Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. septembra 2015

ŠUFLIARSKY: Na Slovensku je zneužívanie virtuálnej meny v začiatkoch



Virtuálny svet, banky a daňová trestná činnosť sú základným obsahom a nosnou témou medzinárodného seminára Alternatívne bankové platformy, ktorý sa dnes koná ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Tablet.TV
Bratislava 23. septembra (TASR) – Virtuálny svet, banky a daňová trestná činnosť sú základným obsahom a nosnou témou medzinárodného seminára Alternatívne bankové platformy, ktorý sa dnes koná v Bratislave. Na Slovensku je samotné zneužívanie virtuálnej meny na páchanie trestnej činnosti zatiaľ len v začiatkoch. Pre TASR to uviedol Peter Šufliarsky, námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek.


Digitalizácia a virtuálny svet sa dnes stali súčasťou života každého človeka. Postupne ako sa vnárame do virtuálneho sveta, prenášame do neho všetky formy reálneho života a tak ako si na sociálnych sieťach vytvárame virtuálnu osobnosť, vytvorili sme si v rámci obchodnej komunikácie virtuálnu menu Bitcoin. S jej využívaním, zatiaľ však najmä v zahraničí, dochádza aj k páchaniu rôznych foriem trestnej činnosti.

"U nás v podstate nezaznamenávame páchanie trestnej činnosti touto formou, pretože to vyžaduje určitú znalosť internetového priestoru a adekvátnu mieru rizika," povedal Šufliarsky pre TASR. Generálna prokuratúra SR zatiaľ nemá poznatky, že by v súvislosti s používaním virtuálnej meny bol na Slovensku spáchaný nejaký trestný čin.

Podľa Šufliarskeho je však iná situácia napríklad v susednej Českej republike, kde majú aj vlastnú virtuálnu menu. "Tam je už tá úroveň internetovej komunikácie a technickej vyspelosti na vyššej úrovni. Takže u nás tie poznatky nemáme práve preto. Tento seminár je dobrý odrazový mostík na to, aby sme získali skúsenosti," uviedol Šufliarsky.

V súvislosti s virtuálnou menou môže ísť podľa neho o viaceré formy trestnej činnosti. "Štandardne ide o pranie špinavých peňazí. Pri praní špinavých peňazí však páchateľ musí počítať s určitou finančnou stratou, ktorá sa na úrovni virtuálnej meny pohybuje na úrovni 20 až 25 percent. Zníženie ziskovosti o štvrtinu nie je také rentabilné. Používa sa aj na obchodovanie s ľuďmi, drogovú, a samozrejme, daňovú trestnú činnosť," skonštatoval.

K efektívnemu vyšetrovaniu však nestačí len znalosť virtuálnych produktov, ale aj zadovažovanie dôkazov. Polícia teda musí poznať spôsob priraďovania bitcoinových adries k bitcoinovým peňaženkám, zistiť ich majiteľov, zmenárne bitcoinov a identifikovať nelegálne bitcoinové trhoviská.

Podľa Šufliarskeho polícia aj prokuratúra má na tieto témy špecialistov. "Je to taká široká problematika, že jedna osoba by to nezvládala. Musí mať veľmi dobrý technický základ, vedieť, čo dokáže internet, akým spôsobom sa dá používať súkromný kľúč a podobne," uzavrel Šufliarsky.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident: Rumunsko dokáže prijať počet utečencov stanovených EÚ
<< predchádzajúci článok
Kongo: Prezident chce zmeny v ústave, aby mohol zostať v úrade