Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

09. apríla 2019

Televízory QLED od spoločnosti Samsung premenia obývačku na galériu súčasného umeniaKrásnemu televízoru to sluší, aj keď je vypnutý. Vylepšený režim Ambient vie televízor nielen skryť, ale aj premeniť na umelecké dielo. Kurátorom obývačkovej „výstavy“ ste vy.Zdieľať
Televízory QLED od spoločnosti Samsung premenia obývačku na galériu súčasného umenia

Základnou myšlienkou režimu Ambient je využiť maximum možností moderného televízora aj v dobe, kedy ho nikto cielene nesleduje a televízor vypína. Jeho funkciu je možné chápať v dvoch rozmeroch: estetickom a praktickom. Nová verzia režimu Ambient, ktorou sú vybavené tohtoročné modely Samsung QLED televízorov, prináša zaujímavú novinku práve v estetickej úrovni – vypnutý televízor sa stáva reprodukciou umeleckých diel autorov, ako sú Tali Lennox alebo duo Scholten & Baijings.

Na základe dopytu zákazníkov a zvyšujúcej sa možnosti súčasnej technológie sa uhlopriečky dnešných televízorov pomaly ale iste zväčšujú. Úmerným tempom sa zvyšuje aj kvalita prehrávaného obsahu a úroveň jeho zobrazenia. To všetko diváci dennodenne využívajú a oceňujú – do chvíle, než film skončí a je čas televízor zhasnúť. Pokiaľ práve nie je podkladová stena z nejakého dôvodu natretá na čierno, vypnutý televízor na nej pôsobí ako päsť na oko.

Skryť vs. skrášliť

Na tento problém sa spoločnosť Samsung zamerala už v minulom roku, kedy do svojich QLED televízorov po prvýkrát inštalovala režim Ambient. Okrem zobrazenia obľúbených fotografií alebo praktických hodín totiž dokázala obrazovku televízora farebne prispôsobiť okolitému prostrediu a celé zariadenie tak opticky zamaskovať – podobne ako to v prírode robia chameleóny.

Opatrenie primárne zamerané na minimalizovanie nevľúdnej vizuálnej podoby steny s prázdnou čiernou obrazovkou teraz Samsung posúva o krok ďalej: k cielenému skrášleniu interiéru domácností svojich zákazníkov. Za týmto účelom spojila spoločnosť Samsung sily s renomovanými výtvarníkmi a umelcami. Nový režim Ambient ponúkne diela Tali Lennoxovej, modelky a umelkyne, ktorá sa presadila najmä v módnom priemysle, známa je ale aj svojimi abstraktnými olejomaľbami. Zastúpená je v ponuke napríklad aj tvorba holandskej dizajnérskej dvojice Scholten & Baijings.

„V priebehu nasledujúcich rokov hodláme obsah dostupný v režime Ambient aj naďalej rozširovať na základe spolupráce s mladými talentovanými umelcami, aby sme tak našim zákazníkom ponúkli ďalšie užitočné spôsoby, ako si svoj televízor QLED ešte lepšie vychutnať,“ uviedol Jongsuk Choo, výkonný viceprezident divízie Visual Display spoločnosti Samsung Electronics.

Umelecké diela aj účelné informácie

Okrem radu výtvarných diel a „chameleónej“ funkcie poskytuje režim Ambient prístup k bohatej škále obsahu vrátane aktuálneho spravodajstva, správ o počasí, fotografií či hudby. QLED televízory sú navyše vybavené automatickým senzorom úrovne okolitého osvetlenia, ktorý priebežne prispôsobuje jas obrazovky aktuálnym svetelným podmienkam. Televízor tým šetrí energiu a súčasne je každú chvíľu „na očiach“ len do takej miery, ako je to práve potrebné.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Program rozvoja rómskej komunity sa bude venovať deťom i rodinám
<< predchádzajúci článok
V Múzeu slovenskej dediny predstavia veľkonočné zvyky