Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2010

Sulík: Benkovič a spol. nie sú sponzori strany



Ľubor Benkovič a Jozef ...



Zdieľať
richard sulik Predseda Národnej rady SR Richard Sulík NR SR prichádza na tlačovú besedu o zmluve NR SR a Satur a nominantoch SaS. Bratislava, 24. november 2010.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) - Ľubor Benkovič a Jozef Boskovič, ktorí ako nominanti strany Sloboda a Solidarita sedia v dozorných radách v štátnych podnikoch, sú zakladajúci členovia strany. Strane peniaze darovali ako zakladajúci členovia a nie ako sponzori, zdôraznil dnes predseda SaS Richard Sulík.


„Pre mňa je sponzor niekto, kto nie je členom strany alebo sa tvári, že s ňou nič nemá, prípadne dáva peniaze a dúfa, že to dostane späť v štátnych zákazkách,“ dodal. Reagoval tak na utorkové vyjadrenia predsedu opozičného Smeru Roberta Fica, ktorý označil ich nominácie za príklad straníckeho klientelizmu, keďže obaja pred voľbami ako darcovia finančne podporili stranu SaS. Fico zároveň vyzval premiérku Ivetu Radičovú, aby oboch nominantov SaS stiahla z funkcií v štátnych podnikoch.

Ľubor Benkovič je predsedom Dozornej rady Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy a Jozef Boskovič je členom dozornej rady bratislavského letiska. To, že týchto podnikateľov strana nominovala do dozorných rád, znamená podľa Sulíka bezvýhradnú dôveru k nim.

„Vieme, že tam nepotrebujú robiť žiadne kšefty ani iné čudné veci,“ zdôraznil s tým, že za oboch sa vie zaručiť osobne. Sulík chápe „určitú nervozitu“ Roberta Fica, keďže je podľa neho známe, ktorý sponzor Smeru bol napojený na letisko a ktorý sponzor Smeru sa intenzívne venoval energetike. Informoval, že odmena za prácu v dozornej rade je pre Jozefa Boskoviča 300 eur a pre Ľubora Benkoviča 1 000 eur. „Môžete mi veriť, že to nerobia pre peniaze, majú ďaleko vyššie príjmy,“ dodal Sulík.

Zaútočil na Fica
Odmietol tiež možný konflikt záujmov u Ľubora Benkoviča, ktorý je spolumajiteľom firmy Transenergo. Spoločnosť má totiž v predmete činnosti okrem iného aj nákup a predaj palív. Predseda SaS povedal, že Benkovič prišiel do firmy v čase, keď sa venovala už len developerskej činnosti. „Je trošku nevhodné, že nesie meno, aké nesie a že má naďalej v predmete činnosti kúpu a predaj palív,“ dodal. Predpokladá, že dôjde k zmene, aby „tieto dve formálne chyby nedráždili pána Fica“. Na zmenách už podľa Sulíka pracujú Benkovičovi právnici.

Sulík pripomenul výpoveď zakladajúceho člena Smeru Bohumila Hanzela o peniazoch pre stranu. V tejto súvislosti opätovne vyzval predsedu strany Fica, aby sa podrobil testu na detektore lži a odpovedal na otázku, či „hlas na nahrávke, ktorý je podobný hlasu pána Fica, je jeho alebo nie je“.

Sulík: Parlament na zmluve so Saturom nekrváca
Zmluva Kancelárie Národnej rady SR so spoločnosťou Satur, ktorá zabezpečuje služobné cesty pre poslancov, nie je niečím, na čom by „parlament krvácal“. Uviedol to dnes predseda parlamentu Richard Sulík. Pozastavil sa však nad tým, že ju bývalý kancelár a dnes poslanec za stranu Smer-SD Viktor Stromček podpísal napriek blížiacim sa voľbám koncom minulého roka na štyri roky. „My tu žijeme s tou zmluvou a budeme s ňou žiť ešte niečo vyše troch rokov,“ podotkol Sulík s tým, že zmluva je prakticky nevypovedateľná, pokiaľ sa plnia všetky jej ustanovenia. Terajší kancelár Michal Nižňan konštatoval, že Satur plní zmluvné podmienky „presne do bodky.“ Kancelária napriek tomu rokuje, aby dosiahla prípadne lepšie podmienky, dodal predseda parlamentu.

SMER-SD: Zmluva so Saturom nie je nevypovedateľná
Zmluva Kancelárie Národnej rady SR so spoločnosťou Satur, ktorá zabezpečuje služobné cesty pre poslancov, nie je podľa hovorkyne Smeru-SD Silvie Glendovej nevypovedateľná. „Ide o štandardnú periodickú zmluvu, ktorá je výsledkom verejnej súťaže, voči ktorej neboli vznesené žiadne námietky ani zo strany uchádzačov ani Úradu pre verejné obstarávanie. Richard Sulík sa dnešnými vyjadreniami snaží prekryť škandál súvisiaci s pridelením teplých miest sponzorom strany SaS vo významných štátnych podnikoch,“ povedala Glendová pre agentúru SITA.

Zrušenie zdravotných odvodov by zrejme zvýšilo dane
Ak sa vládne strany dohodnú na zrušení zdravotných odvodov, tak sa kvôli tomuto kroku zrejme zvýšia dane. Či už spotrebné a daň z pridanej hodnoty, alebo dane z príjmu právnických a fyzických osôb. Vo svojom aktuálnom vydaní to uvádza týždenník Trend. Privysoká daň z príjmov by podľa týždenníka mohla odstrašiť investorov, ktorí zvažujú príchod na Slovensko, prípadne tých, ktorí svoje zotrvanie na Slovensku neustále prehodnocujú podľa možností v iných krajinách. "Na druhej strane, efekt zásadného zníženia odvodov by pre mnohé firmy mohol výrazne prevážiť negatíva plynúce z povinnosti platiť vyššie dane z príjmov," upozorňuje Trend. Najväčšie výhody by mali pocítiť firmy, ktoré zamestnávajú veľké množstvo ľudí. Pre tie by sa podľa Trendu investície na Slovensku mali stať príťažlivejšími aj napriek vyšším daniam.

Námietky voči rušeniu zdravotných odvodov má podľa Trendu strana Sloboda a solidarita. Myšlienka preniesť zdravotné odvody do daňového systému má podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozefa Mihála (SaS) svoje negatíva. Ak sa podľa neho premietne do daňového systému, stúpnu sadzby všetkých daní a na to doplatia niektoré skupiny obyvateľov. "Dôchodca zrušením odvodov nič nezíska, platí ich zaňho štát, no zvýšenie DPH pocíti," vysvetľuje pre týždenník Trend. Mihál tiež upozorňuje na to, že ak sa zvýši sadzba dane firmám, tak tie firmy ktoré na Slovensko prišli kvôli relatívne nízkej dani, budú "veci zvažovať". Priestor na zníženie odvodov by sa podľa Mihála mal hľadať skôr v ďalších úsporách verejnej správy. Záväzok znížiť výdavky o 10 percent sa podľa neho dá splniť ako nič. "Mám na ministerstve o 15 percent menej ľudí a neprekáža mi to. Skôr sa mi zdá, že to funguje lepšie," dodal minister práce a sociálnych vecí pre týždenník Trend.

SaS: Zvýšenie daní nechceme
Ďalšie zvyšovanie daní však odmieta SaS. "Som presvedčený, že strana SaS nebude súhlasiť so žiadnym ďalším zvyšovaním DPH ani iných daní," uviedol pre agentúru SITA podpredseda strany a minister hospodárstva Juraj Miškov. Podľa neho by bolo vhodnejšie schváliť rozpočet tak, ako išiel do parlamentu. Ak by sa mali nejaké zmeny robiť, mali by byť vykryté šetrením. "Ak teda má prísť k tomu, aby ten pomer výdavkov a príjmov sedel, tak si myslím, že potom treba hľadať ešte ďalšie rezervy na strane výdavkov. Škrtať. Ja si myslím, že stále je priestor," dodal Miškov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
S. JANOTA: Kandidát na poslanca v mestskej časti Petržalka
<< predchádzajúci článok
Bloom v EP nadával Schulzovi do fašistov