Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. septembra 2018

Sulík: EÚ je dnes v lepšom stave, ako bola pri Junckerovom nástupePredseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (uprostred) prichádza na výročný prejav o stave Únie v Európskom parlamente v Štrasburgu 12. septembra 2018.Zdieľať
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (uprostred) prichádza na výročný prejav o stave Únie v Európskom parlamente v Štrasburgu 12. septembra 2018. Foto: TASR/AP
Bratislava 12. septembra (TASR) – Európska únia je v súčasnosti v lepšom stave, ako bola pri nástupe predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Myslí si to predseda SaS a europoslanec Richard Sulík. Voči poslednému Junckerovmu prejavu k stavu Únie má však výhrady.


"Napriek tomu, že niekoľkokrát spomenul jednotu Európy ako nevyhnutnú pre ďalšie jej fungovanie, opak je pravdou. Vo viacerých krajinách, aj ako reakcia na Junckera, boli zvolené k EÚ kritické vlády alebo posilnili k EÚ kritické strany. Nehovoriac o brexite, kde Juncker ani prstom nepohol, aby Veľkú Britániu udržal v EÚ," uviedol líder liberálov.


Sulík reagoval aj na tému migrantov. "Je síce pravda, že ich počet klesol, no to nie je ako s horúčkou, že ak tá poklesne, zmiznú problémy. Tu sa problémy akumulujú," vysvetlil. Podľa jeho slov sú Junckerove návrhy v oblasti azylu "neprijateľné" a podarilo sa mu "vyhnúť ich pomenovaniu". "Ide o Dublin 4, ktorý obsahuje povinné kvóty a pri ich nenaplnení pokutu 250.000 eur za každého neodobratého migranta. Z tohto pohľadu – najvyšší čas, že tento pán na čele Komisie končí, lebo by napáchal ešte veľa zla," mieni Sulík.

Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) po Junckerovej výzve na solidaritu s Írskom jeho slová o blízkom partnerstve s Veľkou Britániou interpretoval tak, že Juncker pripravuje Európu "na tvrdý brexit". "Dá sa totiž očakávať, že dnes si je už sám vedomý, že snaha o nájdenie kompromisu, akceptovateľného rovnako členskými štátmi EÚ aj Britániou, sa pravdepodobne nepodarí," spresnil.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jedinečné ocenenie energeticky efektívnych projektov je tu opäť. Už ste sa prihlásili?
<< predchádzajúci článok
Poľsko vyjadrilo Maďarsku solidaritu po schválení kritickej správy

Sulík: EÚ je dnes v lepšom stave, ako bola pri Junckerovom nástupe - diskusné fórum čitateľov