Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. januára 2016

Takmer 30 % nezamestnaných v okrese Liptovský Mikuláš sú mladí



Takmer 30 % nezamestnaných v okrese Liptovský Mikuláš tvoria mladí ľudia vo veku do 29 rokov. V súčasnosti je však pre nich podľa riaditeľky Úradu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Liptovský Mikuláš 23. januára (TASR) - Takmer 30 % nezamestnaných v okrese Liptovský Mikuláš tvoria mladí ľudia vo veku do 29 rokov. V súčasnosti je však pre nich podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Liptovskom Mikuláši Janky Chomistekovej pripravených množstvo nástrojov na ich uplatnenie sa na trhu práce.


Najvyšší počet uchádzačov o zamestnanie medzi 158 absolventmi stredných škôl v okrese Liptovský Mikuláš je 35 absolventov z Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši, 21 absolventov evidujú zo Strednej odbornej školy stavebnej v Liptovskom Mikuláši, medzi nezamestnanými je aj 17 absolventov z Obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Nasleduje Stredná odborná škola polytechnická Liptovský Mikuláš (15), Stredná odborná škola elektrotechnická Liptovský Hrádok (13) a Stredná odborná škola obchodu a služieb Liptovský Mikuláš (7).

V evidencii uchádzačov o zamestnanie eviduje ÚPSVaR v Liptovskom Mikuláši 77 absolventov vysokých škôl. Z tohto počtu je podľa Chomistekovej 13 absolventov z vysokých škôl typu iné, ako je napríklad Bankovní institut v Liptovskom Mikuláši. Deväť absolventov je zo Žilinskej univerzity v Žiline, šesť z Univerzity Komenského v Bratislave, rovnako šesť absolventov evidujú aj z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Nasleduje Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach (5), Katolícka univerzita v Ružomberku (4), Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (4) či Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove (4).

Zhodnotiť záujem mladých ľudí o ich aktivizáciu je podľa nej veľmi náročné. "Musíme však vychádzať z toho, že ten, kto sa rozhodne evidovať na úrade práce ako nezamestnaný, je to jeho slobodné rozhodnutie. Prináša to so sebou na jednej strane benefity, na druhej strane povinnosti," povedala pre TASR Chomisteková. Zamestnaním evidovaného nezamestnaného sa stáva aktívne hľadanie práce, k čomu sa evidenciou zaväzuje.

Do pracovného procesu sa môžu mladí ľudia zapojiť prostredníctvom národných projektov. "Projektov je naozaj veľmi veľa, napríklad Úspešne na trhu práce, Praxou k zamestnaniu, Absolventská prax štartuje zamestnanie, RE-PAS. V rámci nich si mladí môžu prehĺbiť odborné zručnosti, vedomosti a nadobudnúť praktické skúsenosti," vysvetlila a dodala, že za nezamestnaných hradí štát zdravotné poistenie, poskytuje mu služby úradu práce a rôzne príspevky na to, aby sa zvýšili jeho šance zamestnať sa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Agentúra S&P potvrdila Česku ratingovú známku, výhľad zostáva stabilný
<< predchádzajúci článok
Nezamestnanosť v Levickom okrese klesala počas celého minulého roku