Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2011

Sudánskeho prezidenta privítali v Číne so všetkými poctami



Sudánsky prezident Umar al-Bašír, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač pre ...



Zdieľať
bez nazvu Sudánsky prezident Umar al-Bašír a čínsky vicepremiér Li Kche-čchiang v Pekingu 29. júna 2011.Foto: SITAPEKING 29. júna (WEBNOVINY) - Sudánsky prezident Umar al-Bašír, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač pre podozrenie z vojnových zločinov, pricestoval do Pekingu, kde ho v stredu privítal jeho čínsky partner Chu Ťin-tchao. Napriek kritike zo strany ľudskoprávnych organizácií al-Bašíra v Číne prijali s obvyklou okázalosťou a po prehliadke čestnej stráže absolvoval rokovania s Chuom vo Veľkej ľudovej sieni na Námestí nebeského pokoja, ktorá okrem iného slúži ako miesto zasadnutí čínskeho parlamentu. Sudánsky líder pritom označil svojho čínskeho partnera za svojho "priateľa a brata".


"Pán Bašír, ste hosťom, ktorý pricestoval zďaleka, a my vás vítame," povedal Chu na úvod spoločných rokovaní, ktoré by mali podľa neho prispieť k upevneniu "tradične priateľských vzťahov" medzi Čínou a Sudánom. Prezidenti boli neskôr svedkami podpisu medzištátnej dohody o hospodárskej a technickej spolupráci ako aj dvoch úverových zmlúv, z čoho jedna sa týka projektu výstavby mosta vo východnej časti Sudánu. Ďalšie podrobnosti stretnutia nezverejnili. Predpokladá sa však, že lídri sa venovali aj pokračujúcemu mierovému procesu medzi sudánskym Severom a Juhom a situácii vo vojnou poznačenom regióne Dárfúr. Čína je kľúčovým dodávateľom zbraní pre režim v Chartúme ako aj najväčším odberateľom sudánskej ropy. Väčšina ropných vtrov sa pritom nachádza v južnej časti Sudánu, ktorá sa 9. júla stane nezávislou krajinou.

Al-Bašír sa stal v roku 2009 prvou úradujúcou hlavou štátu, ktorú ICC obvinil z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a neskôr aj z genocídy. Sudánskemu lídrovi pripisujú zodpovednosť za útoky proti povstalcom etnickej menšiny v Dárfúre, pri ktorých podľa OSN zomrelo 300-tisíc ľudí a 2,7 milióna muselo opustiť svoje domovy. Štatút ICC prikazuje všetkých signatárskym krajinám, aby al-Bašíra v prípade pobytu na ich území zatkli. Čína však zatiaľ k zakladajúcej zmluve zatiaľ nepristúpila.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trenčiansky kraj dlží SAD-kám viac ako milión eur
<< predchádzajúci článok
Meny okolitých štátov v stredu posilňovali