Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2007

Svetové mocnosti na konferencii o Dárfúre



Spojené štáty, Čína, Francúzsko a ďalších asi 15 krajín rokujú v Paríži na konferencii zameranej na urýchlenie rozmiestnenia mierových síl v Dárfúre a zladenie niekedy nesúrodého ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Spojené štáty, Čína, Francúzsko a ďalších asi 15 krajín rokujú v Paríži na konferencii zameranej na urýchlenie rozmiestnenia mierových síl v Dárfúre a zladenie niekedy nesúrodého medzinárodného úsilia v spustošenom sudánskom regióne. Sudán, ani Africká únia (AÚ) sa nezúčastňujú na konferencii organizovanej novou francúzskou vládou, ktorá označila štvorročný konflikt v Dárfúre za svoju hlavnú prioritu. Francúzska iniciatíva je podľa Sudánu nepotrebná a iba kopíruje snahu OSN a Africkej únie, ktorá jej konanie dokonca označila za urážku svojich snáh.

Ako uviedla sudánska vláda, konferenciu bude sledovať, ale považuje ju za odklon a rušivý moment v súčasnom mierovom úsilí. Konanie ministerskej schôdzky v Paríži oznámil 7. júna na summite G8 v Nemecku francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý v pondelok vyzval svetové mocnosti, aby zaujali tvrdý postoj voči Sudánu, ak zmarí snahy na ukončenie krviprelievania v Dárfúre. Ako povedal, ignorovanie situácie sa rovná spoluúčasti na trestnom čine. "Sudán musí vedieť, že ak spolupracuje, veľmi mu pomôžeme, ale ak to odmieta, budeme prísni," povedal.

Francúzsko začiatkom mesiaca otvorilo letecký most na prepravu humanitárnej pomoci obetiam z Dárfúru vo východnom Čade a uvažuje o humanitárnych silách na pomoc asi pol miliónu vnútorne vysídlených občanov Čadu a utečencov z Dárfúru v táboroch vo východnom Čade. Podľa francúzskeho ministra obrany Hervého Morina budú francúzske jednotky "pravdepodobne" najväčším kontingentom v rámci zmiešaných síl OSN a AÚ a vyslaní by mali byť "najneskôr" začiatkom budúceho roka. Sarkozy takisto oznámil, že Francúzsko poskytne 10 miliónov eur na pomoc silám AÚ v Dárfúre.

Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová kritizovala medzinárodné spoločenstvo, ktoré podľa jej slov zlyhalo, pokiaľ ide o ukončenie štvorročného konfliktu v Dárfúre, počas ktorého zahynulo najmenej 200 tisíc ľudí a domovy museli opustiť viac ako dva milióny obyvateľov. Zároveň privítala snahu novej francúzskej konzervatívnej vlády, ktorá verí, že sa jej podarí zmobilizovať medzinárodné spoločenstvo v "rozhodujúcej chvíli", keď sudánsky kabinet začiatkom júna súhlasil s rozmiestnením spoločných síl AÚ a OSN v regióne. Detaily zloženia, mandát a časový harmonogram spoločných síl sú hlavnou témou konferencie, na ktorej sa zúčastňujú aj zástupcovia Číny, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a predstavitelia ďalších krajín vrátane Egypta, Japonska a Ruska.

USA považujú udalosti v Dárfúre za genocídu a sprísnili sankcie voči Sudánu napriek nesúhlasnému postoju Číny. Peking však prejavil novú ochotu využiť svoj vplyv v Sudáne účasťou na konferencii. Aktivisti vyzývajú Čínu, aby zlepšila situáciu v oblasti ľudských práv pred olympijskými hrami v roku 2008 a podpora mieru v Dárfúre by mohla byť kľúčovým aspektom v tomto úsilí.

Čína varovala pred "kontraproduktívnosťou" používania hrozieb a nátlaku na Sudán na urýchlenie mierových vyhliadok vo vojnou zničenom regióne Dárfúr. Vo svojom odmietaní sankcií argumentuje tým, že medzinárodné spoločenstvo by sa malo skôr snažiť riešiť podstatu násilia, ktorou je chudoba. Osobitný čínsky vyslanec pre Dárfúr Liu Kui-ťin v Paríži obhajoval sudánsku vládu. "Myslím si, že sudánska vláda je ochotná a úprimne si želá zlepšiť humanitárnu situáciu. Čelí však skutočným ťažkostiam, pretože v regióne nie je prímerie," povedal. "Pri riešení záležitostí Dárfúru sa musí medzinárodné spoločenstvo snažiť vyslať pozitívny a vyvážený signál," povedal Liu pre agentúru AFP.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda nezaznamenala žiadny prielom v riešení iránskeho problém
<< predchádzajúci článok
EÚ má nový program na zníženie ilegálnej imigrácie