Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2012

Sýkorky si odsedia vo väzení viac ako 160 rokovÚdajný šéf seneckej zločineckej skupiny tzv. sýkoriek Martin B., prezývaný Rus, by si mal odsedieť 24 rokov. Takýto trest mu vo štvrtok vymeral Špecializovaný trestný súd v Pezinku, ale Martin B. ...Zdieľať
kladivko PEZINOK 23. februára (WEBNOVINY) – Údajný šéf seneckej zločineckej skupiny tzv. sýkoriek Martin B., prezývaný Rus, by si mal odsedieť 24 rokov. Takýto trest mu vo štvrtok vymeral Špecializovaný trestný súd v Pezinku, ale Martin B. je na úteku.


Dovedna skupine vymerali viac ako 160 rokov vo väzení. Aj údajná pravá ruka bossa Alexander B. si má odsedieť rovnaký trest ako Martin B., teda 24 rokov. Ďalší obžalovaní Milan B., František L. aj Milan J. dostali tiež vysoké tresty – každý po 23 rokov a štyri mesiace. Františkovi K. vymerali 14 rokov väzenia, Ivicovi K. 13 rokov.

Tresty si majú odsedieť v najprísnejšom väzení. Borisovi Ž. dali osem rokov v miernom väzení. Štefan Z. dostal podmienečný trest - tri roky s odkladom na päť rokov. Jaroslav P., ktorý sa na súde priznal, si má odsedieť osem rokov, ako to pre neho navrhoval aj prokurátor. Viacerým obžalovaným rozhodli aj o zhabaní vecí, ktoré sa použili pri skutkoch. Pri vyhlasovaní verdiktu jedna príbuzná obžalovaného odpadla, museli jej zavolať lekára.

Zatiaľ nie je jasné, či bude rozsudok právoplatný, obžalovaní sa vyjadria, či sa odvolajú. Dnes však sedia v pojednávacej miestnosti len traja, ostatní vopred požiadali, aby ich na rozsudok z väzby neeskortovali.

Prokurátor navrhoval v záverečnej reči ešte prísnejšie tresty, pre piatich obžalovaných 25 rokov za mrežami. Opieral sa predovšetkým o výpovede svedka Radovana G., ktorý v minulosti patril do skupiny. Mal s ňou však problémy pre údajné dlhy v kasíne a z obavy o svoj život išiel na políciu, kde vypovedal proti jej členom. Okrem toho prokurátor poukázal na výpoveď obžalovaného Jaroslava P., ktorý sa na súde priznal, ako aj niektorých ďalších svedkov. Žalobca dnes pripomenul, že pôvodne obžalovaný Róbert B., ktorý sa krátko pred začiatkom procesu obesil v cele, napísal vo väzbe list, ktorým sa priznal.

Podľa prokuratúry po smrti Petra Havásiho prevzal Martin B., prezývaný Rus, vedenie skupiny, ktorá „mala na starosti“ oblasť Senca. Vznikla minimálne v roku 2006, skutky sa stali v rokoch 2007 až 2010. Pod Martina B. údajne najvyššie v hierarchii skupiny patril Alexander B. Pod ním boli viacerí ľudia spomedzi obžalovaných, niektorí z nich však podľa žalobcu patrili pod bratislavské vedenie skupiny. Časť obžalovaných nesúdia ako členov skupiny. Sýkorovci majú podľa prokurátora rozdelené teritóriá. Z nasadených odpočúvaní podľa prokurátora vyplýva, že údajní členovia skupiny „sa zbierali“, teda prichádzali pomôcť aj inej časti skupiny, ak to bolo treba. Viacerí obžalovaní účasť v skupine popreli ako aj spáchanie pripisovaných skutkov. Hlavného svedka spochybňovali ako chronického dlžníka, ktorý bol v minulosti aj odsúdený za krivú výpoveď.

Na lavici obžalovaných sedelo deväť obžalovaných (ôsmi sú stíhaní väzobne). Prokurátor obžaloval aj údajného šéfa skupiny Martina B., ale ten je dlhodobo na úteku. V prípade pôvodne figuroval aj Róbert B. - brat Alexandra B, ale jeho trestné stíhanie zastavili, lebo krátko pred začiatkom súdu spáchal vo väzbe samovraždu. Obžaloba obsahuje 14 skutkov. Prokuratúra skupine pripisuje vydieračský únos, hrubý nátlak na údajného dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, pokus o zbitie jedného Rakúšana a zapálenie auta v Senci. Našiel sa u nich aj nelegálny granát, hlaveň, náboje, u dvoch obžalovaných marihuana. Ďalší falšoval kolky. V jednotlivých skutkoch v obžalobe figurujú rôzni obžalovaní.

Podľa obžaloby napríklad niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou s výkrikmi "polícia" spútali a previezli na iné miesto a potom bili. Od jeho brata údajne telefonicky žiadali výkupné dva milióny Sk (66,3 tis. eur). Po prísľube brata, ktorý bol v zahraničí, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazali a odišli. Ďalší zo skutkov súvisel s mužom, ktorý vraj bol dílerom drog v Modre a nútili ho k plateniu ochrany päťtisíc Sk (165 eur) a pokuty 200-tisíc Sk (6,6 tisíca eur) za to, že ešte neplatil. Peniaze nezohnal, údajne mu zapálili auto. S podpálenými dverami skončil podľa obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého nútili k plateniu za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť.

Polícia desiatich členov skupiny zatkla v Bratislave, Senci a Pezinku vo februári 2010, deviati vtedy skončili vo väzbe. Podľa prokurátora boli o policajnej akcii vopred informovaní, čo umožnilo útek údajného bosa. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia sa naučili podplácať, úplatok dáva každý piaty Slovák
<< predchádzajúci článok
Plavbu po Dunaji obnovili, v Gabčíkove sú stále zvyšky ľadu