Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. marca 2007

Tadič kritizoval USA za vyjadrenie podpory Ahtisaariho plánu



Srbsko v pondelok ostro kritizovalo Spojené štáty americké za vyjadrenie podpory pre plán osobitého vyslanca OSN pre Kosovo, ktorý navrhuje kontrolovanú nezávislosť pre provinciu. "Akákoľvek forma ...



Zdieľať

BELEHRAD 26. marca (WEBNOVINY) - Srbsko v pondelok ostro kritizovalo Spojené štáty americké za vyjadrenie podpory pre plán osobitého vyslanca OSN pre Kosovo, ktorý navrhuje kontrolovanú nezávislosť pre provinciu. "Akákoľvek forma nezávislosti pre Kosovo je pre nás neprijateľná," uviedol srbský prezident Boris Tadič vo vyhlásení, ktoré poskytol po telefonickom rozhovore s námestníkom americkej ministerky zahraničných vecí Nicholasom Burnsom. Tadič uviedol, že Belehrad je pripravený "konštruktívne sa zapojiť" do ďalších rokovaní o budúcom štatúte Kosova, juhosrbskej provincie s väčšinovou populáciou etnických Albáncov.

"Som presvedčený, že je tu miesto pre ďalšie rokovania a že špeciálny vyslanec Martti Ahtisaari nevyčerpal všetky možnosti na dosiahnutie dohody," uviedol Tadič. Vo vyhlásení pre novinárov vyjadril Burns podporu Ahtisaariho plánu nezávislosti pre Kosovo pod dohľadom medzinárodného spoločenstva. "Dnes vydáme deklaráciu, ktorou vyjadríme plnú podporu Ahtisaariho plánu. Spojené štáty podporujú plán kontrolovanej nezávislosti pre provinciu," uviedol Burns, ktorý v Bruseli rokuje s predstaviteľmi Európskej únie a NATO o Kosove a ďalších medzinárodných otázkach.

Podľa plánu má mať Kosovo vlastnú ústavu, ale spočiatku ho má monitorovať misia EÚ za prítomnosti vojsk NATO. Srbskej menšine má byť podľa plánu garantovaná a zabezpečená rozsiahla autonómia. Medzinárodný dohľad nad Kosovom sa má zamerať na kľúčové oblasti, ako je ochrana práv menšín, decentralizácia, súdnictvo a ochrana srbskej pravoslávnej cirkvi. Kosovo je pod správou OSN od bombardovania Juhoslávie v roku 1999, ktoré zabránilo ďalším rozsiahlym čistkám etnických Albáncov zo strany srbských vojsk. Len v krátkom období 1998-1999 zahynulo približne 10 tisíc kosovských Albáncov a tisíce museli z Kosova ujsť. Začiatkom marca sa po viac než 13 mesiacoch rozhovorov pod záštitou OSN srbskí a albánski predstavitelia nedohodli na podobe budúcej samosprávy Kosova.

90-percentná albánska populácia Kosova odmieta akékoľvek iné riešenie ako odčlenenie od Belehradu. Srbsko však všetky návrhy na odčlenenie Kosova odmieta.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Japonský premiér sa ospravedlnil za sexuálne otroctvo
<< predchádzajúci článok
Washington podporuje Ahtisaariho plán pre Kosovo