Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2009

Súkromné investície do vedy rozbehne MŠ štátnymi dotáciamiŠtátna pomoc pomôže naštartovať firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti, sľubuje minister školstva Ján Mikolaj. Podľa neho štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, ...Zdieľať
BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) - Štátna pomoc pomôže naštartovať firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti, sľubuje minister školstva Ján Mikolaj. Podľa neho štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, do ktorého slovenské firmy málo investujú v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ. O tom, kto dostane investičné stimuly, má rozhodovať vláda. Mikolaj tvrdí, že navrhuje "striktné pravidlá", ktoré neumožnia dávať štátnu pomoc firmám blízkym koalícii. Za dôležité považuje, že žiadatelia budú musieť vedecko-výskumné projekty financovať aj z vlastných peňazí. "Ak niekto svoje vlastné prostriedky investuje do vedy a výskumu, štát mu takú istú sumu priplatí a do toho vniesť politiku je nemysliteľné," povedal novinárom Mikolaj po seminári s názvom Znižovanie dopadov hospodárskej krízy na podnikateľský sektor prostredníctvom výskumu a vývoja. Za záruku, že peniaze nepôjdu spriazneným firmám, považuje dva oponentské posudky žiadostí od nezávislých hodnotiteľov či hodnotenie vedecko-výskumnej úrovne žiadateľa.


Šéf rezortu tvrdí, že vláda bude smerovať podporu do obnoviteľných zdrojov, využívania geotermálnych prameňov pre energetiku, do potravinárskeho, chemického, automobilového, elektrotechnického, strojárskeho a stavebného priemyslu. Podporu len jedného odvetvia odmieta. "Nie je jednoduché ukázať na jedno prstom, že toto odvetvie pôjde," uviedol Mikolaj. Podľa neho v tohtoročnom rozpočte sú peniaze na stimuly. "Máme prichystaných 600 až 800 miliónov korún (19,91 mil. až 26,56 mil. €) v rámci vedy, výskumu," dodal minister. Financie na stimuly chce nájsť aj v rozpočte Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Podnikateľská aliancia Slovenska považuje návrh zákona za motivujúci. Podľa riaditeľa aliancie Róberta Kičinu poskytovanie štátnej pomoci pomôže motivovať podnikateľov, aby investovali do vedecko-výskumnej činnosti. "Ak štát poskytuje akúkoľvek pomoc, vždy existuje riziko klientelizmu," tvrdí Kičina. Za dôležité preto považuje, aby sa určili jasné kritériá, za akých môžu firmy získať štátne stimuly a zverejňovať tie, ktoré uspeli.

Podľa návrhu zákona podnikateľ, ktorého ministri nevyberú, sa nebude môcť odvolať. Ministerstvo školstva chce, aby na štátne dotácie pre podniky išlo ročne 33,2 milióna eur. Peniaze však nechce poskytovať na malé projekty, náklady podporeného projektu by mali byť vyššie ako 250-tisíc €. Podľa Kičinu rezort by sa mal zamyslieť aj nad podporou malých podnikov, pretože tie sú neraz objaviteľmi významných technologických poznatkov.

Vláda už schválila Mikolajov návrh zákona o investičných stimuloch pre výskum a vývoj, v najbližšom období by o ňom mal začať rokovať parlament. Mikolaj ho chce mať účinný od 1. júla.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nespokojní robotníci zablokovali vstup do Akropoly
<< predchádzajúci článok
Pošta v tomto roku nebude prepúšťať

Súkromné investície do vedy rozbehne MŠ štátnymi dotáciami - diskusné fórum čitateľov