Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2019

Súd v Rusku podmienečne prepustil čečenského aktivistu TitijevaNa archívnej snímke ruský aktivista za ľudské práva v Čečensku Ojub Titijevstojí za mzežami na súde v čečenskom meste Šali 18. marca 2019.Zdieľať
Na archívnej snímke ruský aktivista za ľudské práva v Čečensku Ojub Titijevstojí za mzežami na súde v čečenskom meste Šali 18. marca 2019. Foto: TASR/AP
Moskva 10. júna (TASR) - Súd v čečenskom meste Šali v pondelok podmienečne prepustil čečenského ľudskoprávneho aktivistu Ojuba Titijeva, ktorý bol odsúdený na štyri roky väzenia za prechovávanie drog. Súd svojím rozhodnutím vyhovel žiadosti obhajoby. Informovala o tom agentúra Interfax.


Titijevov advokát Peter Zaikin v žiadosti o podmienečné prepustenie aktivistu uviedol, že jeho mandant sa okrem iného počas výkonu trestu "nedopustil žiadnych disciplinárnych priestupkov, prísne dodržiava vnútorné pravidlá trestaneckej kolónie, usilovne plní svoje pracovné povinnosti a zúčastňuje sa na vzdelávacích podujatiach".

Titijev, ktorý je šéfom čečenskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Memorial, bol odsúdený za prechovávanie 207,84 gramu marihuany. Tú bezpečnostné zložky údajne objavili počas obhliadky jeho motorového vozidla 9. januára 2018. Titijev počas procesu tvrdil, že drogu mu do auta polícia podhodila. Celý proces označil za spolitizovaný a vykonštruovaný, ale proti verdiktu súdu sa neodvolal.

Titijev podľa tlačovej služby Memorialu získal nárok požiadať o podmienečné prepustenie v polovici mája, po odpykaní si tretiny trestu.

Pred vynesením rozsudku, ktorý súd v Šali zverejnil 18. marca, strávil Titijev v predsúdnej väzbe 14 mesiacov - od 11. januára 2018. Toto obdobie sa mu započítalo do výkonu trestu.

Združenie Memorial je poslednou z ľudskoprávnych organizácií, ktorá si zachováva v Čečensku viditeľnú prítomnosť a zostáva kritická k vodcovi republiky Ramzanovi Kadyrovovi. Upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Rusku a obviňuje Kadyrova, že v Čečensku kryje totalitný režim uchyľujúci sa k únosom a mučeniu.

Titijevova predchodkyňa vo funkcii regionálneho riaditeľa Memorialu v Čečensku Nataľja Estemirovová bola v roku 2009 unesená a zavraždená. Predstavitelia Memorialu sú presvedčení, že vrahovia konali na pokyn miestnych orgánov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilinské podujatie Hložník & hviezdy prepojí vesmír s umením
<< predchádzajúci článok
PRIESKUM: Dôveru v Česku majú sudca Rychetský a prezident Zeman

Súd v Rusku podmienečne prepustil čečenského aktivistu Titijeva - diskusné fórum čitateľov