Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. októbra 2012

Syna kirgizského exprezidenta chytili v LondýneBritská polícia v piatok zadržala v Londýne syna bývalého kirgizského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, ktorý vo svojej krajine čelí obvineniam zo sprenevery a zneužitia právomocí. V ...Zdieľať
puta BIŠKEK 13. októbra (WEBNOVINY) - Britská polícia v piatok zadržala v Londýne syna bývalého kirgizského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, ktorý vo svojej krajine čelí obvineniam zo sprenevery a zneužitia právomocí.


V neskorých večerných hodinách o tom informoval prezidentský palác v Biškeku, ktorého vyhlásenie v sobotu potvrdilo tamojšie britské veľvyslanectvo.

Tridsaťštyriročného Maxima Bakijeva podľa neho zadržali na základe zatykača vydaného Spojenými štátmi, pričom nie je jasné, akých konkrétnych obvinení sa týka. Kancelária kirgizského prezidenta však tvrdí, že v prípade usvedčenia mu v USA hrozí "dlhý väzenský trest".

Prezidenta Bakijeva zbavili moci počas krvavých nepokojov v roku 2010 a momentálne sa ukrýva v Bielorusku, aby sa vyhol stíhaniu za viaceré závažné zločiny. Mladší z Bakijevovych synov Maxim pôsobil za bývalého režimu na čele štátnej rozvojovej agentúry a jeho slabosť pre luxus mu vyslúžila prezývku Princ.

Ako významný predstaviteľ mal okrem iného na starosti kontrakty na dodávky paliva pre základňu amerického letectva neďaleko Biškeku využívanú pri operáciách v Afganistane.

Po zosadení otca z funkcie ušiel do Británie, kde požiadal o azyl. Prípadnému vydaniu Maxima Bakijeva do Kirgizska bráni skutočnosť, že krajina nemá s Britániou ani USA uzavretú zmluvu o vydávaní podozrivých osôb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Politika Ruska je prejavom morálneho úpadku, tvrdia USA
<< predchádzajúci článok
Záchranári na Donovaloch ratovali maďarského cyklistu

Syna kirgizského exprezidenta chytili v Londýne - diskusné fórum čitateľov