Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. decembra 2013

Svetovú konjunktúru môžu ohroziť viaceré riziká



Svetová konjunktúra čelí veľkým rizikám. Prezident kielskeho Ústavu pre svetovú ekonomiku (IfW) Dennis Snower pre DPA povedal, že jedným z nich "je extrémne voľná peňažná ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Kiel 27. decembra (TASR) - Svetová konjunktúra čelí veľkým rizikám. Prezident kielskeho Ústavu pre svetovú ekonomiku (IfW) Dennis Snower pre DPA povedal, že jedným z nich "je extrémne voľná peňažná politika". A neodstránilo sa ani nebezpečenstvo ďalšej finančnej krízy, lebo motívy pre činnosť rozhodujúcich finančných inštitúcií sa nezmenili. V dobrých časoch môžu dosahovať vysoké zisky a môžu sa spoliehať, že v zlom období ich zachránia daňoví poplatníci. V dôsledku vysokého zadlženia by sa systém mohol zrútiť.


"Navyše máme problém s finančnou monokultúrou," pokračoval Snower. Rozdiel v podnikateľskej činnosti mnohých finančných inštitúcií je slabý. "Zraniteľnosť systému nespočíva len v tom, že mnohé banky sú príliš veľké na to, aby mohli skrachovať, ale aj v tom, že mnohé môžu skrachovať súčasne." Keď každý robí to isté čo ten druhý, potom môže dôjsť k tomu, že ich činnosť nebude trvalo dostatočne vyťažená.

Snower usudzuje, že európska finančná politika je nestála a netransparentná. EÚ síce vyvoláva dojem, že ju pevne kontroluje. "Ale presne sa nevie, do akej miery jednotlivé krajiny skutočne dodržia fiškálny pakt. Tu sa obávam, že pravidlá pre rozpočtové hospodárenie sa dajú porušovať bez toho, aby nasledovali príslušné dôsledky," poznamenal nemecký ekonóm.

Problematické sú aj chyby v štrukturálnej politike, ktorá ovplyvňuje rast. Nejestvuje nijaký mechanizmus, ktorý by napríklad automaticky podporoval vzdelávanie, aby sa ním zabezpečoval vyšší rast. V tejto oblasti by sa mohli využiť štrukturálne fondy a Európska investičná banka.

To sú podľa Snowera akútne nebezpečenstvá. Netvrdí, že sa jedno alebo niekoľko z nich prejaví už v nasledujúcom roku, "ale neistota je vysoká".

Rozvojový svet pôjde viac ako dvojnásobnou rýchlosťou

Prezident IfW odhaduje, že rast rozvinutých krajín bude v nasledujúcich dvoch rokoch výrazne pomalší než pred krízou. Rozvojový svet pôjde viac ako dvojnásobnou rýchlosťou. Avšak aj jeho prírastky budú slabšie než v minulosti.

Politika nízkych úrokov vedie k tomu, že sa kapitálové prúdy stočili nesprávnym smerom, čím sa riziko zvyšuje. "To sa používa ako dôvod, aby sa pokračovalo v rozpínavej peňažnej politike." Treba dosiahnuť, aby sa zákonom stanovili princípy rozpočtovej politiky. Nadobudnú účinnosť automaticky vo chvíli, keď vláda prestane plniť svoje povinnosti. "Automaticky by mala vzrásť daň z pridanej hodnoty a dôjsť k určitému percentuálnemu zníženiu vládnych výdavkov".

Tieto pravidlá by mohli prinútiť vlády v dobrých rokoch k úsporám a v zlých by potom mali z čoho podporovať hospodárstvo.

Systémovú chybu vidí Snower v tom, že silno zadlžené krajiny si nemôžu dovoliť zvyšovať životnú úroveň krátkodobými a dlhodobými úvermi. "A potom sa má riešiť problém tým, že by Nemecko malo znížiť svoju konkurencieschopnosť, aby sa iní mohli zotaviť," podotkol ekonóm. To nie je podľa neho riešením. Odpovedal tak na hlasnú kritiku vysokého nemeckého prebytku zahraničného obchodu. Uviedol, že by bolo lepšie, keby sa riešili systémové chyby a keby sa vypracovali transparentné pravidlá pre bankrot krajín. "Krajina, v ktorej pri dodržaní jej rozpočtových pravidiel nerastie dôchodok na obyvateľa, je podľa môjho názoru v platobnej neschopnosti." Európska centrálna banka by jej nemala požičiavať peniaze. Taká krajina musí reštrukturalizovať svoje finančné a reálne hospodárstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Audi plánuje v najbližších piatich rokoch rekordné investície
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu bomby v Libanone zahynulo päť ľudí vrátane exministra