Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Taliansko podľa Moscoviciho potrebuje dôveryhodný plán



Francúzsky politik Pierre Moscovici.



Zdieľať
Francúzsky politik Pierre Moscovici. Foto: TASR/AP
Brusel/Rím 12. júna (TASR) - Taliansko by malo predstaviť dôveryhodnú fiškálnu cestu pre tento a na budúci rok, ak sa chce vyhnúť disciplinárnemu konaniu Európskej únie (EÚ) v súvislosti s rastúcim verejným dlhom. Povedal to v stredu komisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici.


Európska komisia minulý týždeň vyhlásila, že rastúci verejný dlh Talianska porušil pravidlá EÚ, čím sa otvorila cesta k možnému disciplinárnemu konaniu a konfliktu s rímskou vládou.

"Nikto by nemal pochybovať, že tieto pravidlá budeme uplatňovať, ak nebudú splnené kritériá," povedal Moscovici na tlačovej konferencii.

„Teraz je loptička jednoznačne na talianskej strane. Potrebujeme vidieť dôveryhodnú cestu pre rok 2019, ako aj pre rok 2020. Sme pripravení zohľadniť všetky nové prvky, ktoré Taliansko môže predložiť, ale nestrácajte čas," povedal.

Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini medzitým v stredu povedal, že vláda v Ríme chce byť schopná znížiť dane. Vylúčil možnosť, že by kabinet mohol zvýšiť daň z predaja alebo zaviesť daň z bohatstva či úspor.

"Nežiadame Európu o peniaze. To, o čo žiadame, je, aby sme mohli Talianom znížiť dane," povedal Salvini vo videu uverejnenom na sociálnej sieti. „Rozhodne nebudeme zavádzať nové dane, nezvýšime daň z pridanej hodnoty, nezavedieme daň z majetku, nedotkneme sa bankových úspor Talianov. Chceme uvoľniť zdroje," dodal.

Reagoval tak na správy v talianskej tlači, ktorá v stredu napísala, že vláda môže zdaniť hotovosť a iné cennosti v bankách. Odvolala sa pritom na Salviniho slová v nočnom programe televízie, že v bezpečnostných schránkach v krajine sú aktíva v hodnote stoviek miliárd eur.

Taliansku hrozí, že disciplinárne konanie EÚ by mohlo viesť až k pokute vo výške 3,5 miliardy eur.

Verejný dlh Talianska je po Grécku druhý najvyšší v EÚ v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP). Podľa údajov EK taliansky dlh vzrástol zo 131,4 % HDP v roku 2017 na 132,2 % HDP v roku 2018. Komisia odhaduje, že v tomto roku sa zvýši na 133,7 % HDP a v roku 2020 na 135,2 % HDP. To je v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré hovoria, že členské štáty musia svoj dlh znižovať a stlačiť ho pod hranicu 60 % HDP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nová moldavská premiérka hrozí stíhaním odporcom svojej vlády
<< predchádzajúci článok
Košice plánujú rôznym druhom škôl prispievať rovnako