Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. novembra 2009

Tatravagónka zvažuje po Kováčni Prakovce novú akvizíciu



Spoločnosť Tatravagónka, a.s. Poprad predpokladá, že sesterská firma Kováčňa v Prakovciach, ktorá k nej nedávno pribudla, pravdepodobne nie je jej poslednou akvizíciou. O zámeroch v tejto ...



Zdieľať
BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Spoločnosť Tatravagónka, a.s. Poprad predpokladá, že sesterská firma Kováčňa v Prakovciach, ktorá k nej nedávno pribudla, pravdepodobne nie je jej poslednou akvizíciou. O zámeroch v tejto súvislosti firma zatiaľ nič konkrétne neprezradila. Ako agentúru SITA ďalej informovala vedúca PR a marketingu Tatravagónky Paula Tajbošová, plány firmy v budúcom roku sa nebudú veľmi líšiť od tých tohtoročných. "Neočakávame veľké zmeny, či prepady v dôsledku krízy," uviedla zástupkyňa Tatravagónky. Podtatranský výrobca železničných vagónov podľa nej zavádza technológie na zefektívnenie procesov a zlepšenie kvality, ktoré by preňho mali vytvoriť konkurenčné výhody. Spoločnosť, zamestnávajúca okolo 2 tisíc pracovníkov, neplánuje prepúšťať v súvislosti s rozšírením záväznosti kolektívnej zmluvy.


Tatravagónka sa nestotožňuje s návrhom novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, podľa ktorého by sa kolektívne zmluvy mali vzťahovať na celé odvetvia a ktorý by mal parlament schváliť do konca tohto roka. "Individualita podnikov, na ktorú sa bude (novela ) vzťahovať, je veľmi rozmanitá vzhľadom na ekonomickú vyspelosť či možnosti regiónov, ale aj rozsah a povahu prevádzok. Každý podnik by mal mať možnosť vytvorenia individuálnych podmienok," zdôvodnila Tajbošová nesúhlas s uvedenou novelou. Kolektívna zmluva by mala byť podľa popradskej spoločnosti totiž výsledkom korektného kolektívneho vyjednávania ako konsenzus legitímnych zástupcov zamestnávateľa a odborovej organizácie. Ako dodala, len tak sa môžu vytvoriť dobré podmienky pre zamestnancov, ktoré v plnom rozsahu zohľadňujú osobité potreby zamestnancov danej spoločnosti.

"Našu spoločnosť neriadime na základe toho, aká kolektívna zmluva je pre nás záväzná. Sociálna politika vychádza z reálnych podmienok a štandardov, ktoré považujeme za prirodzené a sú vyššie ako tie, ktoré nariaďuje vyššia kolektívna zmluva," uviedla Tajbošová. Reagovala tak na otázku, aké dôsledky na hospodárenie spoločnosti má alebo len bude mať výnos ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorým sa od 1. októbra tohto roka rozšírila aj na Tatravagónku záväznosť Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na roky 2008 a 2009. Sociálny zmier sa podľa Tatravagónky totiž nedá dosiahnuť direktívnymi nariadeniami, ale korektnými vzťahmi.

Väčšina z okolo 2 tisíc pracovníkov Tatravagónky nie je združená v odboroch, čo podľa spoločnosti nasvedčuje tomu, že zamestnanci si priaznivé pracovné prostredie nemusia vydobyť prostredníctvom odborov. "Prepúšťať zamestnancov z dôvodu rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy určite neplánujeme, aj keď tento krok štátu považujeme na nešťastný. Zamestnanci sú aktívom spoločnosti a keďže si to veľmi dobre uvedomujeme, vytvárame pre nich optimálne podmienky aj bez štátneho vplyvu," dodala Tajbošová.

Spoločnosť Tatravagónka, a.s. vznikla ešte v roku 1922 ako zámočnícka dielňa s názvom Halath a spol. Prvé dvojnápravové vagóny začala vyrábať v roku 1937. O jedenásť rokov neskôr bola znárodnená. Tatravagónka sa od 1. decembra 2004 transformovaná zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť, eviduje základné imanie 45,392 mil. eur. Majoritným akcionárom Tatravagónky je spoločnosť Optifin Invest, s.r.o. Bratislava.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Známky ozdravenia sú podľa EBRD na Slovensku krehké
<< predchádzajúci článok
Obžalobu súd neprijal, trestné konanie bude v jazyku Igbo