Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. októbra 2019

Súd vyhlásil konkurz na majetok reťazca Potraviny Kačka



Okresný súd Banská Bystrica začína konkurzné konanie voči dlžníkovi - Potraviny Kačka, a.s., Lučenec. Reťazec zastupuje Beatow Partners, s. r. o., Bratislava. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 7. októbra (TASR) - Okresný súd Banská Bystrica začína konkurzné konanie voči dlžníkovi - Potraviny Kačka, a.s., Lučenec. Reťazec zastupuje Beatow Partners, s. r. o., Bratislava. Vyplýva to z uznesenia súdu z 1. októbra, zverejneného v Obchodnom vestníku 7. októbra. Proti uzneseniu nie je podľa súdu odvolanie prípustné. Návrh na konkurz podalo vedenie reťazca ešte koncom augusta tohto roka.


Obchodný reťazec Potraviny Kačka (CBA) už v polovici septembra vypredával tovar a následne zatváral predajne. "Na základe súhlasu financujúcej banky ako jediného zabezpečeného veriteľa, ktorý ma záložné právo na zásoby, sme začali v stredu 18. septembra s výpredajom všetkého tovaru. Keďže aktuálna úroveň zásob v našich obchodoch je už minimálna a nedáva zmysel ďalej prevádzkovať obchody bez tovaru, od víkendu postupne pristupujeme k definitívnemu zatvoreniu predajní siete Potraviny Kačka," priblížil koncom septembra pre TASR Wieslaw Chlebuš, generálny riaditeľ Potravín Kačka (CBA Slovakia).

Vedenie reťazca sa 3. októbra ohradilo voči niektorým obvineniam, ktoré zaznievali na jeho adresu. "Chcem všetkých uistiť, že vedenie spoločnosti Potraviny Kačka robí v posledných týždňoch všetky aktivity, ktoré umožňuje slovenská legislatíva, na vyriešenie situácie svojich zamestnancov. Zároveň sa pripravujeme na rozhodnutie súdu v oblasti konkurzu, ktoré očakávame v najbližších dňoch," spresnil Chlebuš.

"Ak by to legislatíva umožňovala, neváhali by sme ani minútu s prevodom zostávajúcich častí augustových miezd, respektíve septembrovej mzdy. Realita je však taká, že legislatíva nám neumožňuje uprednostniť žiadneho veriteľa," upozornil.

Uviedol, že v aktuálnej situácii sú zamestnanci podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii ako nezabezpečení veritelia. Podľa tohto zákona sa uspokojovanie veriteľov uskutočňuje v poradí: zabezpečení veritelia (v tomto prípade banka) a nezabezpečení veritelia (všetky ostatné subjekty a osoby - zamestnanci, štát, dodávatelia, prenajímatelia a podobne).

Chlebuš pripomenul, že vedenie spoločnosti od momentu podania návrhu na konkurz 30. augusta 2019, čo bola povinnosť, ktorú na základe danej situácie predpisovala legislatíva, pokračovalo v snahe hľadať alternatívne riešenie v podobe vstupu nového investora do spoločnosti. "Robili sme v uplynulých týždňoch všetko, čo bolo v našich v silách, aby sme zachovali pracovné miesta, udržali predajne otvorené a mohli pokračovať v dobudovaní nového distribučného centra," poznamenal.

"Je dôležité spomenúť, že investor kupoval sieť potravín v zlom stave, avšak na základe skúseností z iných európskych trhov veril, že dokáže sieť potravín ozdraviť. Napriek investičnej injekcii vo výške 18 miliónov eur sa to, žiaľ, nepodarilo. Do pôvodných plánov počas posledných 18 mesiacov zásadne zasiahlo výrazné zvýšenie mzdových nákladov v dôsledku rastu minimálnej mzdy a príplatkov za prácu cez víkend, sviatky a v noci, ako aj vysoké ceny energií a služieb," upozornil.

Celej situácii podľa Chlebuša nepomohli ani výrazne sťažené podmienky na podnikanie v maloobchode na základe zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktoré si vyžadovali dodatočné financovanie. "Zlom však nastal momentom zmrazenia účtov bankou, v dôsledku čoho bolo vedenie spoločnosti povinné podať návrh na konkurz," dodal generálny riaditeľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PRIESKUM: Viac ako 80 percent Slovákov si želá zomrieť doma
<< predchádzajúci článok
V Žilinskom kraji odhalili minulý týždeň 44 opitých vodičov