Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

23. septembra 2005

Svetový kráľ odpadkov



Sotva komu by zišlo na um, že starý pán za volantom veľkého smetiarskeho auta disponuje milardami dolárov na osobnom účte a jeho meno vyslovujú biznismani na celom svete v úctivom predklone.



Zdieľať
Jazda „kukavozom“ od jednej hŕby plastikových vriec s odpadkami k druhej nie je žiadnym boháčovým rozmarom, ale pracovnou metódou. Američan Hary Wayne Huizenga dodnes prikupuje firmy do svojho odpadového impéria tak, že si ich územie a aktivity zmapuje a ohmatá osobne. Po šichte si sadne s ostatnými  šoférmi ako rovný s rovnými a predebatuje detaily z každodennej praxe. Všetci vedia, že ho len tak neopijú rožkom v podobe účtovných kníh a ročných uzavierok. Wayne Huizenga, tento čítankový model splneného amerického sna, sa totiž sám začínal živiť ako obyčajný smetiar.„Bol som vždy v správny čas na správnom mieste,“ povedal o sebe Huizenga pri nedávnom preberaní ceny Svetový podnikateľ roka v Monte Carlo.
Takto skromne ako vždy vysvetľoval svoju cestu z úplnej chudoby do miliardárskeho sveta jediný človek na zemeguli, ktorý má na newyorskej burze kótovaných až šesť svojich firiem, pričom tri z nich patria medzi 500 najväčších amerických korporácií. Okrem úctyhodných hospodárskych výsledkov si získal širokú vážnosť aj za svoje rozsiahle charitatívne aktivity, vďaka čomu plne zodpovedá kritériám vyhlasovateľa súťaže, medzinárodnej poradenskej spoločnosti Ernst & Young.

l Podnikateľského Oscara, čiže titul Svetový podnikateľ roka, udeľuje od roku 1986 medzinárodná poradenská spoločnosť Ernst & Young.
l Jej sieť tvorí vyše stotisíc odborníkov z oblasti auditu, daní a transakčného poradenstva v 140 krajinách sveta.
l Cena má vysoký kredit a postup do tohtoročného fnále považoval za česť napríklad aj kráľ nakladanej zeleniny Francúz Christophe Bonduelle a ďalšie hviezdy svetového biznisu.
l Titul napokon získal Američan Wayne Huizenga, pejoratívne označovaný za najbohatšieho smetiara všetkých čias.

Sebazničujúce tempo
Svetový podnikateľ roka 2005 ani pri preberaní podnikateľského Oscara nezabudol na skromnosť, keď dojatý povedal: „Veľmi si túto poctu vážim. Ale vnímam ju aj ako ocenenie práce státisícov ľudí, s ktorými som mal možnosť v živote splupracovať.“
Wayne Huizenga sa narodil v roku 1937 na predmestí Chicaga, ale už ako mladík sa presťahoval s rodinou na Floridu. Keď sa rodičia rozviedli a ostal žiť iba s matkou, po návrate zo školy a cez víkendy si privyrábal ako šofér a čerpadlár. Po krátkej službe v armáde začal pracovať v malej smetiarskej firme rodinného priateľa. O dva roky si kúpil prvý vlastný nákladniak a rozhodol sa podnikať v odpadovej brandži na vlastnú päsť.
Jeho pracovné tempo bolo a doteraz je priamo sebazničujúce. Mladý smetiar vstával o pol tretej ráno a keď do popoludnia obišiel svoj rajón, vybral sa doň ešte raz pešo a klopal na jedny dvere za druhými. Predstavil sa a s každým klientom osobne prebral jeho predstavu o kvalite poskytovaných služieb.
Čoskoro sa firmička Southern Sanitation Services rozrástla na 40 nákladniakov, Huizenga rozšíril podnikanie aj na rodné Chicago a dal dynamickému podniku názov Waste Management, Inc. (WMI). Firma na odvoz a likvidáciu odpadu má dnes 150 lokálnych pobočiek a je najväčšou svojho druhu v USA. Popri WMI rozvíjal aj spoločnosť Republic Waste Industries, zameranú na triedenie a spracovanie odpadov, a doviedol ju na tretie miesto v USA.

Video, autá, hotely
Pravidlom veľkého biznisu je nezakladať nové podniky, ale využiť potenciál existujúcich firiem. Huizenga však bol schopný vytvárať úspešné podniky od piky, a platí to aj o prípade giganta v zábavnom priemysle, spoločnosti Blockbuster Entertaiment, ktorú vybudoval na báze priateľovej živoriacej siete malých videpožičovní.
Jeho geniálny obchodnícky mozog postrehol aj možnosti celoštátnej dílerskej siete automobilov a Huizenga vytvoril prvú celoštátnu sieť predajcov áut AutoNation. Vypracoval stratégiu s jednotnou cenou a nekonvenčným, ústretovým prístupom ku klientovi. Dnes je AutoNation najväčšou dílerskou sieťou v USA s 370 obchodnými zastúpeniami doma aj vo svete. Treťou pýchou Wayna Huizengu je hotelová spoločnosť Extended Stay America. Z pôvodných šesťdesiatich lokalít v USA sa rozšírila do 42 štátoch sveta.
Podobne ako ďalší finanční magnáti, aj Huizenga si pestoval ako koníčka niekoľko profesionálnych športových klubov. Jeho Florida Marlins svojho času získali Svetový pohár v bejzbale. Práve on objavil pre slnečnú Floridu aj hokej a vytvoril tím Florida Panthers, ktorý sa v roku 1983 stal najúspešnejším nováčkom kanadsko-americkej NHL. V sezóne 1995-1996 sa Panteri prebojovali až finále play-off, v ktorom podľahli Colorado Avalanche. V súčasnosti Huizenga vlastní už iba tím amerického futbalu Miami Dolphins.
Ako to však už býva, aj z Huizengovej svetožiary občas zasyčí kúdolček jedovatého dymu.

Dym na svätožiare
Noviny Miami New Times uverejnili v roku 1994 článok o mnohých miliardárových špinavých praktikách. Smetiarsky kráľ podľa novín pri budovaní odpadkového impéria porušoval environmentálne zákony a unikal postihom vďaka štedrej, ale nelegálnej podpore politických strán. Kráľom v negatívnom zmysle bol aj doma a manželka musela znášať jeho tyranské spôsoby. Miami New Times ho obvinili aj z tvrdého účtovania s firmami, ktoré sa zdráhali vstúpiť do jeho spoločností a naznačujú aj spojenie s organizovaným zločinom.
Wayne Huizenga však naďalej nestráca svoj žoviálny úsmev ani podnikateľského ducha. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo porota súťaže Svetový podnikateľ roka prisúdila titul za rok 2005 práve tomuto 68-ročnému starcovi. Jej predseda Howard Stevenson to vyjadril slovami: „Aj teraz, napriek jednoznačne úspešnej kariére, sa dokáže nadchnúť svojou najnovšou myšlienkou práve tak, ako kedysi tou prvou.“



Benjamin Škreko


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Joe Zawinul - čestným hosťom mesta Bratislavy.
<< predchádzajúci článok
Na návšteve v sexshope v centre Bratislavy