Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. decembra 2012

Taliani musia zdvojnásobiť zdanenie finančných transakcií



Nová talianska vláda musí prehĺbiť reformy, tvrdí Grilli Volebná kampaň v Taliansku nezmení ekonomický výhľad krajiny a akákoľvek budúca vláda bude musieť prehĺbiť reformy súčasnej vlády. Vo štvrtok to vyhlásil ...



Zdieľať
monti draghi Nová talianska vláda musí prehĺbiť reformy, tvrdí Grilli


Volebná kampaň v Taliansku nezmení ekonomický výhľad krajiny a akákoľvek budúca vláda bude musieť prehĺbiť reformy súčasnej vlády. Vo štvrtok to vyhlásil taliansky minister financií Vittorio Grilli. Minister tak chcel upokojiť trhy, ktoré rozrušila informácia, že premiér Mario Monti odstúpi, keď sa vláde podarí presadiť rozpočet krajiny na rok 2013. Podľa očakávaní by sa tak malo stať ešte pred Vianocami.

Montiho rozhodnutie zvýšilo výnosy talianskych dlhopisov. Voľby by sa mali uskutočniť vo februári, teda niekoľko týždňov pred pôvodným termínom. "Rozumiem, že čas volieb je čas neistoty, ale nevidím žiaden dôležitý fakt, ktorý by sa objavil v predvolebnej kampani a menil by základy talianskej ekonomiky," povedal Grilli. Talianska ekonomika, tretia najväčšia v eurozóne, sa pustila do ťažkých úsporných opatrení, ktoré krajine pomohli opäť získať dôveru investorov.RÍM 14. decembra (WEBNOVINY) - Talianska vláda vo štvrtok predstavila návrh na zvýšenie dane z podielových transakcií na dvojnásobok. Podľa dodatku k rozpočtu na rok 2013 budú prevody akcií od marca zdanené sadzbou 0,12 % z ich hodnoty, v roku 2014 daň klesne na 0,1 %.

Podľa predchádzajúceho návrhu sa malo zdaňovanie začať už v januári, ale so sadzbou 0,05 %. Obchodovanie s derivátmi bude zdanené podľa typu zmluvy a nominálnej hodnoty, nemá však prekročiť 100 eur na transakciu.

Taliansko bolo jednou z 11 krajín eurozóny, ktoré v októbri súhlasili so zavedením dane z finančných transakcií a mohlo by byť prvou, ktorá ju pretaví do praxe. Kritici pritom tvrdia, že daň môže poškodiť obchodnú pozíciu Talianska v konkurencii s finančnými centrami ako je napríklad Londýn.

"Zdanenie je veľmi vysoké. Predpokladáme, že počet akciových transakcií klesne o viac ako 30 % a obchodovanie sa presunie do zahraničia," vyhlásil v reakcii Gianluidi Gugliotta, sekretár asociácie združujúcej 80 talianskych finančných inštitúcií.

Návrh Ríma by mohol do štátnej pokladnice priniesť okolo 1 mld. eur ročne. Počíta pritom s tým, že daň sa vyrubí bez ohľadu na to, kde obchod prebehne, hoci jej vymáhanie môže byť ťažšie, ak to bude mimo Talianska. Zdanenie sa nebude týkať obchodov v spoločnostiach s trhovou kapitalizáciou nižšou ako 500 mil. eur. Nebude sa týkať ani štátnych a väčšiny korporátnych dlhopisov. Takzvanú "Tobinovu daň" tento rok silno presadzovalo Nemecko a Taliansko, no narazila na tvrdý odpor Veľkej Británie, Švédska a ďalších. Kritici tvrdia, že by mohla ohroziť jednotný trh v EÚ, pretože by finančné spoločnosti boli motivované presunúť obchodovanie do európskych centier, kde sa daň nevyberá, alebo úplne preč z Európy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klesajúce ceny benzínu a nafty tešia motoristov, LPG stúplo
<< predchádzajúci článok
Pokračuje rokovanie o návrhu, ktorý Lipšic nazval lex Gorila