Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2009

Súd so Su Ťij prebieha za zatvorenými dverami



Barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij sa v pondelok postavila pred súd, ktorý sa odohráva v neslávne známom väzení Insein neďaleko metropoly Rangún. Súd prebieha za mimoriadne prísnych ...



Zdieľať
RANGÚN 18. mája (WEBNOVINY) - Barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij sa v pondelok postavila pred súd, ktorý sa odohráva v neslávne známom väzení Insein neďaleko metropoly Rangún. Súd prebieha za mimoriadne prísnych bezpečnostných podmienok. Do budovy väznice dokonca policajti nevpustili ani diplomatov zo štyroch západných krajín. Veľvyslancov z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianka pri vstupe do budovy polícia otočila späť. Okolie väznice, v ktorej podľa organizácii na ochranu ľudských práv, väzňov mučia, rozostavili úrady ostnaté drôty. Chcú sa tak vyhnúť prípadným demonštráciám za prepustenie laureátky Nobelovej ceny za mier, keďže sa v okolí väznice zhromaždilo už niekoľko desiatok jej nasledovníkov.


"Veľvyslanci z EÚ (Európskej únie) išli do väznice Insein, nedovolili im však vojsť dnu a ochranka ich otočila späť," pre agentúru AFP to uviedol diplomat, pôsobiaci v Rangúne, ktorý si neželal byť menovaný. "V právnom štáte sú súdne pojednávania verejné," dodal. Podľa niektorých svedkov už pred ich neúspešným pokusom vstúpiť do budovy, zlyhal aj diplomat z Austrálie.

Šesťdesiattri ročnej Aung San Su Ťij hrozí trest odňatia slobody na ďalších 5 rokov. "Súd sa začal," potvrdil AFP predstaviteľ Barmy, ktorý si neželá byť menovaný. Súdne pojednávanie prebieha za zatvorenými dverami. Proces podľa právnikov môže skončiť už zajtra, môže sa však natiahnuť až na niekoľko týždňov.

Obvinená sa podľa jej obhájacu ničím neprevinila. "Bolo jej toho muža ľúto. Mal kŕče v nohách, keďže preplával jazero, preto mu povolila, aby ostal," uviedol jej obhajca Kyi Win. Muž líderku navštívil už v roku 2008. Vtedy ho však jej spolupracovníci vyzvali, aby sa vrátil. Jej lekár o návšteve Američana informoval úrady. Všetkých zainteresovaných, vrátane Američana, vypočuje súd.

Aung San Su Ťij mal 27. mája vypršať trest odňatia slobody. Líderka barmskej opozície strávila totiž posledných 13 rokov v domácom väzení. Nedávno ju však na dva dni nepovolene navštívil istý americký turista, čo junta očividne využila ako zámienku na jej ďalšie zatknutie. To vyvoláva obavy, že nekonečné domáce väzenie Su Ťij opäť predĺžia. Vojenskej vláde to vyhovuje najmä preto, že v roku 2010 by sa v krajine mali uskutočniť parlamentné voľby.

Na prepustenie Aung San Su Ťij vyzvali po jej štvrtkovom zadržaní a opätovnom obvinení všetky západné mocnosti. Pomoc pri vyvíjaní tlaku na vojenský režim bude Washington hľadať aj u lídrov Číny a Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Podľa analytikov je to krok správnym smerom, keďže ASEAN je jediné medzinárodné fórum, kam barmskí generáli vysielajú svojich zástupcov.

Šéf Bieleho domu Baracka Obama v piatok oficiálne predĺžil sankcie voči krajine, kde velí vojenská junta. Svoje sankcie voči tejto východoázijskej krajine minulý mesiac predĺžila o ďalší rok aj Európska únia. Šéfovi OSN okamžite po jej zadržaní napísal otvorený list aj bývalý prezident Českej republiky, známy disident, Václav Havel. "Od posledných slobodných volieb, ktorých výsledky vojenská junta neuznala, strávila Su Ťij 13 z 19 rokov v domácom väzení, počas ktorého bola prenasledovaná, bola jej odopretá zdravotná starostlivosť, bola odrezaná od okolitého sveta....," uvádza Havel.

Barma je bývalou britskou kolóniou, ktorá v roku 1948 dosiahla nezávislosť. O 14 rokov neskôr však vládu prevzala vojenská junta, ktorá vládne v krajine dodnes. Vláda v roku 1989 zmenila britský názov Barma na Mjanmarsko, ktorý však odmietajú používať krajiny, ktoré s režimom nesúhlasia.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Plus 1 deň bude ministrom ŽP Turský
<< predchádzajúci článok
Novou prezidentkou Litvy je Grybauskaitová