Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2010

Sudca Soročina odchádza z justície. Pre peniazePredseda Okresného súdu Michalovce Jozef Soročina sa rozhodol odísť po 40 rokoch pôsobenia v justícii do starobného dôchodku. Ako informoval agentúru SITA, dôvodom je to, ...Zdieľať
sud Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Predseda Okresného súdu Michalovce Jozef Soročina sa rozhodol odísť po 40 rokoch pôsobenia v justícii do starobného dôchodku. Ako informoval agentúru SITA, dôvodom je to, že má hodnoverné informácie o tom, že dôjde k výraznému zníženiu finančného zabezpečenia sudcov, vrátane zníženia odchodného o vyše 30 percent. "Odchádzam s čistým štítom, napriek tomu, že som bol obeťou prenasledovania, lebo som si dovolil vydať rozhodnutie proti nadnárodnej spoločnosti. Moje meno očistil svojím rozhodnutím Špeciálny súd," uviedol vo vyhlásení sudca.

Sudca Soročina je známy z kauzy, v ktorej bol obvinený, že priznal manželke klienta poisťovne Allianz 30 miliónov korún za ujmu na zdraví a neskôr dal poverenie na exekúciu, ktorá mala odškodnenie od poisťovne vymôcť.
Trestné súdy aj disciplinárny súd ho oslobodili. Pre informovanie o kauze sa úspešne súdil s ministerstvami spravodlivosti a vnútra, aj s viacerými médiami. Od rádia Viva vysúdil vyše 33-tisíc eur (jeden milión korún). O prípad sa vlani v marci v Bratislave zaujímal aj Medzinárodný inštitút pre slobodu tlače a médií (IPI). "Je bežné, že vo vyspelých štátoch súdy priznávajú obetiam dopravných nehôd, úrazov a smrti podstatne vyššie bolestné a náhrady ako na Slovensku, kde ma ľudský život a odškodnenie za zdravotnú ujmu aj vďaka prístupu Daniela Lipšica smiešnu sumu. Za svojím rozhodnutím si stojím, som presvedčený, že ak niekto zostane po dopravnej nehode, ktorú nezavinil, ťažko zdravotne poškodený, napríklad aj pripútaný na invalidný vozík, mal by od poisťovne dostať niekoľko stotisíc eur a nie pár tisíc po dlhých rokoch čakania," uviedol dnes Soročina. Podľa odchádzajúceho šéfa michalovského súdu súdy nemôžu slúžiť poisťovniam, ako slúžili v minulosti niektorí úradníci, niektorí ministri a prisluhovači z mimovládnych organizácií.

Začiatkom júna Aliancia Fair-play doručila ministerke spravodlivosti Viere Petríkovej a Súdnej rade podnet na preskúmanie možných prieťahov v istom prípade na michalovskom okresnom súde. Mimovládna organizácia má vážne podozrenie, že predseda michalovského súdu mohol vyhotovením písomnej formy rozsudku po viac než roku od jeho vyhlásenia spáchať disciplinárne previnenie. Rozsudok mal podľa šéfky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk Soročina vyhlásiť v septembri 2008 a vyhotovil a odoslal ho v novembri 2009. "Občiansky súdny poriadok hovorí veľmi presne, že sudca má rozsudok vyhotoviť a odoslať do 30 dní," upozornila pred časom Wienk. Podľa nej, ak sa potvrdí po prerokovaní podnetu ich podozrenie, ministerka spravodlivosti aj Súdna rada by mali dať návrh na disciplinárne konanie. Dodala, že môžu tak urobiť do pol roka od toho, ako sa o možnom konaní dozvedeli.

Aliancia Fair-play dávala ministerke a Súdnej rade podnet aj v decembri minulého roka. Aliancia v ňom upozorňovala na možné prieťahy v súdnom konaní na Okresnom súde v Michalovciach, ktoré mohol spôsobiť spomínaný sudca. Ani napriek tomu, že ich potvrdil aj Ústavný súd SR, prípad dodnes nebol uzavretý.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O pozemky v T. Lomnici má záujem prevádzkovateľ
<< predchádzajúci článok
V4: Slovensko sa na rok ujíma predsedníctva

Sudca Soročina odchádza z justície. Pre peniaze - diskusné fórum čitateľov