Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. októbra 2009

Teherán vyhlásil, že ak sa nedohodnú, tak budú obohacovať urán



Irán v sobotu oznámil, že bude obohacovať urán na hodnotu 20 percent rýdzosti, čo je potrebné pre výskumný reaktor v Teheráne, ak sa nepodarí uzavrieť dohodu o obohacovaní s treťou stranou. ...



Zdieľať
TEHERÁN 10. októbra (WEBNOVINY) - Irán v sobotu oznámil, že bude obohacovať urán na hodnotu 20 percent rýdzosti, čo je potrebné pre výskumný reaktor v Teheráne, ak sa nepodarí uzavrieť dohodu o obohacovaní s treťou stranou. "Napíšeme list a oznámime agentúre (Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu - MAAE), že Irán bude priamo konať, aby si zabezpečil palivo pre teheránsky reaktor," informovala tlačová agentúra ISNA citujúc Aliho Širzadiana, hovoru iránskeho úradu pre atómovú energiu. Odpovedal tak na otázku, čo sa stane, ak sa nepodarí uskutočniť navrhovanú dohodu s treťou stranou.


Predstavitelia Iránu, Spojených štátov amerických, Ruska, Francúzska a MAAE by sa mali 19. októbra stretnúť vo Viedni, kde majú prerokovať spôsoby dohôd, na základe ktorých Teherán kúpi 20-percentný urán zo zahraničia. "Irán vlastní technológiu obohacovania (uránu) a preto bude sedieť za rokovacím stolom s určitou výhodou," povedal Širzadian s tým, že Irán plánuje "kúpiť palivo pre teheránsky reaktor vo veľkom, nakoľko je to ekonomicky výhodnejšie".

Ako povedal hovorca, reaktor na svoju činnosť potrebuje asi 200 kilogramov 20-percentného uránu. Nespresnil však, na akú dobu im takéto množstvo vydrží.

1. októbra sa Švajčiarsko stalo miestom historického bilaterálneho stretnutia zástupcov Spojených štátoch a Iránu. To sa konalo popri hlavnom rokovaní o spornom iránskom jadrovom programe. Teherán a Washington totiž neudržiavajú diplomatické vzťahy vyše tri desaťročia. Na rokovaniach s Iránom pod vedením iránskeho vyjednávača Saída Džalílího a vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničnú politiku Javiera Solanu sa vtedy zúčastnilo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko) a Nemecko.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ROSOVÁ: Školám treba preplácať aj učebnice neschválené ministerstvom
<< predchádzajúci článok
Lajčák verí, že Lisabonská zmluva bude platiť