Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. októbra 2013

Sudcovská nezávislosť má sudcom umožniť nezávislé rozhodovanie



Sudcovská nezávislosť by mala sudcom umožniť nezávislé a férové rozhodovanie bez zásahov, avšak zároveň nesmie byť ich štítom pred kritikou verejnosti či trestnými činmi. Pred vyše stovkou ...



Zdieľať
Bratislava 3. októbra (TASR) - Sudcovská nezávislosť by mala sudcom umožniť nezávislé a férové rozhodovanie bez zásahov, avšak zároveň nesmie byť ich štítom pred kritikou verejnosti či trestnými činmi. Pred vyše stovkou študentov a hostí to v auditóriu Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave počas diskusie s názvom "Slepá spravodlivosť - etické dilemy právnikov" vyhlásil profesor z Washington & Lee University James Moliterno.

Foto: TASR/Peter Hudec

Podľa jeho slov každé miesto je jedinečné, ale všade sa dá poučiť, ako sa právnická etika vyvíja. "Toto je moja tretia návšteva Slovenska. Pracoval som na spustení kurzu právnickej etiky na univerzite v Trnave, ktorá otvorí nový kurz o etike v práve v januári. Verím, že nasledovať budú ďalšie právnické fakulty. Kurz o právnickej etike považujem za veľmi dôležitý, Slovensko tak môže vychovať lepších právnikov, sudcov i lídrov," myslí si Moliterno.

Sudca a riaditeľ Justičnej akadémie vo Veľkej Británii John Phillips vyjadril presvedčenie, že sudcovská nezávislosť je vnímaná verejnosťou ako problém. "Jednotliví členovia súdneho stavu musia byť navzájom nezávislí a odolní voči zásahom zvonka. Niekedy prípady diskutujem s kolegami, konzultácia pomáha, ale finálne rozhodnutie musí byť nezávislé a principiálne," apeloval.

Podľa advokátky Zuzany Čaputovej, známej ako právničky zastupujúcej občanov v kauze proti skládke v Pezinku, je zásadný rozdiel medzi občanmi a právnikmi v rozsahu právomocí. Čaputová tvrdí, že u nás sú etika a právo akoby dva paralelné svety a verejnosť je z neprichádzajúcich zmien už frustrovaná, čo sa prejavuje vyše 70-percentnou nedôverou občanov v súdnictvo.

"Chýba nám význam hodnôt a dôvera v hodnoty. Ale najmä, existuje veľká tolerancia k neetickému správaniu. Ak sa udeje exces, systém to ignoruje, vytesní. Je to špecifické pre nás a ostatné postsocialistické krajiny. Netýka sa to len verejnosti, ale ignorácia k nezákonnému konaniu, je typická aj pre sudcov a právnickú obec," povedala Čaputová. Podľa nej zmena k lepšiemu nenastane prebudovaním systému, ale udiať sa musí predovšetkým zvnútra v samotných právnikoch či v sudcovskom stave.

V hlasovaní publika cez špeciálnu aplikáciu na získavanie spätnej väzby online prostredníctvom mobilných telefónov až 67 percent z hlasujúcich na otázku, či sú naši sudcovia nezávislí od externých tlakov, odpovedalo, že skôr nie. Až 31 percent označilo odpoveď "určite nie" a len tri percentá sa vyjadrili, že naši sudcovia dokážu tlakom odolať.

Moliterno, Phillips a Čaputová boli hosťami občianskeho združenia Manageria, ktorého poslaním je výchova mladých ľudí v schopných a slušných lídrov. Manageria podujatie organizovala za podpory veľvyslanectiev Veľkej Británie a USA. Moliterno je profesorom na rôznych univerzitách a už 33 rokov učí právnu etiku po svete. Téme sa venoval vo vyše desiatich krajinách. Pôsobil napríklad v Gruzínsku, Srbsku, Arménsku, Kosove, Indonézii, Thajsku, Číne i v ČR a dnes pomáha rozbiehať vyučovanie etických princípov aj na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Greenbike & Wellness Patince Tour aj cez osudovú hrádzu
<< predchádzajúci článok
Kosovo nevpustí srbského premiéra do mesta etnických Srbov