Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. októbra 2005

Superchrípka.



Až 150 miliónov mŕtvych!



Zdieľať
Nová svetová epidémia je už na obzore. Ak vírus vtáčej chrípky zmutuje, ľudstvo sa má na čo „tešiť“. Výsledkom môže byť až 150 miliónov mŕtvych. Vyhlásil to vysoký predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie David Nabarro. Nie je totiž otázkou či, ale kedy sa pandémia začne a koľko obetí si vyžiada.
„Následky, ktoré by so sebou priniesla, by boli veľmi zničujúce,“ tvrdí Nabarro. „Je to ako kombinácia globálneho otepľovania a AIDS, ktorá bude 10-krát rýchlejšia a prepukne v momente,“ vyhlásil expert.

Globálna pandémia chrípky môže začať kedykoľvek. Vyčíňanie choroby si môže vyžiadať 5-150 miliónov mŕtvych! Vyhlásil to David Nabarro zo Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý sa bude podieľať na systéme protiopatrení pod záštitou Organizácie Spojených národov.
Ak by sa Nabarrove slová naplnili, išlo by o najhoršiu pandémiu v ľudských dejinách. Za všetkým, samozrejme, stojí vtáčia chrípka v južnej Ázii. Rozširuje sa od roku 2003, utratili pre ňu milióny kusov hydiny, spôsobila hospodárske škody za 15 miliárd dolárov a zabila už viac ako 60 ľudí. Na prvý pohľad je toto číslo nízke, pri každom novom človeku, ktorý ochorie, však hrozí, že ochorenie zmutuje do podoby zabijaka, ktorého by sme nevedeli zastaviť.
Smrť má teda meno H5N1. Tento vírus vtáčej chrípky zatiaľ „preskakuje“ na človeka len ťažko. Problémom však je, že viac ako polovica chorých zomrela. „Som si takmer istý, že čoskoro budeme svedkami pandémie. Následky, ktoré by so sebou priniesla, by boli veľmi zničujúce,“ tvrdí Nabarro. „Je to ako kombinácia globálneho otepľovania a AIDS, ktorá bude 10-krát rýchlejšia a prebehne v momente,“ opisuje katastrofický scenár expert. Podľa neho bude počet obetí globálnej epidémie závisieť od toho, ako svet zvládne protiopatrenia. „Budúcnosť môže ukázať, či tu budeme mať napríklad päť miliónov, alebo 150 miliónov obetí,“ dodáva Nabarro. Zo 192 štátov, ktoré sú členmi OSN má len 40 z nich vypracované plány na prípadný boj s pandémiou. Aj tu je to však v mnohých prípadoch skôr o tom, ako by to fungovalo na papieri.
 

Útoky pandémií
- Hľuzový mor (alebo tzv. Čierna smrť) zabil v 14. storočí v Európe viac ako 20 miliónov ľudí.
- Španielska chrípka v rokoch 1918-1919 si vyžiadala asi 25 miliónov obetí. Niektoré pramene hovoria dokonca o dvojnásobnom čísle.
- Hongkonská chrípka usmrtila v rokoch 1968-1969 asi 750-tisíc ľudí po celom svete.
Andrej Matišák


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chlieb opäť zdražie
<< predchádzajúci článok
Súťažiaci z STV zúria : Kde sú naše peniaze?