Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. augusta 2014

Svetový humanitárny deň pripomína, že EÚ je najväčším svetovým darcom



Európska komisia (EK) dnes uviedla, že každý rok 19. augusta si pripomíname Svetový humanitárny deň na pamiatku obetí útoku na ústredie OSN v Bagdade v roku 2003, pri ktorom zahynulo 22 ľudí ...



Zdieľať
Foto: www.un.org
Brusel 19. augusta (TASR) - Európska komisia (EK) dnes uviedla, že každý rok 19. augusta si pripomíname Svetový humanitárny deň na pamiatku obetí útoku na ústredie OSN v Bagdade v roku 2003, pri ktorom zahynulo 22 ľudí vrátane osobitného zástupcu OSN v Iraku Sárgia Vieiru de Mella.


Európska únia, zahŕňajúca EK a členské štáty, je najväčším svetovým darcom humanitárnej pomoci. Činnosť EÚ v tejto oblasti má nesmiernu podporu svojich občanov: podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra deväť z desiatich občanov pokladá financovanie humanitárnej pomoci zo strany EÚ za dôležité.

V roku 2013 pomohla Európska komisia 124 miliónom ľudí vo viac než 90 krajinách a aj tento rok pokračuje v poskytovaní pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Pomáha obetiam konfliktov v Sýrii, Stredoafrickej republike a Južnom Sudáne, obetiam prírodných katastrof v Ázii, ľuďom trpiacim nedostatkom potravín v Saheli, ako aj zraniteľnému obyvateľstvu v tzv. zabudnutých krízach, ako je situácia kolumbijských utečencov alebo obetí konfliktu v Kačjinskom štáte v Mjanmarsku.

Komisia poskytuje humanitárnu pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú, v rámci partnerstva s viac než 200 humanitárnymi organizáciami vrátane mimovládnych a medzinárodných organizácií, s Organizáciou Spojených národov a so spoločnosťami Červeného kríža. Prostredníctvom solidarity občanov EÚ prináša tisíce humanitárnych pracovníkov obetiam konfliktov a prírodných katastrof pomoc a nádej. V súčasnosti dochádza k útokom na humanitárnych pracovníkov častejšie než kedykoľvek predtým. V roku 2013 bol zaznamenaný rekordný počet útokov, v ktorých bolo napadnutých 454 humanitárnych pracovníkov. Viac než jedna tretina z nich (155 osôb) v týchto útokoch prišla o život. Hlavným cieľom útokov sú miestni zamestnanci; iba jedna zo šiestich obetí bola podľa údajov za rok 2013 medzinárodným humanitárnym pracovníkom.

Čoraz viac pracovníkov sa dostáva do nebezpečných situácií a ohrozenia násilným konfliktom. Práca humanitárnych pracovníkov je čoraz nebezpečnejšia, a preto hrozí, že ženy, deti a muži v núdzi budú dostávať menšiu pomoc alebo ju nedostanú vôbec.

Na čele tabuľky je Afganistan, v ktorom došlo v rozmedzí rokov 1997-2013 k 400 útokom, čo je dvakrát viac ako v krajine s druhým najvyšším počtom útokov, v Somálsku. V Afganistane len v júni tohto roka prišlo počas odmínovacích prác o život osem pracovníkov mimovládnych organizácií, ďalší traja boli pri likvidácii mínových polí zranení.

Útoky na humanitárnych pracovníkov pokračujú aj v Sýrii. Od roku 2011 ich bolo zabitých takmer 60. Útoky na sanitky a vozidlá OSN i únosy humanitárnych pracovníkov spôsobujú, že vo všetkých častiach Sýrie pretrvávajú veľké obavy o bezpečnosť humanitárneho personálu a operácií.

Útoky na humanitárnych pracovníkov sú porušením medzinárodného humanitárneho práva (MHP), ktoré vymedzuje zodpovednosť štátnych a neštátnych subjektov počas ozbrojeného konfliktu, pokiaľ ide o základné otázky týkajúce sa práva na humanitárnu pomoc, ochrany civilného obyvateľstva vrátane zdravotných a humanitárnych pracovníkov a ochrany utečencov, žien a detí. MHP je záväzné pre všetky štátne a neštátne subjekty v konflikte, avšak čoraz viac sa porušuje.

EÚ podporuje dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva. V oblasti MHP Európska komisia financuje odbornú prípravu civilného a vojenského personálu zapojeného do operácií krízového riadenia EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na východe Slovenska platí výstraha pred dažďom
<< predchádzajúci článok
V rómskej osade dnes striekali byty postrekom proti švábom