![]() |
08. septembra 2006
Povolenie na prevádzku vydal TÚ 25. augusta a Telefónica O2 Slovakia mala možnosť sa do 15 dní voči nemu odvolať. Firma vzdaním sa odvolania získala možnosť využívať frekvencie na zriadenie a prevádzkovanie verejnej mobilnej siete a na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby, dátových a multimediálnych služieb. Telefónica O2 Slovakia by mala zaplatiť za povolenie 150 mil. Sk.
Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia očakáva, že by mohla začať prevádzku v poslednom štvrťroku 2006. Táto prevádzka, ktorá by mala pokryť 95 % populácie, by však bola založená na národnom roamingu, teda na dohodách s existujúcimi slovenskými mobilnými operátormi. Komerčný začiatok prevádzky vlastnej siete však plánuje až desať mesiacov od získania povolenia, tento termín však ešte môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Vyplýva to z materiálov, ktoré sa agentúre SITA podarilo získať zo zdroja blízkeho výberovej komisii. Medzi faktory, ktoré by mohli 10-mesačný termín začatia prevádzky siete ovplyvniť, zaradila Telefónica vo svojej ponuke dostupnosť národného roamingu, alebo podporu TÚ. Zámerom firmy je ďalej pokryť vlastnou sieťou do jedného roka 12 % populácie, do dvoch rokov by to malo byť 45
Priebeh tendra na pridelenie povolenia na prevádzku tretej mobilnej siete napadli obaja neúspešní uchádzači. Konzorcium B Four zložené z private equity skupiny Penta a českej spoločnosti Rádiokomunikace podalo vo štvrtok 24. augusta podnet na Generálnu prokuratúru (GP) vo veci preskúmania postupu a rozhodnutia TÚ pri výbere tretieho mobilného operátora. Ako informoval investičný riaditeľ private equity skupiny Penta Marek Ondrejka, konzorcium je presvedčené, že výberové konanie nebolo v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách. Konzorcium žiada od TÚ buď zrušenie tendra alebo verejnú konfrontáciu ponúk.
Priebeh tendra oficiálne napadol aj ďalší neúspešný účastník tendra - konzorcium mobilkomu austria so slovenskou spoločnosťou Eco-Invest. Spoločnosť mobilkom austria podľa v stredu 23. augusta zverejnených informácií žiadala TÚ, aby nevydal rozhodnutie o pridelení frekvencií spoločnosti Telefónica O2 Slovakia a zopakoval celý tender na výber tretieho mobilného operátora. Vo svojom podaní, ktoré okrem TÚ zaslali aj Najvyššiemu súdu SR, GP a ministerstvám dopravy a spravodlivosti, konzorcium rovnako ako B Four na základe takmer rovnakých argumentov spochybňuje priebeh tendra aj nezávislosť komisie.
SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |