Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Súd zakázal dcére exdiktátora uchádzať sa o prezidentský úradNa archívnej snímke bývalý guatemalský diktátor José Efraín Ríos Montt.Zdieľať
Na archívnej snímke bývalý guatemalský diktátor José Efraín Ríos Montt. Foto: TASR/AP
Guatemala 14. mája (TASR) - Guatemalský ústavný súd zakázal Zury Ríosovej, dcére bývalého vojenského lídra Efraína Ríosa Montta, uchádzať sa o prezidentský úrad. Ríosová bola jednou z favoritiek volieb novej hlavy štátu, ktoré sa budú konať 16. júna, informovala v utorok stanica BBC.


Súd svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že guatemalská ústava neumožňuje blízkym príbuzným slúžiť vo funkcii prezidenta. Monttovo vládnutie v 80. rokoch je všeobecne považované za jedno z najkrutejších období guatemalskej občianskej vojny, keď boli zničené všetky mayské dediny.

Montt uchvátil moc počas štátneho prevratu v roku 1982, uprostred vojny medzi vojenským režimom a marxistickými povstalcami. Bol obvinený z toho, že nariadil zavraždenie viac než 1700 etnických Mayov, ktorých jeho režim podozrieval z ukrývania povstalcov.

Generála v auguste 1983 zosadil jeho minister obrany a o 30 rokov neskôr sa Montt stal prvou bývalou hlavou štátu, ktorá vo svojej vlastnej krajine čelila obvineniam z genocídy. Hoci ho uznali za vinného, najvyšší súd toto rozhodnutie zamietol. Montt zomrel 1. apríla 2018 vo veku 91 rokov, šesť mesiacov po obnovení jeho súdneho procesu v súvislosti s genocídou.

Ríosová predtým uviedla, že zákaz nebude len zásahom do jej práv ako kandidátky, ale aj do práv jej voličov, ktorí ju chcú vo voľbách podporiť. Podľa prieskumov bola Ríosová (51) medzi troma najsilnejšími kandidátmi. Jej hlavnými rivalmi sú bývalá prvá dáma Sandra Torresová a bývalá generálna prokurátorka Thelma Aldanová.

Obom zmieneným kandidátkam takisto hrozí zákaz zúčastniť sa na prezidentských voľbách. Aldanová čelí obvineniam zo sprenevery, klamania a daňových podvodov; podľa nej sú obvinenia politicky motivované. Torresovú vyšetrujú v súvislosti s nezákonným financovaním kampane, čo však ona odmieta.

Očakáva sa, že ústavný súd vynesie verdikt v oboch prípadoch v priebehu nasledujúcich niekoľkých dní. Ďalšieho prezidentského kandidáta, Maria Estradu, zatkli v apríli v USA na základe podozrenia z účasti na dovoze kokaínu do USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V U. S. Steel Košice možno predĺžia štvordňový pracovný týždeň
<< predchádzajúci článok
Vo funkcii viceprezidenta Policajného zboru konči Martin Krčmárik

Súd zakázal dcére exdiktátora uchádzať sa o prezidentský úrad - diskusné fórum čitateľov