Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júna 2009

Teherán si predvolal švédskeho veľvyslanca



Teherán si predvolal švédskeho veľvyslanca Magnusa Werndstedta po tom, ako v piatok v Štokholme demonštranti zranili zamestnanca iránskeho diplomatického zastúpenia. Tento čin považuje Teherán za ...



Zdieľať
TEHERÁN 27. júna (WEBNOVINY) - Teherán si predvolal švédskeho veľvyslanca Magnusa Werndstedta po tom, ako v piatok v Štokholme demonštranti zranili zamestnanca iránskeho diplomatického zastúpenia. Tento čin považuje Teherán za "teroristický" útok. V sobotu o tom informovala agentúra IRNA. Približne 150 až 200 ľudí protestovalo pred iránskym veľvyslanectvom proti výsledkom prezidentských volieb a pri incidente zranili jedného zamestnanca.


"Po piatkovom teroristickom útoku protirevolučných skupín na iránske veľvyslanectvo v Štokholme, okamžite predvolali švédskeho veľvyslanectva," informovala IRNA. Demonštrantom prekážali aj tvrdé postihy úradov voči Iránčanom protestujúcim v Teheráne. Zhromaždenie sa však nezaobišlo bez násilného incidentu.

"Protest bol zväčša pokojný, s výnimkou toho, keď sa neznámemu počtu ľudí podarilo dostať sa cez bezpečnostný plot a zaútočiť na jedného zamestnanca veľvyslanectva," informoval zástupca miestnej polície Ulf Hoglund. Demonštranti mu údajne uštedrili zopár kopancov a úderov a na ambasáde mu následne poskytli zdravotné ošetrenie.

Vysokopostavený iránsky duchovný v piatok vyhlásil, že účastníkov povolebných protestov v krajine by mali "bez ľútosti" popraviť". "Ktokoľvek, kto vlastnými rukami mláti iných ľudí je zrelý na popravu," povedal ajatolláh Ahmed Chatámí počas moslimskej bohoslužby na Univerzite v Teheráne, ktorú odvysielala aj celoštátna televízia.

Iránska Rada strážcov, ktorá je v krajine najvyššou autoritou, ešte v utorok vylúčila možnosť anulovania výsledkov sporného hlasovania. V prezidentských voľbách v Iráne zvíťazil doterajší radikálny líder Mahmúd Ahmadínedžád. Jeho hlavný rival umiernený Mír Hosejn Músaví považuje voľby za zmanipulované a označil ich za "hanebný podvod".

Irán po následných opozičných protestoch poslal za mreže viac ako 140 prominentných reformistických lídrov, novinárov a univerzitných profesorov. Vydávanie opozičných novín bolo rovnako zastavené, zahraničným médiám bol zakázaný prístup k demonštráciám. Vláda navyše obvinila protestujúcich z toho, že ich financuje americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a Západ, predovšetkým Británia. Teherán v tejto súvislosti v utorok z krajiny vyhostil dvoch britských diplomatov pre údajné podozrenia zo špionáže, na čo Londýn reagoval rovnakým krokom a poslal domov dvoch zástupcov Teheránu. Násilnosti spojené s povolebnou krízou si v islamskom štáte vyžiadali najmenej 17 obetí na životoch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žitňanská vidí v justícii problém, ktorý vyžaduje zásah do ústavy
<< predchádzajúci článok
Hromadná zrážka na americkej diaľnici si vyžiadala 9 životov