Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2018

Taliban oznámil začiatok jarnej vojenskej ofenzívyAfganské fundamentalistické hnutie Taliban oznámilo v stredu začiatok svojej každoročnej jarnej ofenzívy. Vyplýva to z oznámenia Talibanu citovaného agentúrou AP.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kábul 25. apríla (TASR) - Afganské fundamentalistické hnutie Taliban oznámilo v stredu začiatok svojej každoročnej jarnej ofenzívy. Vyplýva to z oznámenia Talibanu citovaného agentúrou AP.


Talibovia sa okrem útokov na afganské policajné a vojenské sily sústredia v tejto sezóne v rámci tzv. "zákopovej ofenzívy" na unášanie a zabíjanie Američanov a ich spojencov.

Zákopová - alebo priekopová - vojna (ghazwatul chandak) je pomenovaná podľa historickej udalosti zo začiatku roka 627 n.l., keď prorok Mohamed dal pri obliehanej Medine vykopať zákopy, cez ktoré nepriateľskí bojovníci nedokázali na koňoch prejsť.

Začiatok jari sa v Afganistane už roky nesie v znamení eskalácie násilia - topiaci sa ľad totiž dovoľuje povstaleckým bojovníkom lepší pohyb po horských terénoch.

Ako upozornila AP, útoky Talibanu či džihádistov z organizácie Islamský štát (IS) sú však v tejto stredoázijskej krajine bežnými celoročne a odohrávajú sa takmer na dennej báze.

Taliban ovláda rozsiahle územia Afganistanu a pravidelne útočí na ciele v metropole Kábul.

Afganské bezpečnostné sily zvádzajú boje s militantmi po tom, čo medzinárodná koalícia na čele s USA stiahla koncom roka 2014 z krajiny svoje bojové jednotky. V Afganistane sú v súčasnosti sily Spojených štátov nasadené v rámci podporných a protiteroristických misií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvateľom Púchovskej doliny začal slúžiť automatický defibrilátor
<< predchádzajúci článok
Inovátori môžu svoju ekoinováciu prihlásiť do Zelenej letnej školy

Taliban oznámil začiatok jarnej vojenskej ofenzívy - diskusné fórum čitateľov