Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2014

Švajčiarska centrálna banka ponechala strop na posilnenie franku



Švajčiarska národná banka (SNB) ponechala strop na posilnenie franku.



Zdieľať
Foto: TASR
Zürich 20. marca (TASR) - Švajčiarska národná banka (SNB) ponechala strop na posilnenie franku.


Silná mena totiž stále predstavuje riziko ohrozujúce cenovú stabilitu, aj keď úrokové sadzby zostávajú takmer na nule. Oživovanie svetovej ekonomiky je totiž stále slabé. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

SNB ponechala minimálny výmenný kurz franku na úrovni 1,20 CHF/EUR. To znamená, že švajčiarska mena nemôže posilniť pod tento kurz. Banka zopakovala, že v prípade potreby bude intervenovať, aby ochránila tento strop pre posilnenie meny.

SNB tiež ponechala svoj kľúčový úrok (trojmesačnú Libor sadzbu) v pásme 0 % až 0,25 %.

Zotavovanie globálnej ekonomiky naďalej ohrozujú veľké riziká. Klesajúca inflácia zvýšila neistotu týkajúcu sa vývoja menových politík vo všetkých menových regiónoch, uviedla dnes SNB. Strop na posilnenie franku, zavedený pred 2,5 roka, je podľa banky primeraným nástrojom, ak by mal opäť vzrásť tlak na posilnenie meny.

Švajčiarsky frank je považovaný za bezpečný prístav pre investície, keď sa niekde vo svete objavia ekonomické alebo politické neistoty. Naposledy zvýšila dopyt po švajčiarskom franku krymská kríza. Na začiatku roka sa euro predávalo po 1,24 CHF. Začiatkom marca kurz švajčiarskej meny posilnil na 1,21 CHF/EUR, pričom aktuálne sa pohybuje okolo 1,22 CHF/EUR.

SNB počíta v tomto roku so stabilnými cenami. Na budúci rok by inflácia mala dosiahnuť 0,4 % a v roku 2016 by sa mala zrýchliť na 1 %. Švajčiarskej ekonomike sa darí aj napriek silnému franku. Vlani sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny zvýšil o 2 %. SNB v tomto roku počíta s rovnakým tempom rastu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Začal sa summit Európskej únie, ktorého hlavnou témou bude Ukrajina
<< predchádzajúci článok
T. MALATINSKÝ: Slovensko sa drží zásadných cieľov ochrany klímy