Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2007

Svet sa rozlúčil s bývalým ruským prezidentom Jeľcinom



V stredu sa svet naposledy rozlúčil so zosnulým bývalým ruským prezidentom Borisom Jeľcinom, ktorý zomrel v pondelok na infarkt vo veku 76 rokov. Kremeľ pozorne pripravil štátny pohreb ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - V stredu sa svet naposledy rozlúčil so zosnulým bývalým ruským prezidentom Borisom Jeľcinom, ktorý zomrel v pondelok na infarkt vo veku 76 rokov.

Kremeľ pozorne pripravil štátny pohreb Borisa Jeľcina so snahou urovnať nepokojnú minulosť Ruska so súčasnými politickými cieľmi. Odkedy sa Vladimir Putin pred siedmimi rokmi ujal funkcie prezidenta, zápasil s dilemou, ako vzdať rešpekt svojmu predchodcovi, zatiaľ čo zavrhoval a rušil veľa z toho, čo Jeľcin urobil, hovoria politickí experti. V krajine v stredu vyhlásili štátny smútok a zástavy boli zvinuté na pol žrde. TV stanice zrušili všetky zábavné programy a smútočný obrad bol odvysielaný v priamom prenose.

Bohoslužba za Jeľcina sa konala za účasti svetových štátnikov, ako napríklad bývalých amerických prezidentov Billa Clintona a Georgea H.W. Busha, v chráme Krista Spasiteľa. Chrám bol zničený počas komunistického režimu a Jeľcin nechal s námahou vybudovať presnú kópiu zničenej budovy. Ruský pravoslávny patriarcha Alexej II. oznámil účasť troch biskupov na celebrovaní smútočného obradu.

Britský premiér Tony Blair označil Jeľcina za "pozoruhodného muža, ktorý si uvedomoval nutnosť demokratickej a hospodárskej reformy, a tým, že ju obhajoval, zohral životne dôležitú úlohu v kritickom období ruskej histórie". Podľa švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta smrťou Jeľcina odišiel "jeden z velikánov našich čias". Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila prínos zosnulého exprezidenta pre vzťahy medzi oboma krajinami. "Boris Jeľcin bol veľká osobnosť ruskej a medzinárodnej politiky, odvážny bojovník za demokraciu a slobodu a ozajstný priateľ Nemecka. Na jeho príspevok k rozvoju vzťahov medzi našimi dvoma krajinami nikdy nezabudneme," povedala Merkelová. "Ako prezident čelil obrovským výzvam a jeho mandát bol ťažký, istotne ale zblížil Východ so Západom a prispel k tomu, aby konfrontáciu nahradila spolupráca," povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Do histórie sa Jeľcin podľa Barrosa zapíše najmä vďaka odvážnemu zásahu proti pučistom, ktorí sa v roku 1991 usilovali o obnovenie diktatúry v Rusku.

Okrem svetových politikov sa Jeľcinom rozlúčilo približne 20 tisíc ľudí. Názory na Jeľcina sa v ruskej spoločnosti rôznia. Pre mnohých bol symbolom bolestivých a demokratických reforiem. Kritici mu zase vyčítajú rozpad ZSSR, ekonomické reformy uskutočňované šokovou terapiou, rozmach korupcie či vojnu v Čečensku. Rusi dnes uprednostňujú život za Putina, ktorý krajinu stabilizoval za cenu podkopania demokracie.

Jeľcin bol pochovaný na historickom cintoríne Novodeviči v Moskve, kde odpočívajú osobnosti ako spisovateľ Anton Čechov, bývalý prezident Nikita Chruščov či operný spevák Fjodor Šaljapin.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odhalili gang policajtov, ktorí unášali a prepadávali ľudí
<< predchádzajúci článok
Minister Valentovič predloží plán racionalizácie do 30. apríla