Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2011

SULÍK: Fico je ako malé decko, snáď ho to časom prejdeSmeru-SD návrh na vyslovenie nedôvery premiérke v parlamente podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka neprejde. „Samozrejme Ficovi to neprejde. S Ivetou ...Zdieľať
sulik Richard Sulík.Foto: SITA/Peter MaďaBRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Smeru-SD návrh na vyslovenie nedôvery premiérke v parlamente podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka neprejde. „Samozrejme Ficovi to neprejde. S Ivetou Radičovou sme začali a s ňou aj dovládneme. Fico tu dupoce ostošesť. Od predsedu najväčšej opozičnej strany by som očakával viac vážnosti,“ uviedol Sulík dnes na tlačovej besede v súvislosti s avizovaným návrhom najsilnejšej opozičnej strany.


Fico sa podľa Sulíka správa ako malé rozmaznané decko v štýle v zásade som proti všetkému. „Vykrikuje o mojom odvolaní, lebo som chcel dodržať rokovací poriadok a vyjsť mu v ústrety. Snáď ho to v budúcnosti prejde,“ povedal Sulík k snahe Smeru-SD odvolávať v parlamente aj jeho, pretože z rokovania vyradil tri opozičné návrhy zákonov, keďže neuplynula šesťmesačná lehota od ich predchádzajúceho prerokovania v NR SR.

Sulík uviedol, že Smeru-SD dal na výber, či zaradí do rokovania aj vyradené zákony, alebo z rokovania vyradí aj novelu zákona o Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. „Namiesto toho, aby si vybrali, Fico vykrikuje do médií o mojom odvolaní,“ vyhlásil Sulík. Ak Smer-SD bude požadovať vyradenie zákona o ÚRSO, koalícia ho predloží po šiestich mesiacoch.

„Svet sa nezrúti,“ konštatoval, pričom upozornil, že šéf úradu Jozef Holjenčík je „Harabin v slovenskej energetike“. Holjenčík šéfuje regulačnej rade i ÚRSO. „Chceme tento stav zmeniť. X ľudí na tom dobre zarába, že Slováci majú najvyššie ceny v Európe,“ dodal Sulík.


S Matovičom sa o znižovaní počtu poslancov porozpráva na pive

Richard Sulík by sa radšej s nezaradeným poslancom Igorom Matovičom porozprával o jeho návrhu znížiť počet poslancov na pive ako v parlamente. „Keď Matovič predloží návrh na zmenu ústavy, keď to nemá dohodnuté s opozíciou ani koalíciou, ten bod tam je zaradený z toho dôvodu, nie že by niekto predpokladal, že prejde, ale z mediálnych dôvodov. Nepovažujem tento bod za seriózny natoľko, aby sme o ňom začali vážne diskutovať. Opozícia i koalícia odmietajú znižovanie počtu poslancov. To si môžeme povedať niekde pri pive a nie v parlamente pred 150 ľuďmi,“ vyhlásil dnes Sulík na tlačovej besede.

Za mylnú predstavu označil, že pri každom bode musí byť v rokovacej sále 150 poslancov. „To nie je reálne. Po dohode s opozíciou sme na dnes dali body, ktoré nepredstavujú veľký predmet diskusie ani potenciálne konflikty. Ide o medzinárodné zmluvy,“ informoval Sulík v súvislosti s tým, že sa dnes v sále nachádzalo málo poslancov.

„Poslanci boli niekde v budove. Nijako to neovplyvňuje chod parlamentu. Dôležité je, aby poslanci boli na hlasovaní a aby pri podstatných zákonoch prebiehala diskusia. K Zákonníku práce prebiehala diskusia päť hodín. Nemusíme päť hodín toľko diskutovať ku každému bodu,“ dodal.

Nezaradený poslanec Igor Matovič odmietol dnes odprezentovať svoje dva návrhy novely Ústavy SR, ktoré boli dnes na programe rokovania Národnej rady SR. Ako povedal, nie je ochotný predniesť návrhy pred torzom poslancov, ktorí sú v sále. Reagoval tým na situáciu, že na dnešnom rokovaní je približne desiatka zákonodarcov. Matovič spolu s tromi kolegami z Obyčajných ľudí navrhujú zníženie počtu poslancov zo 150 na 79 a zrušenie trestno-právnej imunity poslancov a sudcov.


Foto: SITA/Nina BednárikováZMOS vydiera vládu a SaS, to je škandál


Za škandál označil dnes predseda NR SR a SaS Richard Sulík vydieranie vlády a SaS zo strany Združenia miest a obcí Slovenska. „Je nedôstojné, aby niekto vypískal premiérku. Nerozumiem, ako došli k tomu, že oni budú robiť zákony,“ uviedol dnes Sulík na tlačovej besede. Podľa neho je dôvod prejsť k pravidlu jedného mandátu. To znamená, že poslanec NR SR nemôže byť zároveň starosta alebo primátor.

Podľa Sulíka niekoľko starostov a primátorov poškodzuje dobré meno všetkých starostov. „Len kvôli tomu, že majú medzi sebou zopár pablbov, ktorí si naparili maximálne platy, škodia menu starostov,“ uviedol Sulík. Ten nerozumie, prečo mal mať starosta v obci vyšší plat ako má premiérka. Vyzýval predstaviteľov ZMOS, aby zverejnili platy starostov a uvidí sa, či sa s tým stotožňujú voliči.

Začiatok Snemu Zduženia miest a obcí Slovenska v Bratislave zrejme nebol príjemný pre predsedníčku vlády Ivetu Radičovú. Niektorí delegáti totiž pri predstavovaní hostí snemu Radičovú vypískali. Rovnako reagovali aj pri podpredsedoch vlády Jánovi Figeľovi a Ivanovi Miklošovi.

Bývalý predseda ZMOS Michal Sýkora naznačil, že strana Sloboda a Solidarita cielene útočí na samosprávu, dehonestuje ju, vytvára zbytočné napätie a spochybňuje predstaviteľov samosprávy v území. “Ak táto politická strana s týmto neprestane, tak záver z tohto dvojdňového rokovania je, že bude samospráva na to adekvátne reagovať - konkrétne voči predstaviteľom tejto politickej strany,” povedal Sýkora.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Martinák sa obáva o budúcnosť genofondu divých mačiek
<< predchádzajúci článok
NIŽNÁ MYŠĽA: Na sanačné práce vyhlásili verejné obstarávanie