24hod.sk    Z domova

06. apríla 2020

Súd v prípade vraždy Kuciaka: Obžalovaný Marček splnil podmienky na 25-ročný trest, vraví prokurátorNa Špecializovanom trestnom súde sa v pondelok koná pojednávanie s obžalovaným Miroslavom Marčekom, ktorý figuruje v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.Zdieľať
Súd v prípade vraždy Kuciaka: Obžalovaný Marček splnil podmienky na 25-ročný trest, vraví prokurátor

Pojednávanie v tejto veci bolo pôvodne naplánované už na 17. marca, súd ho však pre aktuálnu situáciu spojenú so šírením koronavírusu zrušil.

Z rovnakého dôvodu je na pondelkové pojednávanie obmedzený prístup verejnosti a médií. Z pojednávania je však umožnený zvukový prenos pre vybrané médiá. Marček na súde nie je, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Egocentrik s citovým chladom

Pred súd predstúpil prokurátor, aby prečítal znalecký posudok z oblasti psychiatrie, v ktorom sa uvádza, že Marček netrpel a netrpí duševnou poruchou a mohol tak rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania. „V čase spáchania skutku boli jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti zachované,“ konštatuje posudok.

Podľa záverov posudku z oblasti klinickej psychológie je Marček egocentrický, jeho správanie je bez prejavov emócií. Ľútosť nad spáchaním skutku, ktorú obžalovaný vyjadril, hodnotí posudok ako „menej autentickú“.

„Nie sú prítomné známky patologických porúch,“ konštatuje posudok s tým, že motivácia Marčeka spáchať žalované skutky bola, najpravdepodobnejšie, zištná. Celkovú prognózu resocializácie obžalovaného hodnotí posudok ako nepriaznivú.

Autor posudku, znalec Róbert Mathé, pred súdom doplnil, že Marčeka charakterizuje citový chlad, pričom u neho tiež zaregistroval „ľahké osvojenie si motívov protispoločenského konania“.

„Obžalovaný vždy inklinoval k aktivitám militantného charakteru,“ zdôraznil a poukázal, napríklad, na jeho bývalú kariéru vojaka. Svoje správanie Marček podľa znalca ľahšie ovláda, keď má nad sebou nejakú autoritu. „Problémom je, keď funguje samostatne,“ povedal.

Záverečné prejavy

Priebeh súdu s obžalovaným Marčekom prešiel k záverečným rečiam. Ako prvý vystúpil prokurátor Ladislav Novocký, ktorý vyjadril nádej na možnú prevýchovu Marčeka. Zároveň dodal, že sú splnené podmienky na uloženie trestu odňatia slobody na 25 rokov. Doživotný trest vylúčil.

Po ňom vystúpil Daniel Lipšic, právny zástupca rodičov Jána Kuciaka. Vo svojej reči zdôraznil, že Marček je „chladnokrvný vrah“ a dodal, že jeho výpoveď považuje za vierohodnú.

Priznal sa k vražde Kuciaka

Marček sa na predošlých súdnych pojednávaniach priznal k tomu, že zastrelil Kuciaka, jeho partnerku Martinu Kušnírovú a tiež podnikateľa Petra Molnára. Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie, pričom súd má v jeho prípade rozhodovať len o výške jeho trestu. Pojednávanie so zvyškom obžalovaných vrátane podnikateľa Mariana Kočnera. je zatiaľ naplánované na 15. apríla.

Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.

Účasť na vražde už predtým priznal Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/sud-v-pripade-vrazdy-kuciaka-obzalovany-marcek-splnil-podmienky-na-25-rocny-trest-vravi-prokurator-cl735372.html