Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. apríla 2010

SUDÁN: Voľby sprevádza chaos a nepresnosti



Sudánske voľby sprevádza veľký chaos a množstvo chýb tamojších volebných komisií. Trojdňové voľby, ktoré sa začali v nedeľu a potrvajú do utorka, sú ...



Zdieľať
sudan darfur Sudán, Darfúr

Foto: SITA/AP
CHARTÚM 12. apríla (WEBNOVINY) - Sudánske voľby sprevádza veľký chaos a množstvo chýb tamojších volebných komisií. Trojdňové voľby, ktoré sa začali v nedeľu a potrvajú do utorka, sú prvým slobodným hlasovaním po takmer 25 rokoch občianskej vojny medzi moslimským severom a černošským juhom. Záujem o voľby je obrovský a to aj napriek tomu, že ich sprevádza napätie a vylúčené nie sú ani ozbrojené útoky na volebné miestnosti. Tieto predpovede najmä z úst opozície sa zatiaľ nenaplnili, no voliči v africkej krajine bojujú s iným problémami. Na jednej strane je to oneskorené otvorenie volebných miestností, a na druhej strane nekompletné a chybné volebné zoznamy či chýbajúce volebné urny. Úrady už v tejto súvislosti priznali, že sa na voľby nepripravili adekvátne. Podľa dostupných informácií sa však situácia v priebehu pondelka zlepšila.

Sudánci si po takmer štvrťstoročí môžu zvoliť nového prezidenta, nových poslancov do 450-členného parlamentu a taktiež guvernérov 25 regiónov. Favoritom volieb je dlhoročný kontroverzný prezident Umar al-Bašír, na ktorého ako prvú úradujúcu hlavu v histórii vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač. Al-Bašír sa síce zaručil za demokratický priebeh volieb, no jeho slovám nedôveruje opozičný blok, ktorý začiatkom mesiaca vyhlásil bojkot volieb. Po odstúpení bloku z boja tak zostávajú na zozname tri opozičné strany vrátane zoskupenia bývalého al-Bašírovho poradcu Hassana at-Turábího, ktorý sa stal jedným z jeho najostrejších kritikov.

V rámci všeobecných štátnych volieb sa koná aj hlasovanie do regionálneho parlamentu autonómneho Južného Sudánu. Najväčším favoritom je líder zo Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády (SPLA) Salva Kiir ako nástupca Johna Garanga, ktorý zomrel v roku 2005 krátko po dosiahnutí dohody o referende o nezávislosti Južného Sudánu. Jej podpisom sa zároveň oficiálne skončila dve desaťročia trvajúca občianska vojna a taktiež sa rozšírila autonómia regiónu. O odtrhnutí Južného Sudánu od centrálnej vlády v Chartúme sa má rozhodnúť v januári.

Voľby v Sudáne komplikuje aj fakt, že takmer tri milióny ľudí žijú v dôsledku vojny v regióne Dárfúr v provizórnych stanových táboroch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odbory v Cargu rešpektujú platnú kolektívnu zmluvu
<< predchádzajúci článok
Nájomca kúpaliska porušuje zmluvu