoril trezor spolu s Pavlom K., ktorého poznal z väzenia.


Priznal sa na nátlak

Peniaze vyniesli hlavným vchodom v štyroch taškách. Vonku ich už čakali Július B. a Viliam M. Nasadli do auta a išli do domu Igora S. v Krvavých Šenkoch, kde si delili lup. Vyrušili ich vtom dvaja muži, ktorí im so zbraňou v ruke povedali, že peniaze sú ich a že im „vyfúkli kšeft“.

Prišli vraj na príkaz Miroslava Sýkoru, bývalého bossa bratislavského podsvetia, ktorého neskôr zastrelili na parkovisku hotela Holiday Inn. Gustáv v jednom z nich spoznal dnes už mŕtveho Petra Križanoviča alias Durana, o druhom mužovi vedel len to, že je z Nitry.

Polovicu peňazí im museli odovzdať, zvyšnú si rozdelili medzi sebou. Neskôr Gustáv I. túto svoju výpoveď poprel a povedal, že na políciu sa prišiel priznať na nátlak dvoch neznámych mužov, ktorí sa mu vyhrážali zabitím, ak nepovie to, čo chcú.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia s autizmom nepatria do autu
<< predchádzajúci článok
Ľudia môžu odhaliť daňové úniky, stačí kontrolovať bloky