Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2012

Sýrska vláda je unavená, rozmýšľa o prímerii



Sýrska vláda má záujem preskúmať možnosť uzavretia prímeria s opozičnými povstalcami, ako navrhuje medzinárodný vyslanec Lachdar Brahímí. Hovorca ministerstva zahraničných vecí v ...



Zdieľať
syria DAMASK 16. októbra (WEBNOVINY) - Sýrska vláda má záujem preskúmať možnosť uzavretia prímeria s opozičnými povstalcami, ako navrhuje medzinárodný vyslanec Lachdar Brahímí.


Hovorca ministerstva zahraničných vecí v Damasku Džihád Makdisí to uviedol v utorňajšom rozhovore pre tlačovú agentúru AFP, zároveň však zdôraznil, že o zastavenie násilia sa musia pričiniť aj povstalci a ich podporovatelia.

"Aby bola akákoľvek iniciatíva úspešná, musia na to byť dve strany," odpovedal Makdisí na otázku AFP. "Sýrska strana má záujem preskúmať túto možnosť a tešíme sa na to, keď budeme môcť hovoriť s pánom Brahímím, aby sme sa dozvedeli, aký je postoj (vlád) iných vplyvných krajín, s ktorými rokoval na svojom turné," dodal hovorca.

"Budú vyvíjať nátlak na ozbrojené skupiny, ktoré hostia, financujú a zbroja, aby dodržiavali takéto prímerie?" Brahímí v úlohe osobitného vyslanca Organizácie Spojených národov a Ligy arabských štátov pre Sýriu v utorok pricestoval do Káhiry, kde ukončil niekoľkodňové turné po krajinách, ako sú Turecko, Saudská Arábia a Irán.

Príležitosťou na zastavenie 19 mesiacov trvajúceho násilia je podľa neho moslimský sviatok Íd al-Adhá pripadajúci na koniec októbra. Brahímího kancelária uviedla, že vyslanec požiadal o pomoc pri sprostredkovaní prímeria Irán, ktorý je jedným z hlavných spojencov režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.

Vodca sýrskej exilovej opozície Abd al-Básit Sajdá v utorok pre AFP povedal, že al-Asadovi odporcovia by prímerie privítali, boje však podľa neho musia zastaviť predovšetkým provládne sily, keďže zo strany povstaleckých bojovníkov ide len o "sebaobranu pred vojenskou mašinériou".

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cezhraničné platby – ako ich zvládnuť s prehľadom?
<< predchádzajúci článok
Taliani si posvietili na Ryanair, dôvodom sú daňové úniky