24hod.sk    Z domova

15. januára 2020

Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Exsiskár Tóth vypovedal proti Kočnerovi, spomínali sa aj „motáky“ (foto)



V stredu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalších skutkov.



Zdieľať
Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň): Exsiskár Tóth vypovedal proti Kočnerovi, spomínali sa aj „motáky“ (foto)

Na programe je vypočúvanie ďalších svedkov a prvým bol bývalý novinár a expríslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth, ktorý uviedol, že podnikateľ Marian Kočner bol presvedčený, že novinár Kuciak je proti nemu zaujatý a niekto ho proti nemu „hucká“.

Tóth pre Kočnera od jari 2017 organizoval sledovanie vybranej skupiny novinárov. Kuciaka podľa vlastných slov Tóth nepoznal a navyše mal sám negatívne skúsenosti s mediálnym pokrývaním svojej osoby. Preto Kočnerovi uveril.

Sledovanie novinárov malo byť podľa Tótha súčasťou projektu „Na pranieri“. Kočner tvrdil, že chce v rámci tohto projektu kritizovať prácu médií a tiež o novinároch vyhľadávať bulvárne informácie týkajúce sa ich stykov s politikmi, konzumácie alkoholu, drog alebo „avantúr“. Na získavaní informácií o vzťahoch novinárov a politikov mal podľa Tótha záujem aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Kočner dodal „vzťahové diagramy“

Sledovaním skupiny 28 novinárov poveril Tóth svojho kamaráta Miroslava Kriaka a ten najal ďalšie dve osoby. Kuciaka sa sledovanie týkalo od prelomu septembra a októbra 2017.

Žiadne kompromitačné skutočnosti však na neho nezistili. „Hovoril (Kriak), že ten chlapec žije ako mních,“ povedal Tóth a dodal, že podľa výsledkov sledovania Kuciak trávil čas iba v práci alebo doma.

Zároveň nepracoval s ľudskými zdrojmi, preto u neho nezistili ani kontakty na politikov alebo konkurenčných podnikateľov. „A tým sa to skončilo,“ povedal Tóth.

Zároveň spomenul, že po určení cieľovej skupiny novinárov na sledovanie mu Kočner následne dodal kompletné tzv. „vzťahové diagramy“, ktoré sa konkrétnych osôb týkali a aké využívajú bezpečnostné zložky. „Keď som to dostal do ruky, povedal som si, že niekto z toho bude mať problém,“ vypovedal.

Na zabezpečenie technických prostriedkov na sledovanie podľa Tótha Kočner vyplatil sumu 30-tisíc až 40-tisíc eur a následne vyplácal aj členov tímu na mesačnej báze. Samotný Tóth však podľa vlastných slov peniaze za túto činnosť od neho nebral.

Pripravovaná politická strana Cieľ

Pokiaľ ide o Alenu Zsuzsovú, podľa Tótha ju Kočner prvýkrát spomínal koncom roku 2017 ako niekoho, kto zbiera podpisy pre jeho pripravovanú politickú stranu Cieľ.

Keď Kočnera vzali v lete 2018 do väzby pre kauzu zmenky, pomocou „motákov“ kontaktoval Tótha, aby si od jeho rodinných príslušníkov vypýtal jeho mobilný telefón. Tóth potom podľa inštrukcií komunikoval so Zsuzsovou, ktorú mal Kočner uloženú ako „SIS Alino“. „Odkážte mu, že budem robiť voo doo a vyriešim aj toho prokurátora,“ napísala podľa Tótha Zsuzsová v aplikácii Threema.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Marian K. pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 15. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Po zadržaní Zoltána Andruskóa a ďalších osôb sa Zsuzsová podľa Tótha pýtala, či nemá Kočner na cele nového spoluväzňa, či nemá nového advokáta alebo či sa ním nezaoberá nový vyšetrovateľ. On si to podľa vlastných slov vyhodnotil tak, že zisťovala, či sa „nezlomil“ a nezačal vypovedať. Zadržaním Zsuzsovej ich spoločná komunikácia skončila.

Medializovaná historka z dovolenky

Tóth tiež potvrdil, že fotografie, ktoré mali vzniknúť pri sledovaní Kuciaka a sú súčasťou spisu v tomto prípade, sú autentické. Taktiež potvrdil autentickosť tzv. „motákov“, teda správ, ktoré mu Kočnera z väzby nosil jeden z jeho advokátov.

V lístočkoch Kočner okrem iného inštruoval Tótha, aby kontaktoval osobu označenú ako RF. Uvedená osoba mala zistiť, prečo zlyhal „jeho človek“ na ústavnom súde, ktorý rozhodol o tom, že ostane vo väzbe. Rovnako sa v lístočkoch spomínalo napríklad možné ovplyvňovanie iných sudcov alebo osôb z prokuratúry. Kočner tiež prostredníctvom motákov zasielal Tóthovi inštrukcie, cez ktoré komunikoval so Zsuzsovou.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Svedok Peter Tóth počas prestávky hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 15. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Tóth tiež potvrdil medializovanú historku, podľa ktorej mu Kočner na dovolenke v lete 2017 v Chorvátsku povedal, že keby zastrelili jedného z novinárov, „bol by pokoj“. Tóth podľa vlastných slov s týmto tvrdením nesúhlasil, pričom Kočner následne podľa neho uviedol, že pokoj by zabezpečilo aj zastrelenie nejakého z politikov.

Tóth tiež uviedol, že pokiaľ prišla reč na zavraždeného Kuciaka ešte za jeho života, Kočner sa o ňom vždy vyjadroval „s nenávisťou v hlase“ a používal na jeho adresu rôzne vulgárne označenia. Ako však zopakoval, Kočner v tom čase zdôrazňoval, že Kuciak je proti nemu zaujatý a manipulovaný inými osobami.

Nepodarený krycí manéver

Vraždu Kuciaka vníma Tóth ako zradu zo strany obžalovaného Kočnera. Po jeho vražde si začal uvedomovať, že projekt Na pranieri, v rámci ktorého ho Kočner poveril organizovaním sledovania novinárov, bol len nepodareným krycím manévrom pri príprave zločinu.

O tom, že za vraždou Kuciaka stojí práve Kočner, sa Tóth podľa vlastných slov presvedčil po zadržaní Zsuzsovej. S ňou komunikoval na pokyn Kočnera po tom, čo vzali podnikateľa do väzby v kauze zmenky.

„Keď sa dohodneme, že budeme pašovať kone, nebudeme strieľať colníka,“ povedal Tóth s tým, že ľudský život je pre neho posvätný. Spolu s povinnosťou ohlásiť trestnú činnosť ho to podľa vlastných slov viedlo k tomu, aby vo veci začal na jeseň 2018 vypovedať a odovzdal polícii aj mobilné telefóny obžalovaného.

Nepredpokladal, že by mohol vraždiť

Tóth tiež vo svojej výpovedi uviedol, že Kočnera pozná od roku 1995, aj keď v rokoch 2000 až 2015 sa stretávali skôr sporadicky. Od roku 2016 boli v kontakte pravidelnejšie, pričom okrem projektu Na pranieri s ním obžalovaný konzultoval aj plán založiť politickú stranu. Kočner mu v tejto súvislosti hovoril, že v prípade úspechu pripravovanej strany Cieľ vo voľbách, by chcel nominovať svojho kandidáta na post generálneho prokurátora.

Súhlas prípadných koaličných partnerov si mal zabezpečiť rôznymi kompromitujúcimi materiálmi, ktoré na nich zbierala „Maďarka“. Podľa Tótha išlo v tomto prípade o Zsuzsovú. Tóth tiež spomínal, že Kočner ešte po vražde Kuciaka uvažoval nad sledovaním generálneho prokurátora Čižnára. Sledovanie novinárov bolo už v tej dobe pozastavené.

Tóthovi a členom sledovacieho tímu sa však táto úloha zdala veľmi riskantná. Kočnera presvedčili, že Čižnár má zdravotné problémy a nechodí do práce, preto ho nie je možné sledovať.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Podľa Tótha má Kočner komplexnú štruktúrovanú povahu a vie presadzovať svoje záujmy „ostrými lakťami“. „Keď mu niekto skríži plány, je veľmi pomstychtivý,“ povedal Tóth. Napriek tomu nepredpokladal, že by bol Kočner schopný vraždiť.

Na stredajšom pojednávaní sú zo štvorice obžalovaných prítomní len Kočner a Tomáš Szabó. Miroslav Marček totiž ešte v pondelok a Zsuzsová v utorok požiadali o vykonanie nasledujúcich pojednávaní v ich neprítomnosti. Súd žiadosti oboch vyhovel. V stredu ešte majú vypovedať aj Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí mali sledovať novinárov.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/sud-v-kauze-vrazdy-kuciaka-3-den-exsiskar-toth-vypovedal-proti-kocnerovi-spominali-sa-aj-motaky-foto-cl731414.html