Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2010

Súkromné a cirkevné školy dostanú financie od štátu



Súkromné a cirkevné školy majú garantované, že budú dostávať minimálne 88 percent z finančných prostriedkov, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy ...



Zdieľať
skola ziak Foto: Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Súkromné a cirkevné školy majú garantované, že budú dostávať minimálne 88 percent z finančných prostriedkov, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy zriaďované štátom či samosprávou. Vyplýva to z novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorú v dnešnom hlasovaní schválili poslanci. „Dnes sa podarila naozaj veľká vec v parlamente,“ zhodnotil krátko po hlasovaní jeden z predkladateľov pozmeňovacieho návrhu, ktorý zmenil podmienky financovania školských zariadení, Martin Poliačik (SaS). Za túto zmenu hlasovali aj opozičníci, spolu ju podporilo 110 zákonodarcov. „Tých 12 percent, ktoré dostávajú štátne a obecné školy na kapitálové výdavky, nebudú uhrádzané súkromným a cirkevným školám, lebo v podstate podnikajú so svojím majetkom a teda kapitálové výdavky si uhrádzajú sami,“ priblížil. Na mzdy a prevádzku však dostanú tie isté peniaze ako ostatné školy na Slovensku.


Novela podľa Jany Žitňanskej z KDH, ktorá je spolupredkladateľkou pozmeňovacieho návrhu, zachránila aj centrá voľného času. Tie sa totiž po nariadení predchádzajúcej vlády z mája tohto roku dostali do kritickej situácie a hrozilo, že od 1. januára mnohé z nich dostanú len polovicu alebo ešte menej peňazí ako doteraz. „V praxi by to znamenalo, že by prestali fungovať,“ poukázal Poliačik.

V súčinnosti s návrhom zákona o financovaní pôjde aj návrh nariadenia vlády, ktorý mení financovanie centier voľného času, ale aj materských škôl, jazykových škôl, základných umeleckých škôl. Poliačik pripomenul, že ministerstvo školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) zabezpečilo novú metodológiu napočítavania detí v centrách voľného času a tým zabezpečilo, že už nebude dochádzať k podvodom s tzv. „mŕtvymi dušami.“ Ako poukázal, pred nariadením ministra Mikolaja bolo napočítaných asi 300-tisíc detí, ktoré sa reálne alebo virtuálne zúčastňovali na pravidelnej činnosti centier, po úprave metodológie klesol ich počet o 97-tisíc detí.

Autori pozmeňovacieho návrhu sú v konflikte so Združením miest a obcí Slovenska. „Bohužiaľ podmienky, ktoré si ZMOS kládol, boli neakceptovateľné pre to, aby centrá voľného času mohli fungovať ďalej a podmienky, ktoré sme my dali na stôl na to, aby centrá prežili, boli neakceptovateľné pre ZMOS,“ podotkol Poliačik. “Úzka skupina ľudí držala v štichu vládu, rodičov aj pedagógov,“ myslí si Žitňanská, podľa ktorej však iná cesta nebola. Pripomenula, že Únia miest Slovenska sa postavila na ich stranu.

Peniaze, ktoré zákon prikazuje použiť, dostanú zriaďovatelia cez nariadenie vlády podľa daných koeficientov. Podľa dnes schváleného zákona dostanú 100-percent na verejné školy a o 12-percent znížené koeficienty na všetky cirkevné a súkromné školy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament schválil výmenu Dozornej rady ÚDZS
<< predchádzajúci článok
Najvyšší súd stále nerozhodol o odvolaniach v mýtnom tendri