Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2010

Sudcovia bez odmien, rozsudky na interneteZverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či ...Zdieľať
lucia zitnanska Lucia Žitňanská

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či zrušenie odmien sudcom navrhla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v prvom balíku opatrení, ktorým chce dosiahnuť čo najväčšie otvorenie justície verejnosti a verejnej kontrole.

„Púšťame sa do odstraňovania nedostatkov v systéme a navrhujeme zmeny, ktoré obmedzia priestor pre rodinkárstvo, zastrašovanie a korupciu, obmedzia svojvôľu ministra a predsedu súdov, pretrhnú nitky, ktoré umožňovali nežiaduci vplyv na sudcov a ohrozovali ich nezávislosť pri rozhodovaní,“ uviedla Žitňanská.

Zmeny rozdelila do troch kategórií - týkajú sa otvorenia justície verejnej kontrole, odstránenia možnosti vnútornej korupcie a ovplyvňovania sudcov a posilnenia nezávislosti súdnictva, aby bolo garantované nestranné rozhodovanie sudcov pri jednotlivých sporoch. Návrhy noviel už predložilo ministerstvo spravodlivosti do pripomienkového konania.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Simon chce čierne stavby zlikvidovať
<< predchádzajúci článok
Poslanec žiada príspevok štátu na druhú manželku

Sudcovia bez odmien, rozsudky na internete - diskusné fórum čitateľov