Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2016

Talianom v referende prekážajú ceruzky, premiér prišiel bez dokladov



Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi pred hlasovaním v referende o zmene ústavy v Taliansku, 4. decembra 2016.



Zdieľať
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi pred hlasovaním v referende o zmene ústavy v Taliansku, 4. decembra 2016. Foto: TASR/AP
Rím 4. decembra (TASR) - Talianska vláda dnes v súvislosti s prebiehajúcim referendom, v ktorom občania rozhodujú o ústavnej reforme, reagovala na početné sťažnosti, že hlasovacie lístky sú v kabínach upravované bežnými ceruzkami a môžu tak byť následne pozmenené. Kabinet premiéra Mattea Renziho sa tak snaží čeliť varovaniam odporcov reformy, že pri referende môže dochádzať k podvodom.


Talianske médiá uviedli, že desiatky občanov z rôznych častí krajiny upozorňujú prostredníctvom sociálnych sietí na to, že krížiky na hlasovacích lístkoch možno vygumovať. Niektorí voliči sa sťažovali predsedom jednotlivých referendových komisií, zatiaľ čo iní sa obrátili dokonca na políciu.

Ministerstvo vnútra sa v popoludňajšom vyhlásení obhajuje tým, že tento rok zakúpilo 130.000 pier s nezmazateľnou náplňou, z ktorých 80.000 rozoslala regionálnym orgánom pred dnešným referendom. Samosprávy však mohli v hlasovacích miestnostiach použiť aj písacie potreby, ktoré mali už dávnejšie vo svojich skladoch.

Samotný premiér Renzi, ktorý avizoval, že v prípade neúspechu referenda odstúpi z funkcie, hlasoval v toskánskom mestečku Pontassieve, kde predtým pôsobil ako starosta. Do referendovej miestnosti prišiel údajne bez dokladov a spoliehal sa na to, že postačí, ak "ho spoznajú".

Ústavná reforma, ktorú vláda predložila na schválenie občanom v referende, predpokladá okrem iného aj oklieštenie právomocí Senátu, obmedzenie právomocí regionálnych samospráv, zvýšenie kompetencií ústrednej vlády a zavedenie nového systému volieb do dolnej komory parlamentu.

Približne 51 miliónov oprávnených voličov môže hlasovať v čase od 07.00 do 23.00 h. Očakáva sa, že účasť na hlasovaní dosiahne 50 až 60 percent. Pre platnosť výsledku však nie je predpísaná minimálna účasť. Prieskumy verejnej mienky naznačovali, že návrh ústavnej reformy voliči neodobria.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európski politici vítajú porážku Hofera v prezidentských voľbách
<< predchádzajúci článok
SOHR: Počet obetí náletov v sýrskej provincii Idlib stúpol na 52