Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2012

Taiwan si volil nový parlament, aj prezidenta



Za veľkej volebnej účasti (74,38%) vo voľbách 14. januára 2012 si voliči v Čínskej republike (Taiwan) zvolili za prezidenta Ma Ying-jeou z Národnej strany (KMT - Kuomintang). Ma získal početnú prevahu ...



Zdieľať
novozvoleny taiwansky prezident ma vi BRATISLAVA 16. januára (WBN/PR) - Za veľkej volebnej účasti (74,38%) vo voľbách 14. januára 2012 si voliči v Čínskej republike (Taiwan) zvolili za prezidenta Ma Ying-jeou z Národnej strany (KMT - Kuomintang). Ma získal početnú prevahu nad svojím najväčším konkurentom Tsai Ing-wen z Demokratickej progresívnej strany (DPP) takmer 800 000 hlasmi s percentuálnym rozdielom 51,6 % ku 45,6 %.


Podľa zverejnenia ústrednej volebnej komisie, počet oprávnených voličov v prezidentských voľbách v krajine bol 18 086 455. Ma, ktorý získal 6 891 139 hlasov, začne svoje druhé volebné obdobie.

13. prezidentské voľby v krajine spolu s 8. voľbami do zákonodarného dvora sa konali po prvýkrát v rovnaký deň. Sčítanie hlasov prebehlo hladko a citlivo, čo opäť dokazuje, že Taiwan má plnohodnotnú demokraciu.

Doposiaľ Spojené štáty, EÚ, Japonsko a Veľká Británia výsledok volieb privítali. Americká vláda sa vyjadrila, že voľby demonštrujú silu a vitalitu ostrovnej krajiny. „Vidíme hladký priebeh volieb ako znak dobre zavedenej demokracie,“ vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí Japonska.

Úradujúci prezident Ma a jeho strana získala zo 113 kresiel v parlamente, pričom DPP získala 40. Víťazstvo prezidenta Ma je pripisované predovšetkým priaznivejšej čínsko-taiwanskej politike a zameraním na ekonomické otázky.

„Je to víťazstvo pre Taiwancov. Je to taktiež víťazstvo pre orientáciu vlády smerom ku čistej vláde, prosperite, mieru a fungujúcej diplomacii,“ hodnotí de facto veľvyslanec Taiwanu na Slovensku, Nan-Yang Lee. Taktiež si myslí, že mier, stabilita a zlepšené vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sú veľmi dôležité pre región, a zároveň zdôraznil, že taiwanská vláda sa bude držať kontinuity fungujúcej zahraničnej politiky so záväzkom spolupráce so spojencami.

„Prezidentské a parlamentné voľby na Taiwane boli slobodné, férové a súťaživé a znovu potvrdili, že Taiwan je plne demokratický štát, ktorý zabezpečuje svojim občanom všetky základné politické práva a slobody. Od konca 80. rokoch prešiel Taiwan pozoruhodnou cestou demokratickej transformácie, stalo sa tak v podmienkach bezpečnostného a vojenského ohrozenia zo strany komunistickej Číny. Demokraticky zvolené vlády a hlavy štátu sa striedali v súlade so zákonom a väčšinovou voľbou občanov a demokratické zriadenie zostávalo pevné a stabilné,“ vyjadril sa Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky.

„Zvolenie súčasného prezidenta Ma Ying-jeou zo strany Kuomintang signalizuje pretrvávajúcu podporu väčšiny obyvateľstva pre kurz na ústretovejší prístup Taiwanu ku kontinentálnej Číne a spoluprácu s ňou, zároveň však solídna podpora voličov pre jeho súperku Tsai Ing-wen z Demokratickej pokrokovej strany a zlepšené pozície tejto strany v parlamente znamenajú, že pre veľký počet občanov Taiwanu nie je myšlienka plnej samostatnosti nijakým tabu, naopak, túto možnosť vítajú,“ dodal Mesežnikov.

K prezidentským voľbám na Taiwane sa taktiež vyjadril Ivan Štefanec, predseda Slovensko-taiwanskej parlamentnej skupiny priateľstva: „Znovuzvolenie pána prezidenta Ma je dobrou správou nielen pre ďalší rozvoj slovensko-taiwanských vzťahov, ale predovšetkým pre ďalšiu konsolidáciu vzťahov medzi Taiwanom a Čínou a stabilitu v celom regióne. Keďže pán prezident intenzívne podporuje aj rozvoj ekonomických vzťahov, verím, že sa spoločné slovensko-taiwanské aktivity prejavia v raste pracovných miest. “

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výnosy z dlhopisov Talianska a Španielska sa nezmenili
<< predchádzajúci článok
Kríza môže znížiť v eurozóne dopyt po rope, tvrdí OPEC