Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júla 2012

Svetový deň hepatitídy rezonuje aj na Slovensku



Aj na Slovensku si v sobotu pripomíname Svetový deň hepatitídy, ktorá sa u nás týka 0,2 až 0,5 percenta populácie, pričom najviac zraniteľnou skupinou sú ľudia injekčne užívajúci drogy.



Zdieľať
injekcia BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Aj na Slovensku si v sobotu pripomíname Svetový deň hepatitídy, ktorá sa u nás týka 0,2 až 0,5 percenta populácie, pričom najviac zraniteľnou skupinou sú ľudia injekčne užívajúci drogy.


V SR sa odhaduje 50-percentný výskyt hepatitídy typu C, v Českej republike je to približne o polovicu menej.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Soňa Pekarovičová z občianskeho združenia Odyseus, nedávne štúdie vykazujú veľký výskyt tohto ochorenia v Európe medzi mladými ľuďmi injekčne užívajúcimi drogy do veku 25 rokov a tými, ktorí injekčne užívajú drogy menej než dva roky.

"Naznačuje to, že mnohí ľudia injekčne užívajúci drogy sa infikujú počas prvých dvoch rokov užívania, preto je veľmi krátky časový úsek na začatie účinných preventívnych opatrení," uviedla.


Odyseus, pomoc pre závislých

OZ Odyseus prevádzkuje takisto portál www.drogy.sk, kde sú prevenčné informácie a informácie o testovaní pre ľudí užívajúcich drogy.

Združenie dáva Pekarovičovej ľuďom užívajúcim drogy možnosť využiť službu testovania na protilátky žltačky typu C.

"Svoje služby sme rozšírili o túto možnosť od mája do novembra, pričom je to možné vďaka realizácii projektu "Stop HCV", ktorý finančne podporil Nadačný fond Západoslovenskej energetiky v Nadácii Pontis v sume 5000 eur," priblížila Pekarovičová.

Túto službu podľa nej od mája využilo viac ako 45 ľudí, z ktorých väčšina nie je v kontakte zo zdravotníckymi zariadeniami, nemá preukaz poistenca a má dlžobu v zdravotnej poisťovni. Pracovníčky združenia zatiaľ 17-tim ľuďom potvrdili, že test infekciu HCV nepotvrdil.

Hepatitída typu C je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus hepatitídy typu C. Ten postihuje pečeň, ktorá je životne dôležitým orgánom v ľudskom tele a prenáša sa najmä krvou, napríklad pri zdieľaní pomôcok na užívanie drog, nechráneným análnym sexom a podobne.

"Ochorenie v 75-tich percentách prechádza do chronického štádia, kedy má charakter dlhotrvajúceho ochorenia, ktoré môže spôsobiť rakovinu alebo cirhózu pečene. Tieto komplikácie môžu byť smrteľné," vysvetlila Soňa Pekarovičová zo združenia s dodatkom, že dodnes neexistuje očkovacia látka proti hepatitíde typu C.


Finančne náročné liečenie

Na Slovensku je ochorenie liečiteľné a k dispozícii sú najmodernejšie prostriedky, ktoré zvyšuje úspešnosť liečby na 70 percent. Podľa jej slov sa využíva dvojkombinácia alebo trojkombinácia liekov podľa povahy ochorenia.

Je to však pomerne drahá záležitosť, pričom náklady na liečbu hepatitídy typu C sa pohybujú okolo 200-tisíc eur ročne.

"Suma je orientačná – jej výška závisí od rôznych faktorov, ako napríklad od subtypu HCV, ktorý ovplyvňuje dĺžku liečby, dávkovanie liečby, počet užívaných liekov," poznamenala a dodala, že nie každý človek, ktorý žije s infekciou HCV, nutne potrebuje liečbu.

Dostupnosť liečby je však diskutabilná, aj keď podľa zákonov a nastavenia systému zdravotníckej starostlivosti na Slovensku existuje liečba na HCV. V praxi však podľa Pekarovičovej môžeme pomenovať niektoré problémy. Ľudia, ktorí užívajú drogy a majú hepatitídu, nemajú prístup k liečbe a práve táto skupina populácie je vírusom typu C najviac ohrozená.

Jedným z najdôležitejších dôvodov toho, že prístup k liečbe nemajú je fakt, že na Slovensku je liečba HCV podmienená polročnou abstinenciou od drog. Niektoré krajiny podľa nej od tejto formálnej podmienky upustili, čím si zabezpečili, že aj ľudia užívajúci drogy, sa môžu liečiť.

"Väčšina slovenských lekárov argumentuje tým, že drogovo závislý človek nedokáže splniť liečebný režim a že drogy poškodzujú pečeň. Preto preferujú polročnú abstinenciu ako podmienku pre začatie liečby," priblížila pre agentúru SITA a dodala, že skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že ak je správne nastavený liečebný program, existuje spolupráca medzi adiktológom a hematológom, je možné úspešne liečiť aj človeka, ktorý užíva drogy.


Informovanosť ako prevencia

"Ak poskytujeme liečbu hepatitídy C, zabezpečujeme, že sa ochorenie bude menej šíriť. Neposkytnutie liečby ľuďom užívajúcim drogy je porušením ich práv. Je to odsúdenie na bolestivú smrť," uzavrela Soňa Pekarovičová z občianskeho združenia Odyseus.

Svetová zdravotnícka organizácia stanovila 28. júl za Svetový deň žltačky (hepatitídy). Tento deň má prispieť k zvýšeniu informovanosti širokej verejnosti o problematike vírusových zápalov pečene a o chorobách s nimi súvisiacich.

Poskytuje príležitosť zamerať sa na konkrétne aktivity, ako sú posilnenie prevencie vírusových hepatitíd, posilnenie skríningu a kontrola vírusových hepatitíd a s nimi súvisiacich chorôb, ako aj dosiahnutie zvýšenia zaočkovanosti proti hepatitíde B, zaradenie tohto očkovania do národných programov očkovania a koordinácia globálnej odpovede na hepatitídu.

Vírusy hepatitídy môžu spôsobiť akútne a chronické infekcie a zápaly pečene vedúce k cirhóze a rakovine pečene. Tieto vírusy predstavujú jedno z hlavných globálnych zdravotných rizík. V súčasnosti sa eviduje vo svete asi 350 miliónov ľudí chronicky infikovaných vírusom hepatitídy B a približne 170 miliónov ľudí je chronicky infikovaných hepatitídou C.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Neznámy muž vylúpil záložňu, vyhrážal sa použitím zbrane
<< predchádzajúci článok
Rusko nechce otvoriť vojenské základne vo Vietname a na Kube