Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2011

Sudcovia majú právo sa brániť, súdy musia byť nestrannePodstata problému tzv. diskriminačných žalôb sudcov nespočíva podľa nezávislej sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ) v uplatnení ústavného práva sudcu na súdnu ochranu, ale v schopnosti ...Zdieľať
sud BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Podstata problému tzv. diskriminačných žalôb sudcov nespočíva podľa nezávislej sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ) v uplatnení ústavného práva sudcu na súdnu ochranu, ale v schopnosti súdu nestranne a spravodlivo posúdiť takúto žalobu. Ako dnes zdôraznila hovorkyňa iniciatívy Katarína Javorčíková, problém rozhodovania o diskriminačných žalobách sudcov by mal byť vyriešený takým postupom súdov v konkrétnych veciach, aby nebol dôvod spochybňovať ich nestranné a spravodlivé konanie a rozhodovanie.


ZOJ sa začiatkom tohto roku kriticky postavila k uzneseniu Súdnej rady SR, ktorým súdna rada v podstate vyslovila vopred právny názor o opodstatnenosti diskriminačných žalôb a zároveň neodporučila podávanie opravného prostriedku v konaniach o týchto žalobách, čím neprípustne zasiahla do prebiehajúcich súdnych konaní. Za neprijateľné ZOJ považuje aj stanovisko pléna Najvyššieho súdu SR, ktorým si predseda najvyššieho súdu alibisticky nechal odobriť, či má alebo nemá podať odvolanie v konkrétnom prebiehajúcom súdnom konaní.
Denník Hospodárske noviny v utorok upozornil, že siedmim stovkám sudcov, ktorí žiadajú od štátu 70 miliónov eur, sa podaril vážny prielom. Jedenásť sudcov Najvyššieho súdu SR totiž podľa všetkého uspelo v hromadnom diskriminačnom spore proti vlastnému súdu. Pomohlo im, že Najvyšší súd SR a jeho šéf Štefan Harabin sa voči ich žalobe podľa informácií denníka neodvolali.


Stanovisko Najvyššieho súdu

Najvyšší súd vo svojom stanovisku zdôraznil, že musí rešpektovať verdikt pléna Ústavného súdu SR a preto akceptuje rozhodnutie o diskriminácii v odmeňovaní sudcov. "Tento neústavný stav spôsobili architekti a tvorcovia pri kreovaní špeciálneho súdu a nie sudcovia. Špeciálni sudcovia doposiaľ nevrátili diskriminačný príplatok, v dôsledku čoho neodpadol predmet antidiskriminačnej žaloby," uviedol v utorok Najvyšší súd SR vo svojom stanovisku. Hádzanie viny na sudcov, ktorí tento stav nespôsobili, je podľa NS SR iba odpútavaním pozornosti a zbavovaním sa politickej zodpovednosti. Plénum NS SR opakovane viackrát zaujalo k tejto otázke stanovisko, že sa predseda NS SR nemá odvolávať, pretože sa navyšujú trovy konania v neprospech daňových poplatníkov. Prelomiť rozhodnutie pléna Ústavného súdu SR nie je v súčasnosti podľa Ústavy SR možné. Touto otázkou by sa malo zaoberať Ministerstvo spravodlivosti SR na čele s ministerkou Luciou Žitňanskou, ktorá podľa NS SR nesie priamu zodpovednosť za tento stav. "Mala by pristúpiť k rokovaniu so sudcami. K žiadnemu vyplácaniu financií nedošlo, lebo Ministerstvo financií SR neposlalo v tejto spojitosti finančné prostriedky," dodal NS SR.


Ministerstvo spravodlivosti reagovalo

Podľa rezortu spravodlivosti je prekvapivé, ako vytrvalo sa predseda Najvyššieho súdu SR bráni odpovedi na jednoduchú otázku, či využil dostupné právne prostriedky na obhajobu záujmov Slovenskej republiky a jeho občanov a teda či sa odvolal proti rozhodnutiu okresného súdu, ktoré priznáva jeho kolegom z najvyššieho súdu vyše milión eur. "Rovnako je zarážajúce, že teraz vťahuje do hry ministerstvo, ale počas predmetného súdneho konania vytrvalo namietal účasť Slovenskej republiky zastúpenej ministerstvom spravodlivosti v súdnom konaní na strane odporcu po boku Najvyššieho súdu SR," reagovalo ministerstvo spravodlivosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MOL zvažuje prevzatie poľskej rafinérie Lotos
<< predchádzajúci článok
Bezdôvodne napadol ženu a spôsobil jej smrteľné zranenia