Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

25. augusta 2010

Talian skoro zrazil predsedu OZ KOVO počas štrajkuSituácia medzi štrajkujúcimi a zamestnávateľmi hencovských textiliek Kali Agro a SLO.VI sa v priebehu dneška ...Zdieľať
strajkhencovce Štrajkové hliadky zablokovali aj vstup do fabriky

Foto: SITA/ Marián Angelovič
HENCOVCE 25. augusta (WEBNOVINY) - Situácia medzi štrajkujúcimi a zamestnávateľmi hencovských textiliek Kali Agro a SLO.VI sa v priebehu dneška vyostrila natoľko, že odborári zavolali políciu. „Taliansky majiteľ Mirko Bernuzzi vrazil svojím autom medzi štrajkujúcich a takmer zrazil predsedu OZ KOVO Emila Machynu, ktorý našťastie stihol odskočiť. Takže incident sa skončil bez zranení. Okamžite sme volali políciu,“ informoval dnes tlačovú agentúru SITA člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica. Dodal, že policajti prišli na miesto a začali vec vyšetrovať. Machyna šiel na políciu vypovedať. „Toto je vyjednávanie po taliansky,“ povedal Balica.

Balica informoval, že štrajkové hliadky zablokovali aj vstup do fabriky. „Blokujeme vstup do areálu, keďže majiteľ chcel rozpracovanú výrobu presunúť na dokončenie podľa neoficiálnych informácií do Lipian. Dokonca sa vraj sťažoval na to aj na polícii, ale neuspel,“ povedal Balica. Doplnil, že štrajkové hliadky za týchto okolností budú aj v noci pri fabrike. Povedal tiež, že viaceré štrajkujúce ženy ho informovali o SMS-kách a telefonátoch zamestnávateľa, že sa štrajk skončil, nech prídu do roboty. „Zamestnávateľ posiela ľuďom falošné SMS-ky, že sa štrajk skončil, čo nie je pravda. Podľa našich informácií obvolal niekoľko desiatok ľudí po tom, čo sa mu nepodarilo získať štrajkokazov z radov nezamestnaných. Som rád, že aj nezamestnaní pochopili situáciu a ponuku neprijali, čím podporili štrajkujúce ženy,“ povedal Balica. Potvrdil, že štrajk bude trvať dovtedy, kým sa so zamestnávateľom nedohodnú na zvýšení miezd. Doložil, že do ostrého štrajku vstúpilo až 98 percent z celkového počtu 390 zamestnancov. Autobus, ktorý mal priviezť ženy na odpoludňajšiu zmenu, prišiel prázdny. „Popoludní na zmenu nenastúpil nikto z výroby, ani majsterky,“ povedal Balica.

Do ostrého štrajku vstúpili odborári oboch textiliek vyrábajúcich pančuchový tovar, lebo sa so zamestnávateľmi nevedeli dohodnúť na náraste miezd pre všetkých zamestnancov. Priemerná čistá mesačná mzda v ich textilkách predstavuje 260 eur, čo je v hrubom 320 eur. Odborári OZ KOVO pod vedením Balicu rokovali o kolektívnej zmluve so zamestnávateľom od marca tohto roku. Požadovali zvýšenie minimálnej mzdy o dve percentá, plus určenie variabilnej zložky 25 eur za plnenie normy a rovnakú sumu za dochádzku, tiež desať eur za zmennosť a navyše chceli dvakrát v roku odmeny. Vedenie firiem na tieto požiadavky nepristúpilo ani počas rokovania za účasti sprostredkovateľa, ktorého určilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Preto odborári v utorok popoludní začali ostrý štrajk za zvýšenie miezd o 50 eur pre všetkých zamestnancov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NEMECKO: Operácia obličky Steinmeiera bola úspešná
<< predchádzajúci článok
B.BYSTRICA: Rodinám v núdzi s deťmi dajú potraviny

Talian skoro zrazil predsedu OZ KOVO počas štrajku - diskusné fórum čitateľov