16. septembra 2011

Súhrn výsledkov 1. kola Tipsport extraligy

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 1. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Tipsport extraligy 2011/2012: MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) ...

hokejka BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 1. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Tipsport extraligy 2011/2012:

MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 28. Smotrila (Sivák) - 9. Šachrajčuk (Brabenec), 21. Ďaloga (L. Jurík, V. Baláž), 25. Méry (L. Jurík, Leskovjanský), 48. Marek Slovák (Šachrajčuk)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Juraško (Zvolen) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - Bundil, Návratek, 1026 divákov
Žilina: M. Laco (25. I. Murín) - D. Devečka, Kudělka, Houdek, Ďurkech, Krčula, Dlouhý - Stupka, Róbert Huna, Richard Huna - Sivák, Troliga, Smotrila - Drábek, Hreus, T. Sýkora
Zvolen: Škrečko - Mucha, Juraško, Bronilla, Ďaloga, Vantroba, Hraško, Ťavoda, Šiška - V. Baláž, L. Jurík, Otčenáš - Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Leskovjanský, M. Jurík, Méry

Úvodné stretnutie novej extraligovej sezóny v Žiline sa začalo v svižnom tempe. V 4. min domáci obranca Devečka nastrelil delovkou ľavú žŕdku Škrečkovej bránky. V 7. min bol vylúčený domáci Ďurkech a keď už mal naskočiť na ľadovú plochu, ukrajinský útočník Šachrajčuk mieril sám pred brankárom Lacom presne - 0:1. Žilinčania si vytvorili tlak, ale príležitosti Siváka v 15. min, následne Hreusa a najmä Stupku zostali nevyužité. V závere prvého dejstva mali hostia početnú prevahu, ale ju nevyužili.

Skórovať sa im podarilo až na začiatku druhej časti hry, keď hneď v jej prvej minúte Ďaloga strelil druhý gól Zvolena. V 25. min potom Méry do odkrytej bránky zvyšoval už na 3:0 pre hostí. Po treťom inkasovanom góle vystriedal domáceho gólmana Laca skúsený Igor Murín. V 28. min výborne unikol Sivák, nezištne prihral Smotrilovi a ten zaznamenal prvý gól Žiliny v tejto sezóne. Tri minúty pred koncom druhého dejstva strelu domáceho kapitána Hreusa vyrazil brankár hostí Škrečko pred seba, ani následná dorážka neskončila za jeho chrbtom.

Záver druhej tretiny a úvod tretej časti bol v znamení útočníka hostí Mareka Slováka. Ten najskôr dvakrát zohrieval trestnú lavicu, ale v 48. min netradične od modrej čiary strelil štvrtý gól hostí, ktorým rozhodol o výsledku zápasu. Ten sa už v posledných minútach len dohrával a hráči HKm si aj zásluhou výborného výkonu brankára Škrečka odniesli zo Žiliny zaslúžené víťazstvo.

Hlasy:
Július Pénzeš (tréner Žiliny): "Bolo to vyrovnané stretnutie. Myslím si, že sme mali aj trochu navrch, vypracovali sme si viac šancí. Zvolen bol však efektívnejší ako my. V zakončovaní vidím jedinú chybu mužstva v zápase, z ktorej sa musíme poučiť. Zvolenu výborne zachytal brankár Škrečko. Ten nás pripravil o body, ktoré sme chceli získať.
Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Do Žiliny sme cestovali s cieľom zvíťaziť. To sa nám podarilo, preto sme radi. V prvej tretine to bol typický zápas na úvod sezóny, určitá nervozita bola na našich hokejkách. Dali sme však gól, potom to už bolo lepšie. Boli sme efektívnejší v zakončení a výborný výkon podal brankár Škrečko."

MHC Mountfield - HK 36 Skalica 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Góly: 10. Važan (Markovič), 24. Matejka (Zeliska), 39. Rúfus (Galamboš), 51. Markovič (Galamboš), 56. Murček - 36. T. Višňovský (Pálffy), 48. R. Konečný
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gavalier, M. Smrek, 1575 divákov
MHC Mountfield: Volentier - Drgoň, Rúfus, Matejka, Flamík, Brcko, Hriňa, Obuch, Tupý - Markovič, Galamboš, Važan - Macejka, Zeliska, Drotár - Ižvolt, Murček, Sobota - Kriška, Vartovník, Škumát
Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Jaborník, Kloz, Jankovič, Gula, Bučka, Magušin - Pálffy, R. Školiak, T. Višňovský - Lušňák, Obdržálek, R. Konečný - Kutálek, Holovič, Šátek - T. Mikúš, J. Hruška, Klejna

Po minúte ticha za Pavla Demitru otvoril tohtoročnú sezónu dlhoročný hráč Martina Pavol Dimel, ktorý odohral za Martin 16 sezón. Prvých 10 minút sa hráči oboch tímov oťukávali. Šancu mal najskôr hosťujúci Tomáš Mikúš, ale domáci gólman Volentier bol na mieste. V tej iste minúte zužitkoval Markovičovu prihrávku Važan a v plnej rýchlosti skóroval - 1:0. V 12. min sa viacerými perfektnými zákrokmi blysol domáci brankár Volentier. Kontroval mu i Lakosil, ktorý v 17. a 19. min chytil nebezpečné Galambošove strely.

V druhej tretine martinskí mladíci roztočili pred bránkou Skalice kolotoč a po prihrávke Macejku nahodil Matejka puk na bránku Lakosila a na prekvapenie všetkých, ale i samotného gólmana Lakosila skončil puk druhýkrát v jeho sieti - 2:0. Druhý gól uspokojil Martinčanov, ktorí začínali mať svojou rýchlosťou navrch. V 34. min prudkú strelu Markoviča vyrazil Lakosil len ramenom. V 36. min sa v skrumáži hráčov najlepšie zorientoval Višňovský a znížil po prihrávke Pálffyho na 1:2 z pohľadu hostí. V 39. min hrali domáci presilovku, ktorú však veľmi rýchlo ukončil Rúfus, keď nechytateľnou strelou od modrej čiary zvýšil na 3:1.

V 44. min nevyužil domáci Vartovník šancu zvýšiť dvojgólový náskok a rovnako pochodil v 47. min i Flamík, keď išiel sám na Lakosila, ale šancu nedotiahol do gólového ukončenia. O minútu mal prácu i rozhodca pri kamere, ktorý potvrdil zníženie na 3:2. V 51. min neprekonal skúsený Pálffy ležiaceho Volentiera a potvrdila sa stará pravda nedáš-dostaneš a v tej istej minúte po brejku Lakosila oklamal Markovič a zvýšil na 4:2. V 56. min mladý Murček ukázal svoju rýchlosť a zvýšil na 5:2. V závere odohrali Martinčania 40-sekundové bago vo svojej tretine a nedovolili Skaličanom ani sa dotknúť puku.

Hlasy:
Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): "Víťazstvo ma veľmi teší. Som rád, že do bodky sme splnili to, čo sme si povedali v šatni. Hrali sme agresívny, útočný hokej. Svojou hrou ma potešili i mladí, rýchli hráči a som rád, že práve najmladší Murček v závere zápasu skóroval."
Peter Oremus (tréner Skalice): "Za chyby sme si nezaslúžili zvíťaziť. Bol to z našej strany nezodpovedný prístup a na zajtrajšom tréningu hráči pocítia, ako som si predstavoval hru v Martine."

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 2. Tybor (J. Gašparovič), 28. Lelkeš (Sojčík), 49. Mikula (Bolf, Sojčík) - 45. Kútny (Kristoffersson)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Kacej, Stano, 4500 divákov
Trenčín: V. Kováč - Martin Chovan, E. Bednár, Hlubuček, Gabriš, Bolf, Trefný, Štindl, Imrich - T. Melichárek, A. Šťastný, Pardavý - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - Radulay, Sojčík, Lelkeš - Mikula, M. Daňo, M. Filo
Banská Bystrica: Chorošun - Kolba, Haverinen, Cebák, Cuník, Kubka, Brňák, Bambúch - J. Sýkora, Jokila, M. Kokavec - Kristoffersson, Češík, Kútny - Paľov, Kapuš, Marcinek - T. Hričina, Heizer, Nemček

Pred začiatkom stretnutia sa uskutočnil krátky spomienkový ceremoniál, počas ktorého zavesili pod strechu štadióna dres Dukly s číslom 38. Pamiatku na Pavla Demitru si uctili aj fanúšikovia, ktorí po symbolických 38 sekundách ticha pokryli ľadovú plochu tisíckou červených a žltých ruží. Domáci hokejisti nastúpili v čiernych dresoch s Demitrovou menovkou a podobizňou.

Po pietnych aktoch sa začal zápas a obidva tímy do neho vstúpili s vervou a plným nasadením. Trenčín si už na konci druhej minúty otvoril gólový účet v novom ročníku, keď Tybor delovkou zavesil pod hornú žŕdku - 1:0. Mužstvá spolu s divákmi oslavovali hokej i odkaz veľkého hráča kvalitnou útočnou hrou, pri ktorej si brankári nevydýchli. Skóre sa však menilo až v polovici stretnutia v 28. min. Lelkeš bekhendom zakončil jednu z nebezpečných akcií Dukly a zvýšil jej náskok na dvojgólový. Banskobystričania za súperom nezaostávali, na pozorného brankára Kováča však nedokázali nájsť recept. Podarilo sa im to až v 45. min, keď Kútny švihom spoza protihráča "vymietol pavučinu" v hornom rohu bránky - 2:1. Hostí zníženie skóre ešte povzbudilo. Trenčanom však ponúkli presilovú hru, ktorú v 49. min Mikula strelou v páde zužitkoval a vrátil domácim väčšiu istotu. Ďalšie zdramatizovanie zaujímavého duelu už Trenčín nepripustil, hoci Bystričania urputne bojovali o svoju šancu až do záverečnej sirény. Kvalitou nadpriemerné extraligové stretnutie sa skončilo za potlesku oboch fanúšikovských táborov skandujúcich Demitrovo meno zaslúženým víťazstvom Dukly.

Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Zápas vyznel jednoznačne v náš prospech, pričom v závere sme sa už zamerali najmä na udržanie výsledku a zaslúženého víťazstva. Chcem zložiť poklonu celému mužstvu za to, ako sa dokázalo vyrovnať s touto ťažkou situáciou. Po náročných a hektických dňoch sme si všetci chceli uctiť pamiatku Paľa Demitru a chceli sme ukázať, že život musí pokračovať ďalej. Bol by som rád, keby sa naša sezóna niesla v znamení motta, že budeme hrať hokej pre Paľa, pre našich fanúšikov a pre budúcnosť."
Alpo Suhonen (šéftréner Banskej Bystrice): "Nemôžem nájsť správne slová na to, aby som vyjadril moje pocity. Bolo to pre mňa privilégium byť pri tomto zápase a že som mohol vzdať poctu veľkému hráčovi Pavlovi Demitrovi, ktorého kariéru som pozorne sledoval. Vedeli sme, že to bude emocionálne zvláštny duel a domáci budú pod vplyvom tejto náročnej situácie vysoko emocionálne nabudení. Podarilo sa nám prečkať prvú tretinu, v tej druhej sme sa dokázali zotaviť a v poslednej časti hry sme znížili náskok Trenčína na jediný gól. Potom sa však stalo niečo, čo sa stáva aj v iných krajinách po celom svete. Do hry zasiahol rozhodca, ktorý nesprávne nenariadil v náš prospech trestné strieľanie. Napriek tomu musím pochváliť kolektív, že dobre zvládol zápas. Máme veľa nových a mladých hráčov, ktorí sa ešte určite budú zlepšovať."

HC Košice - HK Nitra 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 18. E. Piatak (Deyl), 28. Zálešák (Marcel Haščák), 37. M. Novák (E. Piatak) - 22. Marek Haščák (J. Polák), 57. M. Štefanka (Korhoň)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Baluška - M. Orolin, J. Tvrdoň, 4762 divákov
Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Deyl, M. Novák, Huba, Šeda, M. Grman - Marcel Haščák, Vorel, Pašek - P. Fabuš, Zálešák, P. Bartoš - Dravecký, Mlynarovič, Jenčík - Michel Miklík, E. Piatak, M. Nagy
Nitra: Penker (30. Čiliak) - J. Kováčik, Ďurák, Rais, Hruška, König, J. Polák, od 27. M. Bača - Korhoň, M. Štefanka, Klíma - H. Ručkay, T. Chrenko, Podstavek - S. Saliji, Marek Haščák, G. Saliji - Čaládi, Hrnka, Šumichrast

V úvodnej tichej päťminútovke sa zastreľovali predovšetkým domáci hráči, no strelám od modrej čiary chýbala väčšia razancia. Na druhej strane v 7. min. Klíma a ani Korhoň zblízka neskórovali. V 15. min. sa v dobrej šanci ocitol G. Saliji, ktorý zblízka nedokázal prekonať ležiaceho Hyláka. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Deyl milimetrovým pasom vysunul Piataka, ktorý bekhendom ponad vyrážačku gólmana otvoril skóre stretnutia - 1:0.

Nitrania boli odmenení za svoju aktivitu krátko po začatí druhého dejstva. Štefanka i Podstavek ešte Hyláka neprekonali, no Marek Haščák bez problémov vyrovnal. V 25. min. mal domáci Vorel výhodu trestného strieľania, ale Penker jeho úmysel vystihol. Na začiatku 28. min. sa Zálešák prehnal okolo Baču, ktorý naskočil na svoje prvé striedanie v zápase a nezadržateľne skóroval. Nanešťastie hneď po zakončení do domáceho útočníka v plnej rýchlosti obranca hostí jemne sotil a ten kolenom neúmyselne trafil Penkera do hlavy. Jeho prilba mu vyletela z hlavy a krátky čas sa nehralo. Po ošetrení napokon Penker zostal v bránke, no len tri minúty. Nechal sa vystriedať a rovno zamieril do šatne. V 34. min. pri prečíslení dvoch na jedného spálil vyloženú šancu Chrenko. V 37. min. vyhral vhadzovanie Piatak, puk sa dostal k Novákovi a jeho nahodený puk od modrej čiary skončil na prekvapenie v sieti Čiliaka - 3:1.

V záverečnej tretine sa hral rýchly hokej s častým zakončením, takže vzruchu bolo pred brankármi až-až. Veľmi dobré pozície nevyužil Pašek. Na druhej strane hostia mali obrovskú možnosť na zdramatizovanie súboja, ale Podstavek v 48. min nepremenil svoj samostatný únik. Štyri minúty pred koncom však Štefanka nekompromisnou strelou predsa len vykresal iskierku nádeje, no body napokon zostali doma. Nič na tom nezmenila ani polminútová hra hostí bez brankára.

Hlasy:
Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): "Dlho sme sa nemohli dostať do tempa. Prvý gól nás mohol upokojiť, ale po vyrovnaní bolo badať veľkú nervozitu. Stav 3:1 sme si mohli v pohode ukočírovať, no nedokázali sme kontrolovať puky na hokejke. Saša Hylák chytal výborne a zápas sme napokon dotiahli do víťazného konca."
Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Zápas bol vyrovnaný od začiatku až do konca. Chlapci podali zodpovedný výkon. Škoda našich nepremenených vyložených šancí, ktoré nás stáli body v Košiciach."

HC Slovan Bratislava - HK Poprad 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)
Góly: 12. Šatan (Dobroň, Švarný), 24. M. Hudec (Kukumberg), 38. L. Hudáček (Frühauf, Bulík), 46. Kukumberg, 49. L. Hudáček (Šatan), 55. Kukumberg (M. Hudec, Štajnoch) - 53. A. Kroták (Kuľha, Rapáč), 54. A. Kroták (Kraft, Hult)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali Müllner - M. Junek, P. Šefčík, 5281 divákov
Slovan: Konrád - Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Štajnoch, Bohunický, L. Kozák - Balej, Lipiansky, D. Skokan - Šatan, Kukumberg, M. Hudec - Bulík, M. Macho, L. Hudáček - D. Buc, Preisinger, M. Bakoš - Kudrna
Poprad: Melicherčík - M. Šterbák, Hellström, Š. Fabian, Kraft, A. Novotný, Malina - Kuľha, Balán, M. Škovira - A. Kroták, Hult, Vaic - Vandas, Miroslav Hlinka, Rapáč - Gellerstedt, S. Takáč, Achmetov

Slovan v prvom domácom extraligovom súboji na novom štadióne nezačal zle. Boli to však hosťujúci Popradčania, ktorí si utvorili prvú veľkú šancu, Kraftovu možnosť skórovať zneškodnil Konrád. Skóre otvoril v 12. min skúsený Miroslav Šatan, keď v presilovej hre vystrelil spoza kruhov a puk skončil v Melicherčíkovej bránke - 1:0. V 16. min mohol Poprad vyrovnať, ale únik Achmetova sa neskončil gólom.

V 23. min "belasí" opäť v početnej výhode zvýšili na 2:0 - Michal Hudec sa najlepšie zorientoval pred popradskou bránkou a pohodlne upravil skóre. Aj tretí gól duelu padol v presilovke. Frühaufov pokus gólman Popradu Melicherčík zneškodnil, no spod jeho betónov vydoloval puk Libor Hudáček a Slovan viedol už 3:0.

Najviac gólov padlo v treťom dejstve. Za Slovan zvýšil v 46. min v oslabení Kukumberg, ktorému vyšiel únik a o tri minúty neskôr L. Hudáček spomedzi kruhov nedal Melicherčíkovi šancu - 5:0. Popradčania až potom skorigovali zásluhou dvoch presných zásahov veterána Krotáka. Posledné slovo však mal v 55. min Kukumberg, ktorý opäť v oslabení stanovil na konečných 6:2.

Hlasy:
Štefan Mikeš (tréner Slovana): "Doi zápasu sme vstúpili koncentrovane a aktívne. Mali sme navrch a vytvorili sme si presilovky, ktoré sme aj využili. V druhej časti naša výkonnosť poklesla, v treťom dejstve sme sa vrátili k svojej hre. Trochu sme pri dvoch inkasovaných góloch znervózneli. Verím, že budeme ďalej pokračovať v dobrých výkonoch."
Ján Jaško (tréner Popradu): "Úvod duelu sme nezachytili, boli sme príliš pasívni a Slovanu sme nechali veľa priestoru. V druhej časti sme sa dostali k šanciam, žiaľ, nevyužili sme ich. Je to pre nás varovný prst do ďalšieho priebehu sezóny."