Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2016

Svet by potreboval takmer dve planéty, tvrdí geológ Široký



Svet by momentálne podľa ochranára a geológa Pavla Širokého zo združenia Za Matku Zem potreboval takmer dve planéty, aby dokázal dlhodobo udržať súčasnú materiálovú a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/NASA
Bratislava 10. augusta (TASR) - Svet by momentálne podľa ochranára a geológa Pavla Širokého zo združenia Za Matku Zem potreboval takmer dve planéty, aby dokázal dlhodobo udržať súčasnú materiálovú a energetickú spotrebu. Ľudstvo žije od pondelka (8.8.) na tzv. ekologický dlh. Kritický bod v roku nastáva čoraz skôr, a to najmä pre emisie skleníkových plynov.


"Ľudstvo spotrebúva tak veľa zdrojov, že príroda nie je schopná ich dostatočne rýchlo obnovovať. Jedným z najväčších problémov je naša vysoká spotreba energií, predovšetkým fosílnych zdrojov. Tie sú hlavnou príčinou klimatickej zmeny – najväčšej aktuálnej hrozby pre ľudstvo," skonštatoval Široký pre TASR.

Za nevyhnutné preto považuje zníženie energetickej spotreby. "Ako príklad môže slúžiť aj samotné Slovensko. Energetická náročnosť nášho priemyslu je takmer dvojnásobne vyššia, ako je priemer Európskej únie. To znamená, že náš priemysel potrebuje dvakrát viac energie na to, aby sme vyrobili nejaký tovar. Ak by sme sa dostali na priemer únie, tak by sme mohli ušetriť približne toľko energie, koľko vyrobia JE Jaslovské Bohunice a uhoľná elektráreň Nováky," hovorí Široký.

K zníženiu ekologickej stopy ľudstva môžu prispieť aj jednotlivci, a to napríklad výmenou auta za bicykel, chôdzu či MHD, poukazuje hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová. Ekologickú stopu zvyšuje aj cestovanie lietadlom. Doprava, hlavne osobná automobilová, je podľa Širokého veľkým problémom. Jej podiel na emisiách CO2 na Slovensku vzrástol za 20 rokov zo sedem percent na 15. Doprava je jediná oblasť, kde u nás rastie spotreba energie aj emisie skleníkových plynov, priblížil.

Energetickú spotrebu možno znížiť napríklad aj výmenou neúsporných žiaroviek za LED svetlá, nakupovaním energeticky úsporných spotrebičov, rovnako vypínaním stand-by módov televízorov a počítačov. Široký tiež radí zatepliť obydlia, správne vetrať v zime aj v lete, nepoužívať klimatizácie, pokiaľ to nie je nevyhnutné, a nekupovať zbytočné elektrospotrebiče.

"Môžeme sa tiež snažiť kupovať lokálne výrobky a potraviny. Uvedomujeme si, že práve toto je veľmi ťažké, keďže sa na Slovensko dovážajú už aj obyčajné jablká. Napriek tomu sa môžeme viac zaujímať o to, odkiaľ pochádzajú veci, ktoré nakupujeme a zamýšľať sa tiež nad tým, či ich aj skutočne potrebujeme," priblížila ďalej Ábelová. V rámci znižovania ekologickej stopy tiež odporúča ľuďom pozrieť sa na to, čím kúria, či triedia odpad, aj koľko ho produkujú.

"Samozrejme, že sa v modernom svete nedá žiť úplne ideálne. Napriek tomu by malo byť v záujme každého z nás snažiť sa záťaž, ktorú, obrazne povedané, spôsobujeme našej planéte, znižovať. Planétu máme zatiaľ iba jednu a keď ju zlikvidujeme, nebudeme mať kde žiť," zhrnula Ábelová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do kláštora v Hronskom Beňadiku zavíta v lete viac ľudí ako obyčajne
<< predchádzajúci článok
Na LETAVÁCH tvorí viac ako 300 mladých Európanov, je tam aj Ind