Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2015

Švédsko si pripomenulo 5000 dní od uväznenia žurnalistu v Eritrei



Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo


Štokholm 2. júna (TASR) - Rodinní príslušníci a stúpenci žurnalistu, ktorý má eritrejské i švédske občianstvo, si dnes v Štokholme pripomenuli, že od jeho uväznenia bez súdu vo východoafrickej Eritrei uplynulo už 5000 dní, čo je najdlhšie podobné zadržanie švédskeho občana.

Dawita Isaaka zatkli v Eritrei v septembri 2001 v rámci zásahu úradov proti nezávislým novinám. Odvtedy o ňom takmer nepočuli. Jeho najstaršia dcéra Bethelem Isaaková, jedno z jeho troch detí, dnes vyjadrila presvedčenie, že jej otec je stále nažive.

Dvadsaťjedenročná žena strávila noc v cele podobnej tej, v akej sa domnieva, že je zadržiavaný jej otec. "Cítila som sa stratená. Bolo to strašné, aj keď som vedela, že ma o 5.00 h pustia von. Môj otec a ďalší väzni nevedia, kedy ich prepustia," povedala podľa agentúry DPA pre švédsky rozhlas.

Uvedenú celu zriadili dočasne na námestí v centre Štokholmu a počas dňa pozývali ľudí, aby v nej na 15 minút pobudli.

Dawita Isaaka (50) spomenulo aj niekoľko novín a švédska televízia. Napríklad štokholmský denník Expressen zverejnil jeho snímku na pozadí 5000 paličiek zapísaných kriedou, po jednej za každý deň, ktorý strávil za mrežami.

Isaak požiadal o azyl vo Švédsku v roku 1987 a v roku 1992 získal občianstvo. O osem rokov neskôr sa vrátil do Eritrey, aby pracoval pre nezávislý týždenník Setit.

Eritrea sa nachádza na spodku tohtoročného indexu slobody tlače vo svete, v ktorom je 180 krajín. Index zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc.

Nezisková organizácia Výbor na ochranu novinárov (VON) uviedla, že Eritrea spoločne so Severnou Kóreou sú na čele zoznamu "najrepresívnejších krajín", ktoré využívajú "uväznenie, obmedzenie prístupu na internet a ďalšie taktiky na cenzurovanie tlače".

Podľa VON v Eritrei v roku 2014 posadili za mreže 23 žurnalistov z celkového počtu 221 žurnalistov uväznených vo svete.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelského vojaka potrestali za bravčový sendvič
<< predchádzajúci článok
Kongresmani chcú zablokovať financovanie veľvyslanectva USA na Kube