Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2018

Švédska akadémia má ďalšieho nového členaŠvédska akadémia, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru si zvolila nového člena, ktorým sa stal profesor komparatívnej literatúry Gothenburskej univerzity Mats Malm. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Štokholm 19. októbra (TASR) - Švédska akadémia, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru si zvolila nového člena, ktorým sa stal profesor komparatívnej literatúry Gothenburskej univerzity Mats Malm. Informovala o tom agentúra DPA.


Voľbu profesora Malma za člena akadémie schválil v piatok aj jej patrón, ktorým je švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv, uvádza sa vo vyhlásení akadémie.

Malm obsadil jedno z dvoch uvoľnených miest, ktoré v 18-člennej akadémii zostali po škandále okolo sexuálneho obťažovania, ktorý začiatkom roka touto prestížnou inštitúciou otriasol. Akadémia sa v súvislosti s ním v máji rozhodla, že v roku 2018 Nobelovu cenu za literatúru neudelí.

Mats Malm sa svojej funkcie ujme 20. decembra spolu s dvoma ďalšími členmi - právnikom Ericom Runessonom a švédskou autorkou iránskeho pôvodu Jilou Mossaedovou -, ktorí boli za členov Akadémie zvolení začiatkom októbra.

Ústrednou postavou škandálu, ktorý otriasol Švédskou akadémiou, je Jean-Claude Arnault, známa osobnosť vo švédskej kultúre, manžel Katariny Frostensonovej - poetky a už bývalej členky akadémie.

Arnaulta v októbri poslal štokholmský súd do väzenia na dva roky v súvislosti s obvinením so znásilnenia. Tento muž je tiež zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti. Akadémia sa preto rozhodla tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru neudeliť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Notári ponúknu bezplatné konzultácie v rámci Európskeho dňa justície
<< predchádzajúci článok
Budúci týždeň sa bude cez Slovensko presúvať vojenská technika