Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. novembra 2013

Telá francúzskych novinárov previezli z Mali do vlasti



Na snímke muži nesú truhlu s pozostatkami jedného zo zavraždených francúzskych novinárov po prílete na letisko Roissy Charlesa de Gaulle



Zdieľať
Na snímke muži nesú truhlu s pozostatkami jedného zo zavraždených francúzskych novinárov po prílete na letisko Roissy Charlesa de Gaulle Foto: TASR/AP
Paríž 5. novembra (TASR) - Skupina 150 francúzskych vojakov pricestovala dnes do mesta Kidal na severe ako posila pre tam pôsobiaci francúzsky kontingent.


Ich vyslanie súvisí so sobotňajšou vraždou dvoch francúzskych novinárov, ktorých zatiaľ neznámi páchatelia uniesli a zavraždili neďaleko Kidalu - bašty tuarégskych povstalcov.

Útok na novinárov - Ghislaine Dupontovú a Clauda Verlona - vyvolal vo Francúzsku o to väčší šok, že k nemu došlo len tri dni po euforických scénach, ktoré sprevádzali návrat štyroch Francúzov oslobodených po troch rokoch zadržiavania islamistami zo severu Mali.

Prezident Francois Hollande, ktorý vtedy vítal bývalých rukojemníkov, sa dnes pridal k príbuzným zavraždených novinárov čakajúcim na parížskom letisku Charla de Gaulle na prílet lietadla s rakvami s ich telesnými pozostatkami, informovala agentúra DPA.

Minister zahraničných vecí Laurent Fabius, ktorý sa na smútočnom akte zúčastnil tiež, pred novinármi spresnil, že 150 francúzskych vojakov v Kidale bude posilou pre asi 200 tam pôsobiacich francúzskych vojakov. Okrem nich je v Kidale dislokovaných aj 200 príslušníkov mierových zborov OSN a 200 malijských vojakov.

Na kombosnímke novinári rozhlasovej stanice Radio France Internationale (RFI) Ghislaine Dupontová a Claude Verlon. Foto: TASR/AP
Ghislaine Dupontová a Claude Verlon, novinári rozhlasovej stanice Radio France Internationale, sa stali obeťami únosu krátko po tom, ako urobili interview s jedným z vodcov tuarégskeho povstaleckého Národného hnutia za oslobodenie Azawádu (MNLA). Priamo spred jeho domu ich uniesli údajne štyria muži. Agentúra DPA dnes informovala, že predstaviteľ MNLA okamžite spustil poplach, ale francúzski vojaci, ktorí sa vydali po stopách únoscov, dorazili neskoro.

Francúzskymi jednotkami vedená vojenská intervencia začiatkom tohto roku pomohla vytlačiť väčšinu islamistických povstalcov napojených na teroristickú sieť al-Káida z Mali, ale sobotňajšia vražda novinárov opäť poukázala na veľké bezpečnostné riziká, ako aj na fakt, že francúzske a malijské jednotky nemajú situáciu v krajine plne pod kontrolou.

Neistá bezpečnostná situácia podľa DPA môže oddialiť stiahnutie zvyšku francúzskych jednotiek z tejto bývalej francúzskej kolónie. Prezident Hollande totiž avizoval, že do konca roka sa počet francúzskych vojakov v Mali zníži z 2900 na asi 1000.

Vzhľadom na obavy, že francúzske jednotky by mohli v Mali uviaznuť, dnes minister Fabius zdôraznil, že "všeobecný harmonogram na prítomnosť a zníženie počtu príslušníkov francúzskych ozbrojených síl v Mali nebol spochybnený," a to ani vyslaním posíl v podobe 150 vojakov. Ich misia spočíva v prvom rade v boji proti terorizmu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oživenie ekonomiky eurozóny pokračuje, stále je však veľmi slabé
<< predchádzajúci článok
Palestínčania dostali výsledky testov v prípade Arafatovej smrti