Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2012

Sýrska armáda nemá zábrany, z detí robí živé štíty



Sýrska armáda pri potláčaní protivládneho povstania mučí a popravuje deti, ktoré tiež využíva ako "živé štíty". Uvádza sa to v aktuálnej správe Organizácie Spojených národov ...



Zdieľať
syria OSN 12. júna (WEBNOVINY) - Sýrska armáda pri potláčaní protivládneho povstania mučí a popravuje deti, ktoré tiež využíva ako "živé štíty".


Uvádza sa to v aktuálnej správe Organizácie Spojených národov pod názvom Deti v ozbrojenom konflikte, ktorú zverejnili v utorok.

Svetová organizácia označila Sýriu za jeden z najhorších prípadov v rámci tohtoročnej čiernej listiny poukazujúcej na krajiny, kde konflikty sprevádza mučenie a zabíjanie detí alebo ich nútia zapájať sa do bojov.

Ľudskoprávne organizácie pritom odhadujú, že 15 mesiacov trvajúce povstanie v Sýrii si doteraz vyžiadalo životy 1200 detí.

"Len málokedy vidím takú krutosť voči deťom ako v Sýrii, kde sú dievčatá a chlapci zadržiavaní, mučení, popravovaní a využívaní ako živé štíty," povedala v rozhovore pre tlačovú agentúru AFP osobitná predstaviteľka OSN pre problematiku detí zasiahnutých ozbrojenými konfliktmi Radhika Coomaraswamyová.


Obrazom: Masakra v Húle


Deti ako terče v oknách

Zverejnená správa spomína prípad z 9. marca, keď sýrske vládne sily pred útokom na jednu z dedín v provincii Idlib zhromaždili niekoľko desiatok chlapcov vo veku osem až 13 rokov.

Tých potom údajne rozostavili do okien autobusov, ktoré do dediny privážali vojakov a provládnych militantov.

Citovaní svedkovia tvrdia, že boje trvali viac ako štyri dni, pričom len v prvý deň zahynulo 11 ľudí vrátane troch chlapcov vo veku 15 až 17 rokov.

Provládni vojaci podľa nich zadržali 34 osôb, medzi ktorými boli 14-ročný a 16-ročný chlapec ako aj deväťročné dievča. Dedinu údajne nakoniec vypálili a štyroch zajatcov vrátane oboch chlapcov zastrelili.

Správa taktiež dokumentuje časté prípady obsadzovania sýrskych škôl, ktoré bezpečnostné sily využívajú ako základne alebo väznice.


Masakra v Húle

Autori spomínajú otrasné prípady mučenia, vzhľadom na termín uzávierky však v dokumente nie je zaradená masakra z 25. mája, keď v meste Húla zahynulo najmenej 108 civilistov vrátane 49 detí. Najmladšie z nich mali údajne len dva alebo tri roky.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun správu komentoval slovami, že odhalila mnohé "vážné krivdy" voči deťom. Okrem sýrskej vlády a spriaznených milícií tento rok na takzvaný zoznam hanby pridali aj viaceré organizácie pôsobiace v Sudáne a Jemene.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bangladéši nechcú utečencov z Barmy, posielajú ich späť
<< predchádzajúci článok
Srbskí právnici štrajkujú, chcú ochranu ako sudcovia